Szyby okienne – jak sprawdzić i ocenić właściwości szkła okiennego?

Szyby okienne – jak sprawdzić i ocenić właściwości szkła okiennego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rolą okien w budynku jest nie tylko wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń, ale także ochrona przed utratą ciepła oraz izolacja od dźwięków i warunków atmosferycznych znajdujących się na zewnątrz. Właściwości szkła okiennego można zweryfikować za pomocą prostych testów, które każdy może przeprowadzić w warunkach domowych. Sprawdź, jak ocenić jakość szyb w oknach!

Jak przeprowadzić test jakości szyby do okien?

Jeśli chcesz ocenić jakość szyb, muszą one być dobrze przygotowane do przeprowadzenia kontroli. Aby sprawdzić właściwości szkła przy pomocy wzroku, należy stanąć w odpowiedniej odległości. Tester powinien znajdować się 2 m od szyby i patrzeć na nią pod kątem prostym. Osoba przeprowadzająca test musi znajdować się wewnątrz pomieszczenia i patrzeć na zewnątrz. Warto przystąpić do oceny szyb w dzień oraz wybrać moment umiarkowanego zachmurzenia. Powierzchnia tafli szkła musi być równomiernie oświetlona naturalnym światłem słonecznym. Przed dokonaniem oględzin powinna zostać umyta i wysuszona. Ważny jest także sposób oglądania. Należy patrzeć przez szyby, a nie na ich powierzchnię. Opisany sposób jest jedną z metod, po które należy sięgnąć, gdy chcesz sprawdzić jakość szyb w Twoich oknach.

Rodzaje i właściwości szyb okiennych

Odmienne właściwości szkła wpływają na parametry i wygląd gotowego produktu. Uważny obserwator może zauważyć subtelne różnice w kolorze szyb. Występują one zazwyczaj pomiędzy różnymi partiami produkcyjnymi i są wynikiem użycia naturalnego surowca: piasku, wapienia i pozostałych składników, z których produkuje się szkło. Na odcień szkła mają także wpływ takie czynniki jak grubość szyby w oknie i rodzaj użytej powłoki. Te ostatnie są napylane na szyby w procesie pirolizy. Wzmacniają taflę po stronie zewnętrznej poprzez zabezpieczenie przed dyfuzją jonów szkła. Ogranicza to proces powolnego niszczenia szyb w trakcie zwykłego użytkowania.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/jak-ocenic-jakosc-szyb/


Szyby zespolone, ich wklęsłość i wypukłość

Pomiędzy warstwami w pakiecie szybowym znajduje się gaz, który odpowiada za właściwości izolacyjne. Objętość gazu może zmieniać się w czasie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż gaz wtłaczany jest między szyby w określonych warunkach zewnętrznych. Gdy temperatura i ciśnienie zmienią się, objętość gazu wewnątrz również ulegnie zmianie. W wyniku tego powstaje zniekształcone odbicie szyby. Warto przy tym zauważyć, że zarówno wielokrotne odbicie, jak i jego zdeformowany obraz nie stanowią faktycznej wady szkła. Są jedynie cechą wynikającą z budowy szyb zespolonych i zjawisk, jakie występują w takim ułożeniu tafli szkła.

Szyby zespolone, będące elementem okien oraz drzwi zewnętrznych lub tarasowych są charakterystycznym rodzajem szyb. Wśród nich wyróżnia się takie rodzaje jak:

  1.     szkło float – jego powierzchnia jest gładka, a odbicie pozbawione zniekształceń,
  2.     szkło termofloat – na jego przezroczystość wpływa powłoka niskoemisyjna,
  3.     szkło hartowane – wygląda jak szkło float, jest jednak bardziej odporne na uszkodzenia,
  4.     szkło laminowane – pokryte warstwami folii lub żywicy.

Czy skraplanie wody na oknach świadczy o niskiej jakości szyb?

Skraplanie się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyb jest efektem słabej wentylacji w pomieszczeniu. Rodzaj i jakość szkła okiennego nie ma istotnego wpływu na zbieranie się wilgoci przy obrzeżach szyby, dlatego też widoczne skraplanie nie jest związane z wadą szkła ani okna. Jednakże może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację. Przy okazji wizualnej oceny jakości szyb dobrze jest zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze w postaci skraplania wilgoci na powierzchni okna.

Możliwość oceny jakości szyb w oknach pozwala określić ich parametry oraz zweryfikować właściwości szkła tuż po zakupie i montażu okien. W ten sposób można zauważyć rysy, wyszczerbienia oraz wady szyb, które powstają zarówno w produkcji, jak i podczas montażu okien. Szybkie zmiany temperatury, obecność źródeł ciepła w pobliżu szyby lub uszkodzenia mechaniczne mogą powodować ubytki w powierzchni szkła już w trakcie użytkowania.

Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość korzystając z elektronicznej wyszukiwarki informacji prawnych
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość korzystając z elektronicznej wyszukiwarki informacji prawnych
Poznaj jak elektroniczne wyszukiwarki informacji prawnych mogą być twoim sprzymierzeńcem w bezpiecznym zakupie nieruchomości. Zrozum, jak prawidłowo interpretować i korzystać z dostępnych danych, aby zminimalizować ryzyko i upewnić się, że twoja inwestycja jest mądra i przemyślana.
Ogród wertykalny. Zrób to sam
Ogród wertykalny. Zrób to sam
Chcesz mieć w swoim domu ogród wertykalny i zastanawiasz się, jak go zrobić? Chcesz wiedzieć, od czego zacząć? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej.
Podstawowe zadania ogrodnika: harmonogram prac sezonowych
Podstawowe zadania ogrodnika: harmonogram prac sezonowych
Porozmawiajmy o podstawowych zadaniach ogrodnika i o tym, jak skutecznie planować prace sezonowe, aby utrzymać ogród w idealnym stanie.
Ostatnie wpisy