Folia grzewcza pod płytki – czy to skuteczne i trwałe rozwiązanie?

Folia grzewcza pod płytki – czy to skuteczne i trwałe rozwiązanie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stosowanie elektrycznych folii grzewczych staje się coraz bardziej popularne. Ogrzewanie tego typu jest wygodniejsze, bardzo skuteczne, a przy tym również zdrowsze dla mieszkańców danej nieruchomości. Czy folia grzewcza to zawsze bezpieczne i pewne rozwiązanie? Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe tego typu?

Jak działa folia grzewcza pod płytki?

Folia grzewcza to wygodny i nowoczesny system ogrzewania, który montuje się zazwyczaj w nowobudowanych nieruchomościach. Jej montaż jej łatwy i szybki, dlatego zyskuje ona coraz większe grono zwolenników. Na czym dokładnie polega jej działanie i w jaki sposób ogrzewa pomieszczenie?

Folia grzewcza jest źródłem fal podczerwieni, które absorbowane są przez wszystkie obiekty, które znajdują się w jej zasięgu. Należą do nich meble, ściany, różnego rodzaju przedmioty, ale również ludzie, czy domowe zwierzęta. To niezwykle ważny aspekt jej pracy, ponieważ to zaabsorbowane wcześniej ciepło jest potem przez wszystkie te obiekty oddawane. Dzięki temu więcej ciepła kumuluje się w pomieszczeniu, a po wyłączeniu ogrzewania pokój zachowuje dłużej przyjemną temperaturę. W efekcie system może włączać się rzadziej, a to zmniejsza rachunki za prąd. 

Folia grzewcza pod płytki instalowana jest pod jastrychem o grubości minimum 5 cm, co czyni ten system jeszcze bardziej akumulacyjnym. Ciepło gromadzi się w wylewce np. w godzinach, gdy jest tańsza taryfa lub pracuje instalacja fotowoltaiczna. Koszt użytkowania ogrzewania w efekcie jest niższy.

Wśród dodatkowych atutów folii grzewczej zdecydowanie należy wymienić także wygodę użytkowania oraz prozdrowotność. Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje unoszenia się kurzu i roztoczy, a dzięki temu domownicy oddychają zdrowszym powietrzem. 

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe w postaci folii grzewczej?

Folia grzewcza wydaje się być bardzo delikatnym urządzeniem, skoro może mieć tylko 0,338 mm grubości. Nic bardziej mylnego. Podstawowym elementem jej konstrukcji jest bardzo wytrzymała folia PET, znana nam dobrze choćby z butelek na napoje. Czy to oznacza, że nad folią grzewczą możemy umieścić dowolne wykończenie podłogi? Ze względu na jej elastyczność – nie. Możemy natomiast położyć jastrych i na niego dowolne wykończenie odpowiednie do ogrzewania podłogowego. Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe z folią grzewczą jest odpowiednia? W pomieszczeniach suchych anhydrytowa, natomiast w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka – cementowa.

Co więcej, montaż folii grzewczej jest bardzo szybki i nierzadko można go zamknąć nawet w ciągu jednego dnia. Jak się odbywa wylewanie wylewki nad folią grzewczą? 

  • Proces wylewania materiału można przeprowadzić tak, by w żaden sposób nie uszkodzić folii grzewczej. Rekomendowane jest obuwie o płaskich podeszwach i rozprowadzanie wylewki wężem. Pakiet z folią grzewczą osłaniają 3 warstwy folii paroizolacyjnej oraz siatka stalowa pełniąca rolę uziemienia.
  • Wylewka anhydrytowa wyróżnia się wysoką wytrzymałością, a dzięki temu można zaaplikować jej cieńszą warstwę.
  • Ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu ciepło przenika do pomieszczenia szybciej. 

Tego typu rozwiązanie to optymalny sposób na ogrzewanie wygodne, niezawodne i bezpieczne. A jeśli dołączyć do tego panele fotowoltaiczne i własną produkcję prądu – również jedno z najtańszych. 

Fot.: note thanun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Chcesz kupić rozdrabniacz do gałęzi? Przeczytaj czym się kierować podczas zakupu.
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Zajmujesz się uprawą orzecha włoskiego? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby oraz szkodniki, na które musisz uważać!
Kominek w domu — zalety
Kominek w domu — zalety
Zastanawiasz się nad montażem kominka w swoim domu? Poznaj, jakie są jego zalety.
Ostatnie wpisy