Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domy modułowe, prefabrykowane, składane…istnieje wiele określeń, które jednak odnoszą się do tego samego zjawiska. Chodzi o składanie budynków z wcześniej przygotowanych elementów modułowych. Ponieważ jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej!

Co to jest dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowany to budowla wzniesiona w technologii modułowej. Oznacza to, że na terenie budowy zostały wzniesione fundamenty, a następnie na jej teren dowieziono prefabrykaty – elementy budynku, wyprodukowane w fabryce w kontrolowanych warunkach, które połączone ze sobą tworzą dom. Następnie części te są składane i mocowane już na przygotowanym fundamencie, tworząc stabilną bryłę budynku gotową do dalszych prac wykończeniowych. W zależności od projektu gotowe domy prefabrykowane mogą być już wyposażone w stolarkę okienną, ocieplone lub gotowe do potencjalnej rozbudowy.

Jakie zalety ma budowa modułowa?

Budowa modułowa to przede wszystkim oszczędność czasu oraz łatwy do oszacowania budżet. Prefabrykaty tworzone są tak, by nie potrzebować dodatkowych części zamiennych, docinania i tym podobnych zabiegów. To redukuje koszt materiałów i minimalizuje ryzyko strat w wyniku błędnego wymierzenia czy nierównego cięcia. To także oszczędność czasu – składanie modułów w jedną całość zawsze zajmie mniej czasu, niż wznoszenie całego budynku z cegieł lub płyt.

Co również ważne, technologie wznoszenia domów modułowych wciąż rozwijają się w kierunku lepszej efektywności energetycznej – to znaczy, że taki dom jest również bardziej ekologiczny, gdyż wymaga zmniejszonej ilości energii na jego ogrzewanie lub chłodzenie.

Trwałość budowli – czy ucierpi na prefabrykacji domu?

Jednym z najbardziej znanych mitów na temat budownictwa modułowego jest jego niska wytrzymałość i jakość. Początkowe technologie tworzenia prefabrykatów rzeczywiście cechowały się tym, że z czasem moduły wypaczały się, a cały budynek przestawał być szczelny. Od tych początków dzielą nas już długie lata, w trakcie których cały proces wznoszenia był doprowadzony do perfekcji. Najnowsze moduły są produkowane tak, by po złożeniu na fundamencie wytrzymywać dekady użytkowania w co najmniej takim samym, jeśli nie lepszym stanie od budynku wzniesionego tradycyjnymi metodami.

Indywidualizacja projektu – czy to możliwe?

Drugą wątpliwością związaną z budownictwem modułowym jest brak indywidualizacji projektu domu. O ile rzeczywiście jest to rozwiązanie mniej elastyczne od zamówienia kompletnie nowego projektu domu u architekta, o tyle nowe możliwości indywidualizacji wciąż pojawiają się na rynku. Proces nie różni się za mocno od zakupu gotowego projektu zwykłego budynku – po wyborze modelu z katalogu sponsor budowy decyduje o poszczególnych aspektach, które będą włączone bądź wyłączone z planu jego domu, od stolarki okiennej aż do orientacji budynku na działce.

Prefabrykowane domy – czy jest to opcja warta rozważenia?

Krótka odpowiedź: absolutnie tak! Dłuższa odpowiedź: jeśli interesuje Cię ograniczenie kosztów budowy i przejrzysty harmonogram prac, domy modułowe to opcja warta rozważenia. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, a do tego – wbrew pogłoskom – równie trwałe, co budynki wznoszone za pomocą tradycyjnych metod.

Zdjęcia: materiał zewnętrzny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uczynić przestrzeń mieszkalną bardziej przyjazną? Poznaj 5 praktycznych akcesoriów!
Jak uczynić przestrzeń mieszkalną bardziej przyjazną? Poznaj 5 praktycznych akcesoriów!
Poniżej kilka ciekawych propozycji dla osób ceniących ład i lubiących mieć łatwy dostęp do przedmiotów, po które regularnie sięgają.
Do kiedy kosić trawę w ogrodzie?
Do kiedy kosić trawę w ogrodzie?
Piękny trawnik to miejsce zabaw, pikników, a także wizytówka domu. Powinniśmy o niego dbać cały czas, dopóki nie zostanie pokryty śniegiem, a regularne koszenia do podstawa. Do kiedy jednak powinniśmy kosić trawę?
Dziury w trawniku. Jak im zaradzić?
Dziury w trawniku. Jak im zaradzić?
Pojawiły się dziury w Twoim pięknym trawniku? Przeczytaj, w jaki sposób się ich pozbędziesz.
Ostatnie wpisy