Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domy modułowe, prefabrykowane, składane…istnieje wiele określeń, które jednak odnoszą się do tego samego zjawiska. Chodzi o składanie budynków z wcześniej przygotowanych elementów modułowych. Ponieważ jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej!

Co to jest dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowany to budowla wzniesiona w technologii modułowej. Oznacza to, że na terenie budowy zostały wzniesione fundamenty, a następnie na jej teren dowieziono prefabrykaty – elementy budynku, wyprodukowane w fabryce w kontrolowanych warunkach, które połączone ze sobą tworzą dom. Następnie części te są składane i mocowane już na przygotowanym fundamencie, tworząc stabilną bryłę budynku gotową do dalszych prac wykończeniowych. W zależności od projektu gotowe domy prefabrykowane mogą być już wyposażone w stolarkę okienną, ocieplone lub gotowe do potencjalnej rozbudowy.

Jakie zalety ma budowa modułowa?

Budowa modułowa to przede wszystkim oszczędność czasu oraz łatwy do oszacowania budżet. Prefabrykaty tworzone są tak, by nie potrzebować dodatkowych części zamiennych, docinania i tym podobnych zabiegów. To redukuje koszt materiałów i minimalizuje ryzyko strat w wyniku błędnego wymierzenia czy nierównego cięcia. To także oszczędność czasu – składanie modułów w jedną całość zawsze zajmie mniej czasu, niż wznoszenie całego budynku z cegieł lub płyt.

Co również ważne, technologie wznoszenia domów modułowych wciąż rozwijają się w kierunku lepszej efektywności energetycznej – to znaczy, że taki dom jest również bardziej ekologiczny, gdyż wymaga zmniejszonej ilości energii na jego ogrzewanie lub chłodzenie.

Trwałość budowli – czy ucierpi na prefabrykacji domu?

Jednym z najbardziej znanych mitów na temat budownictwa modułowego jest jego niska wytrzymałość i jakość. Początkowe technologie tworzenia prefabrykatów rzeczywiście cechowały się tym, że z czasem moduły wypaczały się, a cały budynek przestawał być szczelny. Od tych początków dzielą nas już długie lata, w trakcie których cały proces wznoszenia był doprowadzony do perfekcji. Najnowsze moduły są produkowane tak, by po złożeniu na fundamencie wytrzymywać dekady użytkowania w co najmniej takim samym, jeśli nie lepszym stanie od budynku wzniesionego tradycyjnymi metodami.

Indywidualizacja projektu – czy to możliwe?

Drugą wątpliwością związaną z budownictwem modułowym jest brak indywidualizacji projektu domu. O ile rzeczywiście jest to rozwiązanie mniej elastyczne od zamówienia kompletnie nowego projektu domu u architekta, o tyle nowe możliwości indywidualizacji wciąż pojawiają się na rynku. Proces nie różni się za mocno od zakupu gotowego projektu zwykłego budynku – po wyborze modelu z katalogu sponsor budowy decyduje o poszczególnych aspektach, które będą włączone bądź wyłączone z planu jego domu, od stolarki okiennej aż do orientacji budynku na działce.

Prefabrykowane domy – czy jest to opcja warta rozważenia?

Krótka odpowiedź: absolutnie tak! Dłuższa odpowiedź: jeśli interesuje Cię ograniczenie kosztów budowy i przejrzysty harmonogram prac, domy modułowe to opcja warta rozważenia. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, a do tego – wbrew pogłoskom – równie trwałe, co budynki wznoszone za pomocą tradycyjnych metod.

Zdjęcia: materiał zewnętrzny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny żyrandol do sypialni, który podkreśli twój styl?
Jak wybrać idealny żyrandol do sypialni, który podkreśli twój styl?
Odkryj niezawodne sposoby na doboru idealnego żyrandola do sypialni, które pozwolą Ci podkreślić swój unikalny styl. Dowiedz się, jak zgrać oświetlenie z resztą wyposażenia.
Uprawa pigwy w przydomowym ogródku
Uprawa pigwy w przydomowym ogródku
Pigwa w przydomowym ogródku może być piękną ozdobą oraz źródłem owoców świetnie nadających się na przetwory i nalewki. Zasadzenie pigwy obok własnego domu to świetny pomysł! Sprawdź jak ją uprawiać.
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Pomidory, to jedno z najbardziej lubianych warzyw, które wielu osobom bezsprzecznie kojarzą się z latem. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie na początku sierpnia możemy cieszyć się ich najlepszym smakiem i aromatem.
Ostatnie wpisy