Jak dbać o drewniane meble ogrodowe? Poznaj najważniejsze wskazówki!

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe? Poznaj najważniejsze wskazówki!
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ładne meble ogrodowe – dopasowane pod względem designu i upodobań użytkowników – to podstawa każdego zadbanego ogrodu. Meble drewniane świetnie odnajdą się w ogrodach zarówno klasycznych, rustykalnych, jak i boho. Aby móc cieszyć się ich nienagannym wyglądem jak najdłużej, należy je odpowiednio pielęgnować.

Zadbane drewniane meble ogrodowe zawsze obronią się swoją klasą i – co najważniejsze – zachowają ją przez długie lata. Poznaj kilka wskazówek, jak o nie dbać w skuteczny i sprawdzony sposób!

Dlaczego warto wybrać drewniane meble ogrodowe? Zestawy mebli ogrodowych z drewna

Meble ogrodowe różnią się między sobą nie tylko stylem, ale i materiałem wykonania. Nowoczesne meble do ogrodu mogą być zrobione m.in. z tworzyw sztucznych, rattanu, szkła hartowanego czy różnych rodzajów drewna. Te ostatnie – drewniane meble ogrodowe – należą do najpopularniejszych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są trwałe, naturalne i dobrze komponują się z innymi materiałami, takimi jak rattan czy stal. Są również łatwe do naprawy. Wystarczy użyć odpowiednich narzędzi i produktów dopasowanych m.in. do gatunku danego drewna, żeby poradzić sobie z zadrapaniami i innymi uszkodzeniami.

Jak konserwować meble tarasowe z drewna egzotycznego?

Kupując meble z drewna egzotycznego, dokonujemy znaczącej inwestycji w dom. Aby zachować je w idealnym stanie, należy o nie odpowiednio dbać. Wymagania dotyczące pielęgnacji mebli z drewna egzotycznego różnią się w zależności od rodzaju drzewa. Istnieją jednak pewne podstawowe wskazówki, które pomogą chronić nasze meble.

Najważniejszą rzeczą jest ochrona mebli z drewna egzotycznego przed bezpośrednim światłem słonecznym (kiedy tylko jest to możliwe). Światło słoneczne może powodować blaknięcie drewna i uszkadzać meble. Warto je więc przenieść do cienia lub przykryć kocem, gdy nie są używane. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnych poduch na meble ogrodowe.

Należy również zadbać o to, aby meble pozostały suche. Drewno, na które rozleje się ciecz, należy od razu wytrzeć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Następnie należy pozostawić drewno do wyschnięcia. Aż do momentu całkowitego wyschnięcia mebla lepiej nie używać żadnych środków czyszczących. Mogą one zabarwić i uszkodzić drewno egzotyczne.

Podczas czyszczenia mebli z drewna egzotycznego należy używać wyłącznie łagodnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić koloru ani faktury drewna. Pielęgnacja mebli  z drewna egzotycznego obejmuje używanie miękkiej szmatki i ciepłej wody. Zaleca się rezygnację z używania ostrych środków chemicznych.

Chcąc przeprowadzić podstawową konserwację mebli, należy odkurzyć je miękką ściereczką ok. raz na tydzień. Pomoże to usunąć nagromadzony brud i inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić wykończenie lub spowodować przebarwienia. Przechodząc do impregnacji mebli ogrodowych z drewna egzotycznego, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego impregnatu.

Impregnacja drewnianych mebli ogrodowych – jak dbać o stylowe meble ogrodowe z drewna

Impregnacja drewnianych mebli tarasowych zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu, śniegu, mrozu itp. Chroni również przed osadzaniem się brudu i kurzu. Impregnacja zapewnia kolejny poziom ochrony przed owadami, takimi jak termity lub przed grzybami. Mogą one spowodować rozległe uszkodzenia drewnianych mebli tarasowych, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie zwalczone.

Co jakiś czas warto przeprowadzić nieco więcej prac renowacyjnych przy meblach z drewna:

  •       dokładnie wyczyścić powierzchnię mebli miękką, wilgotną ściereczką, tak aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jeśli trzeba, można użyć delikatnych środków czyszczących do drewna;
  •       należy zostawić meble do dokładnego wyschnięcia – może okazać się, że po wyschnięciu meble są nieco chropowate. W takiej sytuacji warto użyć drobnego papieru ściernego i delikatnie je wyszlifować. Po szlifowaniu meble wycieramy miękką, suchą (!) ściereczką, aby pozbyć się nadmiaru pyłu;
  •       malować wyschnięte meble ogrodowe przy pomocy oleju impregnującego do drewna. Pomalowany mebel zostawiamy na około pół godziny i następnie pozbywamy się nadmiaru oleju za pomocą bawełnianej ściereczki;
  •       po wykonanej impregnacji najlepiej pozostawić meble na 24 godziny do dokładnego wyschnięcia. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie nie były one narażone na kontakt z wilgocią.

Konserwacja mebli wykonanych z drewna – jak często należy konserwować drewniane meble ogrodowe?

Częstotliwość konserwacji drewnianych mebli ogrodowych zależy od takich czynników jak rodzaj drewna użytego do ich produkcji (rodzime drewno zazwyczaj należy konserwować częściej niż gatunki egzotyczne) oraz narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne. Całoroczne przebywanie w nasłonecznionym miejscu, powoduje konieczność częstszej pielęgnacji. Zazwyczaj meble takie jak krzesła ogrodowe, sofy ogrodowe czy stoły, konserwuje się raz do roku. W przypadku zaobserwowania uszkodzeń mechanicznych należy zająć się drewnem od razu.

Meble tarasowe zimą – jak przechowywać drewniane meble podczas zimy?

Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych zimą lub przez dłuższy czas o innej porze roku powinno odbywać się w suchym pomieszczeniu, lub pod dachem. Dobrze sprawdzi się szopa, garaż, a nawet loggia. Przed umieszczeniem mebli w środku należy je oczyścić, wysuszyć i natrzeć olejem lub woskiem. Nie należy zapominać o czyszczeniu i zabezpieczeniu spodu stołów i ław!

Meble ogrodowe – jak zadbać o drewniane meble ogrodowe po zimie?

Po zimie drewniane meble ogrodowe należy dokładnie wyczyścić, ponieważ często pokryte są brudem i tłustymi plamami. Należy też sprawdzić, czy meble nie są mocno zniszczone – jeśli mają pęknięcia lub butwieją, trzeba będzie zamaskować uszkodzenia specjalną szpachlą do drewna lub wypełniaczami. Pamiętajmy, że drewniane meble ogrodowe podczas zimy trzymamy w zamkniętym pomieszczeniu, a nie na świeżym powietrzu. Tam nieustannie byłyby narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne!

Wygodny odpoczynek na świeżym powietrzu – meble z drewna do ogrodu

Meble drewniane są pięknym i ponadczasowym dodatkiem do każdego ogrodu. Ważna jest jednak świadomość na temat tego, jak o nie dbać. Utrzymane w dobrym stanie meble ogrodowe pozwalają cieszyć się wysokiej jakości wypoczynkiem na świeżym powietrzu np. podczas spożywania posiłków z bliskimi. Otoczenie ma duży wpływ na samopoczucie – dlatego warto zadbać o przestrzeń przeznaczoną do relaksu.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać profesjonalnie zaprojektowany zlewozmywak do swojej kuchni?
Jak wybrać profesjonalnie zaprojektowany zlewozmywak do swojej kuchni?
Szukasz idealnego zlewozmywaka do kuchni? Odkryj nasz przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć różne style, materiały i funkcje, które powinieneś rozważyć, aby dokonać najlepszego wyboru.
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą nowoczesnych technologii – przewodnik po grzejnikach na podczerwień
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą nowoczesnych technologii – przewodnik po grzejnikach na podczerwień
Odkryj, jak za pomocą grzejników na podczerwień efektywnie i ekologicznie ogrzewać swoje mieszkanie. Poradnik dla każdego, kto chce zrozumieć nowoczesne technologie grzewcze.
Czy warto kupować warzywa z hurtowni?
Czy warto kupować warzywa z hurtowni?
Warzywa z hurtowni - szeroki wybór, świeżość i atrakcyjne ceny. Czy warto? Odkryj zalety i decyduj świadomie.
Ostatnie wpisy