Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pompa obiegowa to jeden z podstawowych elementów instalacji chłodniczej lub grzewczej. Zajmuje się rozprowadzaniem i zapewnieniem przepływu wody lub jej roztworów. Wyróżnić można wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy obiegowej. Zgodność z posiadanym kotłem grzewczym to zaledwie jeden z nich.

Pompa obiegowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Pompa obiegowa to podstawowy element instalacji grzewczej. Dzięki niej możliwy jest nie tylko właściwy przepływ czynnika, ale także doprowadzenie go do każdego punktu instalacji. Bez pompy ciepła niemożliwe byłoby ogrzanie wszystkich pomieszczeń w domu, a to dlatego, że czynnik grzewczy nie byłby we właściwy sposób rozprowadzany do grzejników. Więcej informacji na ten temat można poznać m.in. na stronie https://euroterm24.pl/armatura-grzewcza/armatura-okolo-kotlowa/pompy-obiegowe-i-cyrkulacyjne

Zasada działania pomp obiegowych jest wyjątkowo prosta. Urządzenia tego typu wyposażone są w silniki działające na różnych poziomach prędkości. Dostępne w sklepach pompy obiegowe można podzielić na: 

  • pompy obiegowe dławnicowe – są to urządzenia, w których silnik pompy jest oddzielony od przepływającej wody. Wał urządzenia uszczelnia się przy pomocy specjalnego uszczelniacza lub dławicy, silnik natomiast chłodzony jest powietrzem; 
  • pompy obiegowe bezdławnicowe – urządzenia najczęściej wybierane w użytku domowym. Za chłodzenie silnika odpowiedzialna jest w nich przepływająca przez pompę woda.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową?

Zgodnie z informacjami dostępnymi przykładowo na stronie internetowej https://euroterm24.pl/, istnieje kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy odpowiedniej do istniejącej instalacji grzewczej. Są to między innymi: 

  • ciśnienie pompy obiegowej – wartość ta określa, jaka jest maksymalna wartość ciśnienia występującego w pompie, 
  • poziom hałasu – z reguły większe urządzenia generują więcej hałasu, 
  • pobór mocy – parametr ten określa ilość energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie, a co za tym idzie – koszty jego pracy, 
  • wydajność pompy obiegowej – określa, jak dużo wody pompa jest w stanie podać do instalacji grzewczej, 
  • zakres temperatury – jest to informacja dotycząca zakresu temperatur, które pompa uwzględnia podczas pracy, 
  • wielkość pompy – w sklepach dostępne są zarówno niewielkie urządzenia, jak i duże pompy, których waga osiąga nawet 5 kg.

Pompy obiegowe – jak wybrać najlepszą?

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny energii elektrycznej, warto zwrócić uwagę na wybór energooszczędnego urządzenia, które zużywa niewielkie ilości energii. Dla wielu osób wybór pompy o mocy znacznie większej niż wymagana, nie będzie dobrym pomysłem – tego typu urządzenie pobiera zazwyczaj duże ilości prądu, co przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną.

Aby mieć pewność, że domowa instalacja centralnego ogrzewania przez dłuższy czas będzie funkcjonowała jak należy, przy wyborze pompy obiegowej można postawić po prostu na urządzenie pochodzące od uznanego producenta. Wysokiej jakości pompa obiegowa będzie pracować w domowej instalacji zapewne nawet przez kilkanaście lat, dlatego koszty jej zakupu warto potraktować jako inwestycję we własny komfort i wygodę.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Usiądź wygodnie. Leżak grawitacyjny
Usiądź wygodnie. Leżak grawitacyjny
Marzysz o lecie spędzonym na działce lub w ogrodzie? Poznaj leżaki grawitacyjne, dzięki którym urlop na łonie natury będzie jeszcze bardziej relaksujący.
Łatwe w uprawie kwiaty jednoroczne
Łatwe w uprawie kwiaty jednoroczne
Chcesz hodować kwiaty w swoim ogrodzie? Przeczytaj o najpopularniejszych jednorocznych kwiatach łatwych w uprawie.
Planowanie i projektowanie własnego gospodarstwa
Planowanie i projektowanie własnego gospodarstwa
Własne gospodarstwo to szansa na samowystarczalność i bliskość natury. Odkryj kluczowe elementy sukcesu w prowadzeniu własnego gospodarstwa.
Ostatnie wpisy