Walec do trawy – jak zrobić solidny walec ogrodowy?

Walec do trawy – jak zrobić solidny walec ogrodowy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Walec ogrodowy może być bardzo przydatnym narzędziem dla wielu ogrodników. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie ubytków. Można go wykonać samodzielnie, gdyż jego konstrukcja jest bardzo prosta. Sprawdź sam! 

Domowy walec do trawy zazwyczaj można zrobić z elementów, które znajdziemy w piwnicy czy garażu. Najlepiej sprawdzi się na glebach lekkich, które z łatwością poddadzą się walcowaniu.

Walec ogrodowy – jakie jest jego zastosowanie? 

Walec ogrodowy może pełnić w ogrodzie wiele różnych funkcji. Idealnie sprawdza się, kiedy musimy wyrównać nasz trawnik, w którym pojawiły się ubytki. Pomoże również, gdy nierówności w murawie spowodowały krety lub inne szkodniki. Dzięki niemu powierzchnia będzie ujednolicona i nie będzie na niej nieestetycznych wzniesień. Po przejechaniu po murawie walcem od razu widać również, gdzie kępki trawy są słabsze i wymagają dodatkowego nawożenia.

Walcowanie i ugniatanie trawy jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który sprawia, że murawa jest silniejsza, bardziej elastyczna i szybciej rośnie. Zabieg powinien odbywać się raz do roku, najlepiej na wiosnę, gdy systemy korzeniowe gwałtownie się rozrastają.

Najlepiej do tego zadania użyć walca, który jest dodatkowo wyposażony w kolce i wypustki. Takie działanie ma również pozytywny wpływ na jakość gleby, która staje się bardziej chłonna, dzięki czemu znakomicie przyswaja wodę oraz substancje odżywcze.

Zastosowanie walca ogrodowego podczas zakładania trawnika

Walec ogrodowy jest bardzo przydatnym narzędziem w procesie zakładania trawnika. Idealnie się sprawdzi przy przygotowaniu powierzchni pod posadzenie trawy. Aby trawnik miał optymalne warunki do rozwoju, powinien być zasiany na zbitym i wyrównanym terenie. Walcowanie świeżo posadzonych nasion sprawi, że lepiej wejdą one w glebę i nie będą wywiewane przez podmuchy wiatru. Jeśli decydujemy się na murawę z rolki lub z płatów, przejechanie świeżo wyłożonego trawnika walcem sprawi, że trawa lepiej i szybciej się zakorzeni. Walec jest więc znakomitym akcesorium ogrodowym, które znakomicie sprawdzi się przy przygotowywaniu nowego trawnika. 

Jak zrobić walec ogrodowy samodzielnie?

Konstrukcja walca ogrodowego jest na tyle prosta, że można go wykonać samodzielnie przy minimalnym nakładzie pracy i czasu. Do wykonania walca przydatna może być ocynkowana blacha, którą należy zwinąć w kształt walca o szerokości 50 cm, a następnie zespawać na łączeniach. Niektórzy wykonują domowy walec ogrodowy z rur sanitarnych i wodociągowych, które można nabyć w każdym sklepie hydraulicznym. Dobrą podstawą będzie również metalowa beczka lub stary bojler na wodę. 

>> Zobacz też: Zakładanie trawnika nie jest takie trudne jak myślisz

Przygotowaną podstawę należy postawić w pionie w celu zamontowania metalowej rurki wewnątrz powstałego walca. Rurka powinna być nieco dłuższa niż krawędź podstawy w pozycji pionowej. 

Walec ogrodowy powinien być odpowiednio obciążony, aby dobrze ugniatał powierzchnię trawnika, dlatego najlepiej wypełnić jego wnętrze szybko wiążącą, gotową zaprawą betonową. Następnie należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Po upływie doby, walec kładzie się w poziomie i zwilża beton wodą przez około tydzień. 

W następnym kroku do rurki, którą wcześniej umieściliśmy wewnątrz podstawy, trzeba włożyć metalowy pręt i zespawać go ze stalowymi profilami, które będą służyć jako dyszel. Kształt, wysokość i układ dyszla zależy od indywidualnych preferencji osoby, która będzie korzystać z walca ogrodowego. Alternatywą jest zrobienie uchwytu do walca z grubej linki lub odpowiednio wygiętego drutu zbrojeniowego. 

Tak przygotowany walec będzie dość ciężki i masywny, więc czasami ułatwieniem będzie doczepienie go do traktora ogrodowego. Możecie też wykonać wersję z kolcami. Walec ogrodowy z kolcami dodatkowo napowietrzy ziemię. Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacja wnętrz z naturalnym kamieniem. Przegląd trendów i praktycznych porad
Aranżacja wnętrz z naturalnym kamieniem. Przegląd trendów i praktycznych porad
Odkryj, jak naturalny kamień może odmienić wnętrza twojego domu. Poznaj najnowsze trendy aranżacyjne oraz skorzystaj z praktycznych porad ekspertów branżowych.
Rozumienie technologii sprężania powietrza: przewodnik po wyborze i zastosowaniu odpowiedniego urządzenia
Rozumienie technologii sprężania powietrza: przewodnik po wyborze i zastosowaniu odpowiedniego urządzenia
Poznaj tajniki technologii sprężania powietrza i dowiedz się, jak wybrać i zastosować odpowiednie urządzenie. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces i pokażemy praktyczne zastosowania.
Choroby róż i szkodniki, które mogą je atakować
Choroby róż i szkodniki, które mogą je atakować
Jak pielęgnować róże w przydomowym ogródku, aby uniknąć ataku chorób i szkodników? Podpowiadamy jak uchronić kwiaty i cieszyć się ich pięknem.
Ostatnie wpisy