Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka

Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością powinna być pozbawiona barier architektonicznych takich jak progi, wysokie brodziki czy ceramika łazienkowa zamontowana na nieodpowiedniej wysokości bądź śliska podłoga. To tylko ogólne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę. Jak zatem urządzić łazienkę bez barier i jaką rolę odgrywa w niej prysznic walk-in z odpływem linowym?

Strefa kąpielowa bez barier, czyli prysznic walk-in z odpływem liniowym 

Należy wiedzieć, że odpływy liniowe ze względu na miejsce montażu można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie ścienne i podłogowe. Bardziej uniwersalne są te pierwsze. Można je zastosować bowiem wszędzie tam, gdzie strop jest zbyt cienki, by zamontować odpływ liniowy podłogowy. Do zamontowania odpływu w posadzce potrzebny jest gruby strop, taki o grubości co najmniej 15 cm. Jeśli takiej przestrzeni nie można zapewnić umieszczenie w podłodze syfonu i rynienki odpływu liniowego będzie utrudnione. W przypadku montażu ściennego odpływu również konieczny jest odpowiedni spadek. W końcu woda musi swobodnie spływać do kanalizacji, a nie gromadzić się w łazience. W obydwu przypadkach stosuje się niewielki spadek wynoszący 2,5%. Montaż odpływu liniowego w ścianie sprawia, że nigdy odprowadzanie wody nie jest ograniczone, bo nie stąpa się po nim, co zdarza się w przypadku odpływu liniowego zamontowanego w posadzce. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba zatem odpowiednio przygotować posadzkę, zamontować syfon, a wcześniej poprowadzić rury kanalizacyjne i doprowadzające wodę. Montaż rusztu odpływu liniowego wieńczy dzieło. Takie rozwiązanie sprawia, że można swobodnie brać prysznic i jest to rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością, które dzięki niemu mogą być samodzielne. Wystarczy jeszcze dla bezpieczeństwa zamontować uchwyty na ścianie, a także armaturę na odpowiedniej wysokości. Można również zdecydować się na ściankę prysznicową do prysznica walk-in.   

O czym należy jeszcze pamiętać tworząc łazienkę bez barier?

Uchwyty dla osób z niepełnosprawnością powinny znajdować się także przy umywalce i toalecie. Istotne znaczenie ma także wysokość montażu. Dla umywalki wynosi ona 70 cm, a górna krawędź powinna być na wysokości 85 cm, a dla toalety nie może być większa niż 48 cm. Warto pamiętać także o zapewnieniu nieśliskiej podłogi. Bardzo dobrze może sprawdzić się matowy gres podłogowy, ale dobrym wyborem są także nieporowate płytki winylowe. W łazience bez barier trzeba pamiętać też o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni na wózek inwalidzki i powinno być to 1,5 x 1,5 m. Do tego drzwi do łazienki powinny mieć szerokość 90 cm.          

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ciekawie oświetlić ogród z tarasem?
Jak ciekawie oświetlić ogród z tarasem?
Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, Twój ogród może stać się krainą niczym z bajki. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, aranżując przestrzeń wokół domu.
Jak zaaranżować ogród na zimę?
Jak zaaranżować ogród na zimę?
Aranżacja ogrodu zimą to sztuka, która pozwala na odkrycie piękna natury nawet w trudnych warunkach. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin i […]
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Sprawdź, jak przesadzić rośliny doniczkowe. Ten zabieg to podstawa ich pielęgnacji!
Ostatnie wpisy