Piwonie w ogrodzie – wszystko co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji

Piwonie w ogrodzie – wszystko co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Piwonie to zachwycające kwiaty o wyjątkowym wyglądzie. Co więcej – przestrzegając podstawowych zasad dotyczących uprawy możesz sprawić, że będą zakwitać w Twoim ogrodzie przez najbliższe lata. Jak to osiągnąć? Poniżej garść podpowiedzi!

Skąd wzięły się piwonie?

Genezy piwonii należy dopatrywać się w Azji i Europie, gdzie występują w ponad 30 odmianach zachwycając bogactwem kolorów, zapachów i kształtów płatków. Oryginalnie piwonie były znane w Chinach już tysiąc lat przed naszą erą.

Z uwagi na ponadprzeciętne walory dekoracyjne warto przyjrzeć się im bliżej.

Charakterystyka piwonii 

Główną ozdobę piwonii stanowią oczywiście jej kwiaty, które mogą występować w kilku wariantach. Kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze – to właśnie cechuje zróżnicowane odmiany piwonii. Kolejny wyróżnik tych kwiatów opiera się na drobnych płatkach, które w zależności od odmiany przybierają różne barwy (białe, różowe, czerwone czy też niekiedy żółte). Niewielkie liście także dopełniają ozdobny charakter tej rośliny. 

Jakie gatunki piwonii są najpopularniejsze? 

Na uwagę zasługują przede wszystkim piwonie drzewiaste i chińskie. Oto co je wyróżnia!

  • piwonie drzewiaste (krzewiaste) – występują naturalnie w Azji, gdzie mogą urosnąć nawet do 4 m wysokości. Uzyskanie zbliżonych wartości w Polsce nie jest możliwe. Warto jednak skupić się na różnorodności w zakresie kształtu kwiatów w tej odmianie. Jeżeli chodzi o czas kwitnienia – w przypadku krzewiastych piwonii przypada on na przełom maja i czerwca.
  • piwonie chińskie – pierwotnie występowały jedynie na obszarze Chin i Syberii, obecnie cechuje je największa różnorodność odmian. W tym przypadku okazałe kwitnienie przypada na czerwiec. Zachwycają delikatną wonią przypominającą zapach wydzielany przez róże.

Piwonie w ogrodzie – gdzie je posadzić?

Najlepsze stanowisko dla piwonii to takie, które ma zapewniony stały dostęp do promieni słonecznych. Mogą to być także miejsca częściowo zacienione, o ile są suche i będą mieć zagwarantowany dostęp do słońca. 

Podczas wyboru miejsca warto także wziąć pod uwagę, aby piwonie nie były narażone na działanie wiatru. 

Pierwszym krokiem przed zasadzeniem powinno być wyposażenie się w zdrowe kłącza i sadzonki pewnego pochodzenia. Takie wysokiej jakości kłącza i sadzonki piwonii oferuje sklep https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/, należący do firmy BENEX.

Jak sadzić piwonie?

Kolejny etap polega na właściwym przygotowaniu gruntu – wyraża się to w wykopaniu dołków o głębokości ok. 30 cm. Następnie warto użyźnić ziemię wsypując tam podłoże o neutralnym pH lub obornik. 

Optymalny rozstaw między poszczególnymi roślinami powinien oscylować między 30 a 40 cm. Sam proces sadzenia może przebiegać w ciągu dwóch okresów w roku: jesienią (od września do listopada) oraz wiosną (marzec – maj).

Jak pielęgnować piwonie?

Piwonie należą do tej grupy roślin, która nie wymaga szczodrego nawadniania. Warto przy tym pamiętać, aby nie dopuścić do zalewania liści wodą – może wówczas dojść do wystąpienia białego, nieestetycznego nalotu. Systematyczne nawadnianie powinno się odbywać wyłącznie w przypadku długookresowej suszy. 

Piwonie – nawożenie

Nawóz mineralny będzie dobrym wyborem w okresie wiosny. Sięgnięcie po taki preparat obfitujący w azot i fosfor pomoże roślinie w prawidłowym rozwoju. J

esienią zaleca się ściółkowanie podłoża oraz przekopanie gruntu wraz z obornikiem. To pomoże odżywić piwonie i ułatwi jej zmagazynowanie niezbędnych składników, co z kolei przełoży się na jej rozwój przez następne lata.

Kiedy przesadzać piwonie?

W sytuacji, gdy chcemy rozmnożyć piwonie – wówczas zaleca się przesadzenie ich. Inną opcją, w której ten proces jest rekomendowany dotyczy sytuacji, gdy mimo stosowania się do przytoczonych porad i nawożenia rośliny kwitną bardzo słabo. Warto wówczas w chłodny dzień przystąpić do przesadzenia piwonii uważając przy tym, aby nie naruszyć jej korzeni.

Piwonie to przykład kwiatów, którymi zdecydowanie warto się zainteresować. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć oczy przez wiele lat!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Podest tarasowy kompozytowy. Pomysł na szybką aranżację balkonu
Podest tarasowy kompozytowy. Pomysł na szybką aranżację balkonu
Nowa podłoga na balkonie w kilka chwil – podest tarasowy kompozytowy.
Co przyda się na patio?
Co przyda się na patio?
Szukasz w swoim otoczeniu przestrzeni, która pozwoli Ci oderwać się od codzienności i obowiązków? A może marzysz o miejscu, w którym będzie mógł spotykać się z przyjaciółmi? Odpowiednia aranżacja patio może odpowiedzieć na wszystkie Twoje potrzeby!
Ostatnie wpisy