Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – zacznij przygotowania już w lutym

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – zacznij przygotowania już w lutym
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cebulki kwiatowe to obecnie najlepszy sposób na zdrowe kwiaty w ogrodzie. Nie sposób wyobrazić sobie letni ogród bez uprawy takich kwiatów cebulowych jak lilie, mieczyki frezje czy amarylisy. Poniżej zebraliśmy garść dobrych praktyk dotyczących popularnych roślin uprawianych z cebulek kwiatowych – przygotuj się do tego już dziś!

Kiedy sadzimy pierwsze cebulki wiosną?

Wybór właściwej pory do ulokowania cebulek kwiatowych w podłożu to jeden z kluczowych aspektów podczas uprawy. Cebulki, które zakwitają w pełni lata najlepiej sadzić po odpuszczeniu wiosennych przymrozków. Wówczas warto sięgnąć po mieczyki, frezje, amarylisy czy lilie.

W zależności od odmiany konieczne jest dobranie odpowiedniego stanowiska – jedne rośliny preferują bowiem np. mocno nasłonecznione stanowiska, inne – półcień. Spełnienie tych wymagań pozwoli oczekiwać bujniejszego kwitnienia.

Dobre cebulki kwiatowe to podstawa

Kupując cebulki kwiatowe należy zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być one jędrne, twarde, opakowane w naturalną łuskę. Cebulki, które są miękkie, pylące lub posiadające niebieskawy nalot sugerujący pleśń nie nadają się do posadzenia.

Cebulki kupimy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym a także w wielu marketach budowlanych. Warto jednak sprawdzić oferty online. Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/ oferuje dobrej jakości cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne. Każda cebulka posiada dokładny opis sadzenia i pielęgnacji.

Zadbaj o przygotowanie stanowiska

Pierwszy krok powinien dotyczyć zajęcia się podłożem. Mowa tutaj o usunięciu chwastów i korzeni po wcześniejszych roślinach.

Dobrą praktyką będzie także spulchnienie gleby. Przy sadzeniu cebul trzeba dokonać wstępnej selekcji i odrzucić te okazy, które są pomarszczone, z pojawiającą się pleśnią czy innymi oznakami chorób. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sięgasz wyłącznie po zdrowe cebule, które dojrzeją i rozkwitną. Sugerowana głębokość powinna wynosić trzy wysokości objętości cebul. Po przykryciu ziemią konieczne jest obfite podlanie, co wspomoże proces ukorzenienia się.

Mieczyki zachwycają efektownymi kwiatostanami

Z uwagi na tropikalne pochodzenie mieczyki preferują mocno słoneczne stanowiska, które będą jednocześnie ochronione od wiatru. Najlepsza pora przypada na przełom kwietnia i maja. Pozwala to wyeliminować ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków.

Dzięki zyskasz pewność, że ich delikatne łodygi nie ulegną uszkodzeniu. Gdy poszczególne kwiaty zaczną usychać – konieczne będzie ich oderwanie, aby roślina nie traciła energii na odżywianie obumarłych części.

Frezje dla bardziej doświadczonych ogrodników

Słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko – to podstawowy wymóg dla tej rośliny. Sadzenie bulw powinno nastąpić na przełomie kwietnia i maja – wynika to właśnie z ciepłolubności tej frezji. Gleba powinna być przepuszczalna, wzbogacona np. kompostem.

Kluczowe jest systematyczne nawadnianie – nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża. W chwili wypuszczenia pierwszych liści zaleca się sięgnięcie po wieloskładnikowy nawóz. Po osiągnięciu około 40-50 cm wysokości łodyg warto podeprzeć je podporami, które powinny być umieszczone w ziemi już na etapie sadzenia bulw, aby w późniejszym czasie nie doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

W fazie kwitnienia (lipiec – sierpień) frezja odwdzięczy się drobnymi kwiatami występującymi na długiej łodydze. Delikatny zapach to dodatkowa ozdoba tej rośliny.

Lilie – efektowne i łatwe w uprawie

Lilie wróciły do łask i znowu zaczynają zdobić coraz więcej ogrodów. Dzięki różnorodności odmian każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednią propozycję stosownie do swoich upodobań.

Są łatwe w uprawie, wystarczy ulokować je w podłożu z dodatkiem nawozu i kompostu. Miejsce powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Zaleca się umieszczanie cebul w skupiskach, dzięki czemu będą zwracać uwagę w czasie kwitnienia, które w zależności od odmiany następuje między czerwcem a sierpniem.

Amarylisy – tropikalny akcent w Twoim ogrodzie

Z uwagi na to, że amarylisy pochodzą z tropikalnych lasów Afryki – warto umieścić cebule w gruncie wraz z końcem kwietnia, gdy znacznie spada ryzyko wystąpienia przymrozków. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, a miejsce – ze stałym dostępem do promieni słonecznych.

Gdy tylko liście zaczną wybijać z gruntu – wówczas trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny. W okresie kwitnienia późnym latem na jednej łodydze może pojawić się nawet kilkanaście kwiatów!

Po przekwitnięciu cebule należy wykopać przed nadejściem przymrozków – po przechowywaniu w okresie zimowym można ponownie umieścić je w gruncie.

Powyższe propozycje powinny ułatwić planowanie wiosennych nasadzeń. Dzięki powyższemu zestawieniu z pewnością uda Ci się sięgnąć po ozdobne kwiaty cebulowe, które oczarują przestrzeń Twojego ogrodu!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa to roślina o egzotycznym pochodzeniu, a mimo to dobrze rośnie również w polskich warunkach. Wyjaśniamy, jak dbać o fargesię.
Hodowla zwierząt gospodarskich – o co zadbać?
Hodowla zwierząt gospodarskich – o co zadbać?
Sprawdź nasze porady dotyczące impregnacji elementów drewnianych mających styczność ze zwierzętami oraz bilansowania diety koni i bydła. Spraw, by Twoje gospodarstwo była bezpieczne i zdrowe!
Basen stelażowy o rozmiarach 366 x 76 – ile litrow wody zmieści i jak go napełnić?
Basen stelażowy o rozmiarach 366 x 76 – ile litrow wody zmieści i jak go napełnić?
Ogrodowe baseny stelażowe 366 × 76 cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą umilić czas w swoim ogrodzie. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które w gorące letnie dni będą chciały zaznać nieco orzeźwienia. Baseny te są łatwe w montażu, trwałe, a ich cena jest bardzo kusząca. Sprawdzamy, jak najlepiej napełnić basen i ile litrów wody zmieści.
Ostatnie wpisy