Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – zacznij przygotowania już w lutym

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną – zacznij przygotowania już w lutym
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cebulki kwiatowe to obecnie najlepszy sposób na zdrowe kwiaty w ogrodzie. Nie sposób wyobrazić sobie letni ogród bez uprawy takich kwiatów cebulowych jak lilie, mieczyki frezje czy amarylisy. Poniżej zebraliśmy garść dobrych praktyk dotyczących popularnych roślin uprawianych z cebulek kwiatowych – przygotuj się do tego już dziś!

Kiedy sadzimy pierwsze cebulki wiosną?

Wybór właściwej pory do ulokowania cebulek kwiatowych w podłożu to jeden z kluczowych aspektów podczas uprawy. Cebulki, które zakwitają w pełni lata najlepiej sadzić po odpuszczeniu wiosennych przymrozków. Wówczas warto sięgnąć po mieczyki, frezje, amarylisy czy lilie.

W zależności od odmiany konieczne jest dobranie odpowiedniego stanowiska – jedne rośliny preferują bowiem np. mocno nasłonecznione stanowiska, inne – półcień. Spełnienie tych wymagań pozwoli oczekiwać bujniejszego kwitnienia.

Dobre cebulki kwiatowe to podstawa

Kupując cebulki kwiatowe należy zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być one jędrne, twarde, opakowane w naturalną łuskę. Cebulki, które są miękkie, pylące lub posiadające niebieskawy nalot sugerujący pleśń nie nadają się do posadzenia.

Cebulki kupimy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym a także w wielu marketach budowlanych. Warto jednak sprawdzić oferty online. Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/ oferuje dobrej jakości cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne. Każda cebulka posiada dokładny opis sadzenia i pielęgnacji.

Zadbaj o przygotowanie stanowiska

Pierwszy krok powinien dotyczyć zajęcia się podłożem. Mowa tutaj o usunięciu chwastów i korzeni po wcześniejszych roślinach.

Dobrą praktyką będzie także spulchnienie gleby. Przy sadzeniu cebul trzeba dokonać wstępnej selekcji i odrzucić te okazy, które są pomarszczone, z pojawiającą się pleśnią czy innymi oznakami chorób. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sięgasz wyłącznie po zdrowe cebule, które dojrzeją i rozkwitną. Sugerowana głębokość powinna wynosić trzy wysokości objętości cebul. Po przykryciu ziemią konieczne jest obfite podlanie, co wspomoże proces ukorzenienia się.

Mieczyki zachwycają efektownymi kwiatostanami

Z uwagi na tropikalne pochodzenie mieczyki preferują mocno słoneczne stanowiska, które będą jednocześnie ochronione od wiatru. Najlepsza pora przypada na przełom kwietnia i maja. Pozwala to wyeliminować ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków.

Dzięki zyskasz pewność, że ich delikatne łodygi nie ulegną uszkodzeniu. Gdy poszczególne kwiaty zaczną usychać – konieczne będzie ich oderwanie, aby roślina nie traciła energii na odżywianie obumarłych części.

Frezje dla bardziej doświadczonych ogrodników

Słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko – to podstawowy wymóg dla tej rośliny. Sadzenie bulw powinno nastąpić na przełomie kwietnia i maja – wynika to właśnie z ciepłolubności tej frezji. Gleba powinna być przepuszczalna, wzbogacona np. kompostem.

Kluczowe jest systematyczne nawadnianie – nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża. W chwili wypuszczenia pierwszych liści zaleca się sięgnięcie po wieloskładnikowy nawóz. Po osiągnięciu około 40-50 cm wysokości łodyg warto podeprzeć je podporami, które powinny być umieszczone w ziemi już na etapie sadzenia bulw, aby w późniejszym czasie nie doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

W fazie kwitnienia (lipiec – sierpień) frezja odwdzięczy się drobnymi kwiatami występującymi na długiej łodydze. Delikatny zapach to dodatkowa ozdoba tej rośliny.

Lilie – efektowne i łatwe w uprawie

Lilie wróciły do łask i znowu zaczynają zdobić coraz więcej ogrodów. Dzięki różnorodności odmian każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednią propozycję stosownie do swoich upodobań.

Są łatwe w uprawie, wystarczy ulokować je w podłożu z dodatkiem nawozu i kompostu. Miejsce powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Zaleca się umieszczanie cebul w skupiskach, dzięki czemu będą zwracać uwagę w czasie kwitnienia, które w zależności od odmiany następuje między czerwcem a sierpniem.

Amarylisy – tropikalny akcent w Twoim ogrodzie

Z uwagi na to, że amarylisy pochodzą z tropikalnych lasów Afryki – warto umieścić cebule w gruncie wraz z końcem kwietnia, gdy znacznie spada ryzyko wystąpienia przymrozków. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, a miejsce – ze stałym dostępem do promieni słonecznych.

Gdy tylko liście zaczną wybijać z gruntu – wówczas trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny. W okresie kwitnienia późnym latem na jednej łodydze może pojawić się nawet kilkanaście kwiatów!

Po przekwitnięciu cebule należy wykopać przed nadejściem przymrozków – po przechowywaniu w okresie zimowym można ponownie umieścić je w gruncie.

Powyższe propozycje powinny ułatwić planowanie wiosennych nasadzeń. Dzięki powyższemu zestawieniu z pewnością uda Ci się sięgnąć po ozdobne kwiaty cebulowe, które oczarują przestrzeń Twojego ogrodu!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie walczyć z mchem na trawniku?
Jak skutecznie walczyć z mchem na trawniku?
Mech rozwijający się na powierzchni trawnika może utrudnić lub nawet uniemożliwić trawie prawidłowy rozwój, dlatego warto pamiętać, że równie ważne, jak prawidłowe nawożenie trawnika jest przeprowadzanie usuwania mchu
Wózek ogrodowy – niezastąpiona pomoc na każdej działce
Wózek ogrodowy – niezastąpiona pomoc na każdej działce
Prace ogrodowe mogą być czasochłonne i wymagające, jednak istnieją narzędzia i akcesoria, które znacznie ułatwiają życie każdemu ogrodnikowi.
Czy ubezpieczenie mieszkania może objąć również ogród?
Czy ubezpieczenie mieszkania może objąć również ogród?
Posiadanie domu z ogrodem to marzenie wielu z nas. Gdy już uda się nam osiągnąć zamierzony cel, to niestety obawiamy się, że stracimy coś, na co tak ciężko pracowaliśmy.
Ostatnie wpisy