Jak sadzić iglaki w donicach?

Jak sadzić iglaki w donicach?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Iglaki są mało wymagającymi krzewami. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się, sadzenie iglaków w donicach. O czym należy pamiętać podczas sadzenia iglaków w donicach?

Sadzenie iglaków w donicach stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób dekoruje nimi balkony oraz tarasy. Główną zaletą roślin iglastych jest to, że można je dowolnie formować. Dzięki temu stają się ozdobą mieszkania lub ogrodu.

Miejsce ustawienie donic z iglakami można dowolnie zmieniać. Dzięki temu ogród staje się bardziej dynamiczny. Rośliny iglaste można łączyć z innymi krzewami lub kwiatami, tworząc bardzo ciekawą aranżację balkonu lub tarasu.

Jakie iglaki są najlepsze do sadzania w donicach?

Do sadzenia w donicach najlepiej sprawdzą się małe iglaki o zwartej formie. Takie rośliny warto zakupić u ogrodnika lub w szkółce, ponieważ są lepszej jakości niż te dostępne w hipermarketach. Do uprawy w donicach najlepiej jest wybierać odmiany karłowe lub płożące się. Ciekawie w donicach prezentuje się m.in. sosna czarna, kosodrzewina, żywotnik zachodni, świerk biały i jałowiec płożący.

Jak sadzić iglaki w donicach?

Sadzenie iglaków do donic musi być wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ są to roślinny wieloletnie. Przesadza się je co 4- 5 lat. W donicy musi znaleźć się odpowiednie podłoże, najlepiej jest wykorzystać do tego ziemię do iglaków lub samodzielnie wykonać mieszankę z torfu, piasku i ziemi ogrodniczej.

W pierwszym roku od posadzenia należy rośliny systematycznie nawozić połową dawki nawozu do roślin iglastych. Przed posadzeniem rośliny należy obficie podlać. Dzięki temu dużo łatwiej można je wyciągnąć z doniczki.

W donicy musi zostać ułożona warstwa drenażu np.: z keramzytu. Warto pamiętać, że warstwa drenażu nie może zasłaniać otworu w doniczce. Powinna mieć od 3 do 10 cm wysokości. Na warstwie drenażu należy nałożyć geowłókninę (można ją wyłożyć całą doniczkę w środku). Do tak przygotowanej doniczki należy posadzić roślinę razem z ziemią. Następnie przysypać pozostałą ziemią.

Jak pielęgnować iglaki w donicach?

Iglaki w donicach nie są wymagającymi roślinami. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego i kwaśnego podłoża. Należy je regularnie podlewać. Młode krzewy (w pierwszym roku po posadzeniu) wymagają regularnego nawożenia. Iglaki można przycinać, aby nadać im pożądanego kształtu. Cięcie należy przeprowadzić wiosną lub w lecie – najpóźniej do końca lipca.

Z jakimi roślinami łączyć iglaki?

Iglaki najlepiej prezentują się w towarzystwie krzewów o podobnych wymaganiach, czyli rododendronów, azali oraz hortensji. Świetnie wyglądają w towarzystwie m.in. wrzosów, wrzośców, bluszczu pospolitego.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wahasz się, czy kupić żaluzje? Przeczytaj o ich zaletach
Wahasz się, czy kupić żaluzje? Przeczytaj o ich zaletach
Żaluzje pełnią ważną funkcję we wnętrzu. Przeczytaj, dlaczego warto w nie zainwestować.
Rozpocznij przygotowania na Halloween! Poznaj sprawdzone pomysły na lampiony z dyni
Rozpocznij przygotowania na Halloween! Poznaj sprawdzone pomysły na lampiony z dyni
Halloween tuż tuż, a Ty nie wiesz jak przygotować lampiony z dyni? Sprawdź kilka pomysłów na stworzenie z tego warzywa przerażających ozdób halloweenowych!
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
W tym roku chcesz postawić basen? O tym musisz wiedzieć, zanim go kupisz.
Ostatnie wpisy