Żywopłot zimozielony. Krzewy najlepsze na żywopłot zielone cały rok i nie tylko

Żywopłot zimozielony. Krzewy najlepsze na żywopłot zielone cały rok i nie tylko
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Berberys, cis, ałycza, a może barwinek czy forsycja – prezentujemy najlepsze gatunki krzewów, z których można stworzyć piękny żywopłot. Nie są one trudne w uprawie i pielęgnacji.

Żywopłot doskonale maskuje sztuczne ogrodzenie, często niezbyt urodziwe, wyznacza granice posesji, a przy tym prezentuje się naprawdę okazale. Ponadto stanowi naturalną barierę przed hałasem dochodzącym z ulicy oraz przed wzrokiem innych ludzi. Do tego jeszcze zatrzymuje miejski pył i inne zanieczyszczenia, a także tworzy korzystny mikroklimat.

Taką żywą ścianę można stworzyć z krzewów liściastych, iglastych, a nawet kwitnących. To bardzo dobre rozwiązanie w szczególności polecane osobom, które nie mają czasu bądź nie chcą pracować wiele godzin w ogrodzie. Ich uprawa jest bardzo prosta, a ponadto przez wiele lat rosną dokładnie w tym samym miejscu.

Przez długi czas najpopularniejsze były tuje, które są łatwe w pielęgnacji, bardzo dekoracyjne i szybko rosnące. Ponadto tuje są zimozielone, więc przez cały rok, nawet zimą, prezentują się tak samo dobrze. Z powodzeniem można je zastąpić wieloma innymi gatunkami krzewów.

Photo by Manfred Antranias Zimmer from Pixabay.com

Berberys

Berberys to pięknie wybarwiony krzew, który stworzy też gęsty żywopłot. Liście mogą przybierać różne kolory – od czerwieni przez żółty aż do zielonego. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, jeśli posadzi się je naprzemiennie. Jedyne o czym trzeba pamiętać podczas ich pielęgnacji, a szczególnie podcinania, to ich długie i ostre kolce. Wszystkie zabiegi należy przeprowadzać w rękawicach.

W zależności od odmiany berberysy rosną średnio do wysokości czterech metrów. Można je bez problemu zasadzić zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Sprawdzą się w wielu miejscach, są proste w uprawie i mają niskie wymagania glebowe. Dodatkowo są też odporne na szkodniki i mrozoodporne.

Cis Taxus

Cis Taxus bardzo łatwo daje się formować, zatem idealnie nadaje się do tworzenia żywej ściany, nawet o wysokości piętnastu metrów. Ponadto charakteryzuje się wysoką zdolnością samoregeneracji i wytrzyma nawet mocne cięcie. Jest również bardzo dekoracyjny i wiecznie zielony.

Do tego cis rośnie bardzo gęsto, więc stanowi dokładną osłonę. Tutaj jednak też trzeba uważać, gdyż jest trujący – szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci.

Bukszpan

To kolejny wiecznie zielony i gęsty krzew, który nie ma specjalnych wymagań ani odnośnie gleby, ani stanowiska. Przetrwa nawet suszę. Bukszpany można bez problemu przycinać w fantazyjne kształty, a nawet tworzyć z nich rzeźby. To bez wątpienia byłaby bardzo oryginalna ozdoba ogrodu. Bukszpan może dożyć nawet 700 lat.

kobieta w ogrodzie przycinająca żywopłot
Photo by Ron Porter z Pixabay.com

Ałycza

Inna jej nazwa to śliwa wiśniowa. Jest często wykorzystywana do tworzenia żywopłotu, szczególnie przez swój szybki wzrost oraz gęstość, a także niskie wymagania i łatwą uprawę. Ałycza osiąga nawet 10 metrów wysokości, a wszelkie ubytki, na przykład po zimie, potrafi szybko uzupełnić. Krzew ten posiada kolce, więc bez rękawic również się nie obędzie.

Barwinek

To drobna krzewinka o błyszczących liściach i zazwyczaj niebieskich kwiatkach (bądź też białych, fioletowych czy purpurowych). Dostosuje się zarówno do słonecznego miejsca, jak i mocno zacienionego, jest też odporna na bardzo niską temperaturę. Trzeba tylko pamiętać, by zawsze miała wilgotną glebę.

Forsycja

To krzew o radosnym żółtym kolorze, który dość szybko rośnie. Ma długie gałęzie i wyrasta do około pięciu metrów. Preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste, oraz żyzne, wilgotne i lekkie gleby. Źle znosi glebę bardzo suchą czy bardzo mokrą. Forsycja jest też mrozoodporna.

Jałowiec pospolity

Na koniec jeszcze zostaje jałowiec pospolity. Jest on wytrzymały (w tym na mróz czy suszę) i niewybredny – wystarczą mu nawet gleby piaszczyste czy jałowe. Można go formować w dowolne kształty. Ponadto nie wymaga częstego podlewania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w markowe narzędzia ogrodowe? Analiza jakości
Czy warto inwestować w markowe narzędzia ogrodowe? Analiza jakości
Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś nad jakością produktów, z których korzystasz? Na rynku spotkać można zarówno tanie narzędzia ogrodowe, jak i produkty renomowanych marek. Czy w tym wypadku warto zapłacić więcej?
Zacieniony taras i balkon – jakie rośliny sprawdzą się w takim miejscu?
Zacieniony taras i balkon – jakie rośliny sprawdzą się w takim miejscu?
Chcesz hodować kwiaty na zacienionym tarasie lub balkonie? Zapoznaj się z top 20 roślin, które będą się doskonale czuły w cieniu.
Porady na bezpieczne i wygodne przewijanie maluszka w domu i poza nim
Porady na bezpieczne i wygodne przewijanie maluszka w domu i poza nim
Zanurz się w świecie pielęgnacji niemowląt z naszymi praktycznymi poradami dotyczącymi przewijania. Od domowej atmosfery do podróży, dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo i wygodę maluszkom.
Ostatnie wpisy