Rośliny łatwe do uprawy

Rośliny łatwe do uprawy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja roślin może wydawać się skomplikowana i w niektórych przypadkach właśnie taka jest. Istnieje wiele kwiatów doniczkowych, które bywają problematyczne, a opieka nad nimi jest dość skomplikowana. Na szczęście nie jest to zasadą! W przyrodzie występuje wiele łatwych i przyjemnych w uprawie roślin, które możesz mieć w swoim domu, nawet jeśli nie jesteś mistrzem ogrodnictwa.

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z roślinami, wiele rzeczy nas przeraża. Dobór odpowiedniego podłoża, właściwe umiejscowienie, harmonogram podlewania i nawożenia czy dobór odpowiedniej doniczki lub osłonki potrafią zabić całą przyjemność z posiadania roślin. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć listę mało wymagających roślin, które doskonale sprawdzą się na początek. 

Z tymi roślinami na pewno sobie poradzisz

Kiedy dopiero wkraczamy w świat domowej flory, często wydaje nam się, że pielęgnacja każdej rośliny jest skomplikowana i ktoś bez żadnego doświadczenia zupełnie się w tym nie sprawdzi. Nic bardziej mylnego. Wystarczy rozpocząć swoją przygodę od roślin łatwych w uprawie, z którymi poradzi sobie nawet amator, do których zaliczają się: 

Kaktusy i sukulenty 

Każdy słyszał o podstawowej zalecie kaktusów i sukulentów, a mianowicie o ich wysokiej wytrzymałości na suszę. Są to wręcz idealne rośliny dla wszystkich tych, którym zdarza się zapomnieć (nawet przez kilka tygodni) o podlewaniu kwiatów. Większość gatunków lubi światło i ciepło, dlatego wystarczy, jeśli ustawisz je na parapecie, zapewnisz im piaszczyste podłoże i będziesz podlewać latem raz w tygodniu a zima raz na dwa, trzy tygodnie i gotowe!

Zamiokulkas

To piękny kwiat, którego ozdobą są ciemnozielone, grube liście świetnie magazynujące wodę. Często bywa nazywany niezniszczalnym. Lubi zacienione stanowiska i świetnie znosi brak słońca oraz suszę. Rośnie raczej powoli, a jego maksymalny rozmiar nie powinien przekraczać jednego metra. Zwykle spotykany w łazienkach, korytarzach czy przedpokojach. Pamiętaj, zamiokulkas lepiej zniesie przerwę w podlewaniu niż przelanie. 

Sanseveria

Inaczej wężownica, bywa również nazywana żartobliwie „językami/szablami teściowej”. Znana jest z jej właściwości oczyszczających. Usuwa z powietrza toksyny i produkuje dużo tlenu, dlatego warto mieć ją w swojej sypialni. Poradzi sobie w suchym pomieszczeniu, z ograniczonym oświetleniem i brakiem wody. Wiele odmian tego gatunku sprawia, że każdy znajdzie swojego ulubieńca, który idealnie komponować się będzie z aranżację wnętrza. 

Grubosz

Zwany również drzewkiem szczęścia. To roślina zielona o grubych, mięsistych liściach, świetnie magazynujących wodę. Podobnie jak zamiokulkas lepiej znosi długie epizody suszy niż przelanie. Dlatego najlepiej podlewać go dopiero w momencie, kiedy ziemia w doniczce zupełnie przeschnie. Co ciekawe, możesz swobodnie wystawić go na czas letni na balkon bądź taras, by również tam pełnił funkcję efektownej dekoracji, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest już pokaźnym drzewkiem. 

Patyczak zwisający 

To roślina o unikatowym kształcie, która spodoba się zwłaszcza osobom ceniącym niecodzienne piękno. Jak nazwa wskazuje, jej postać przypomina cienkie, zwisające patyczki. Szybko rośnie i cierpliwie znosi niedobory wody. Do jej podlewania warto używać spryskiwacza, gdyż zmniejsza on możliwość przelania, które może skończyć się gniciem korzeni. Patyczaki to małowymagające rośliny, które rewelacyjnie prezentować się będą w donicach bądź osłonkach typu „twarz”.

Fot. Kyaw Tun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rośliny wysiewamy w lutym?
Jakie rośliny wysiewamy w lutym?
By na wiosnę mieć piękny ogród i smaczne plony, warto pilnować kalendarza. Sprawdź, jakie rośliny trzeba wysiać już w lutym!
Ogród i jego rola w sanatorium dla seniorów
Ogród i jego rola w sanatorium dla seniorów
W kontekście zapewniania holistycznego podejścia do zdrowia i dobrego samopoczucia, ogrody pełnią kluczową rolę.
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojego domu?
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojego domu?
Wybór ogrodzenia domu to istotna decyzja, mająca wpływ na bezpieczeństwo i estetykę posesji. Poznaj kluczowe kryteria wyboru i dowiedz się, jakie rozwiązania pasują do twoich potrzeb.
Ostatnie wpisy