Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje

Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jesteś rolnikiem i chcesz zacząć uprawiać kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat jej sadzenia, dzięki czemu Twoja uprawa będzie świetnie się rozwijać!

Czy wiesz, że kukurydza jest w grupie trzech najważniejszych upraw na świecie? Jej światowa produkcja to aż  880 milionów ton ziarna! Jeśli więc chcesz dołączyć do grona uprawiających kukurydzę, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat jej sadzenia!

Gleba pod siew kukurydzy

Każdy doświadczony rolnik wie, że w przypadku uprawy roślin najważniejsza jest dobra gleba. Jakiej gleby wymaga kukurydza? 

Kukurydza nie jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko uprawy – można z powodzeniem uprawiać kukurydzę na glebach słabych i stresowych. Ponadto może być uprawiana również w monokulturze. Nie toleruje natomiast zbyt zbitej gleby. Co więcej, w przypadku kukurydzy zaleca się przeprowadzenie orki zimowej. 

Należy jednak pamiętać, że kukurydza jest wymagająca, jeśli chodzi o zasobność gleby w składniki pokarmowe. Kukurydza wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku oraz średnią na niedobór boru, manganu i miedzi. Ponadto uprawa kukurydzy powoduje zubożenie ziemi w próchnicę – warto więc stosować nawożenie. 

Kiedy siać kukurydzę?

Oprócz gleby ważny jest też termin siewu kukurydzy. Kiedy będzie on najlepszy?

W przypadku kukurydzy nie można powiedzieć o dokładnym terminie siewu, ponieważ jest on bardzo uzależniony od temperatury gleby na głębokości docelowego siewu. Należy jednak pamiętać, że kukurydza to roślina ciepłolubna. Dlatego też optymalną temperaturą gleby jest około 10 stopni Celsjusza. 

Natomiast według fenologicznego kalendarza najlepszym momentem na sadzenie kukurydzy jest kwitnienie mniszka lekarskiego, czeremchy pospolitej, porzeczki czerwonej, czereśni. 

Jeżeli interesuje Cię siew kukurydzy, koniecznie sprawdź stronę https://www.agrii.pl/pl/kukurydza/, na której znajdziesz najwyższej jakości ziarna. 

Głębokość siewu

Warto także uwzględnić głębokość siewu. Jest ona uzależniona przede wszystkim od warunków glebowo-wilgotnościowych. W przypadku cięższych gleb standardową głębokością jest około 3-4 centymetry. Natomiast w przypadku gleb lżejszych jest to 5-6 centymetrów. Ważne jest także, aby wszystkie rośliny były zasadzone na tej samej głębokości, co zapewni ich równomierny wzrost. 

Fot.: Wouter Supardi Salari/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety okien aluminiowych
Zalety okien aluminiowych
Dlaczego warto podjąć decyzję o zakupie okien aluminiowych? Oto kilka najważniejszych powodów.
Jak wybrać odpowiednie środki do utrzymania czystości w domu i biurze?
Jak wybrać odpowiednie środki do utrzymania czystości w domu i biurze?
Odkryj praktyczne porady i wskazówki jak wybierać środki czystości, które są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla domowego i biurowego użycia.
Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – gatunki warte polecenia
Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – gatunki warte polecenia
Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie, aby wyglądały pięknie, ale nie były trudne w uprawie? Postaw na byliny ogrodowe, które są kolorowe, zachwycające i kwitną kilka sezonów!
Ostatnie wpisy