Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!

Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli tylko pozwala Ci na to miejsce, warto zdecydować się na ustawienie w ogrodzie szklarni. Wydłużysz dzięki niej okres wegetacyjny o cenne kilka tygodni. Zobacz, co możesz uprawiać w szklarni.

Co można uprawiać w szklarni?

Wielu dumnych posiadaczy nowych szklarni zastanawia się, co można w nich uprawiać poza oczywistymi pomidorami. Opcji jest naprawdę sporo i nie warto ograniczać się do uprawy jedynie jednego gatunku warzyw. Zobacz, co warto posadzić w szklarni.

Nowalijki — wiosenna bomba witaminowa z własnej szklarni!

Zanim rozpoczniesz w swojej szklarni uprawę docelowych warzyw, warto już wczesną wiosną, a nawet jeszcze pod koniec zimy wykorzystać swoją szklarnię i posadzić w niej nowalijki. Już pod koniec lutego możesz wysiać w szklarni rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, szpinak, roszponkę czy pietruszkę. Wysiane w szklarni pod koniec zimy, zdążą dorosnąć przed terminem sadzenia w szklarni pomidorów. Takie samodzielnie wyhodowane nowalijki to prawdziwa bomba witaminowa!

Warzywa idealne do uprawy w szklarni

Słyszysz „szklarnia”, mówisz „warzywa”? Nic dziwnego, gdyż zdecydowanej większości osób ten sposób uprawy kojarzy się głównie z warzywami, przede wszystkim z pomidorami i ogórkami. Szklarnia jest doskonałym miejscem do ich uprawy, jednak nie warto ograniczać się tylko do nich. Warto posadzić tam też paprykę, która lubi dużą wilgotność powietrza, więc w szklarni będzie czuła się doskonale. 

Jeśli lubisz smak bakłażana, to szklarnia będzie doskonałym miejscem do jego uprawy. Bakłażan (zwany też oberżyną) ma spore wymagania i w uprawie gruntowej w Polsce nie rośnie zbyt dobrze. Warto zatem wygospodarować dla niego nieco miejsca w szklarni, jednak uwaga! Bakłażan nie powinien rosnąć w niedalekiej odległości od papryki i pomidorów, gdyż wszystkie te rośliny należą do rodziny psiankowatych, zatem są narażone na podobne choroby.

Owoce, które warto posadzić w szklarni

W szklarni warto posadzić nie tylko warzywa, ale też owoce. Jeśli tylko pozwala nam na to rozmiar szklarni, nie warto ograniczać się jedynie do warzyw. W szklarni możesz wyhodować owoce, które w uprawiane  gruncie nie obrodziłyby zbyt mocno lub wręcz nie zdążyły dojrzeć przed nadejściem jesiennych chłodów.

Melony posadzone w szklarni mają wysokie szanse na wydanie obfitych i smacznych plonów. Szklarnia otwiera przed nami też możliwość własnej uprawy arbuza (zwanego też kawonem). Owoce, które wyhoduje się samodzielnie, będą raczej mniejsze, ale dużo smaczniejsze niż importowane owoce dostępne w sklepach. Ciekawym pomysłem jest też posadzenie w szklarni winogron. Owoce te, jeśli dobierzemy gatunek odpowiedni do polskich warunków pogodowych, z powodzeniem można uprawiać w gruncie, jednak takie wyhodowane w szklarni wydają bardziej obfity plon. Grona winogron uprawianych pod osłoną są większe, a ich owoce są bardziej soczyste i słodkie niż te, które rosły na zewnątrz. Jeśli mamy szklarnię sporych rozmiarów, to zdecydowanie warto wygospodarować w niej miejsce przeznaczone na uprawę tych owoców.

Zdj. główne: Alexei_other/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Patryk Jaworski 10.11.2022

    Bardzo fajna sprawa. Ja w swojej trzymam pomidory i rośliny owadożerne – muchołówki i rosiczki.

Rekomendowane
Chwasty. Jak się ich pozbyć skutecznie z podjazdu?
Chwasty. Jak się ich pozbyć skutecznie z podjazdu?
Masz chwasty na podjeździe? Przeczytaj, w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć.
Czym jest agrowłóknina?
Czym jest agrowłóknina?
Agrowłóknina jest jednym z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych materiałów w ogrodzie. Przedstawiamy, czym jest ta tkanina oraz, jakie ma zastosowania w ogrodnictwie.
Wybierasz płytki tarasowe? Sprawdź, jakie będą najlepsze!
Wybierasz płytki tarasowe? Sprawdź, jakie będą najlepsze!
Dowiedz się, jakie cechy powinny charakteryzować doskonałe płytki zewnętrzne. Już teraz wybierz najlepsze rozwiązania dla swojego tarasu!
Tagi
Ostatnie wpisy