Jakie są gatunki jabłoni?

Jakie są gatunki jabłoni?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jabłonie to jedne z najpopularniejszych drzew owocowych. Nic dziwnego – rodzą w końcu uwielbiane przez wielu jabłka, a także wyglądają naprawdę bardzo ładnie. Są to niewysokie drzewa (wyrastają na wysokość paru lub parunastu metrów). Szczególnie zachwycające są w okresie swojego kwitnienia, w trakcie którego pokrywają się uroczymi, białymi, różowymi, a nawet, u niektórych gatunków lub odmian, czerwonymi kwiatami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jabłoniom, a dokładniej – ich gatunkom.

Ile jest gatunków jabłoni?

Historia jabłoni hodowlanych sięga bardzo odległych czasów, a dokładniej – około 5 tys. lat p.n.e. (wykazały to wykopaliska prowadzone na terenie Turcji w Chatal Huyak). Odpowiadając na pytanie „Ile jest gatunków jabłoni?”, należy najpierw wyjaśnić, czym tak dokładnie jest gatunek. Często bowiem dochodzi do pomylenia gatunku z odmianą. Gatunek to zbiór organizmów, które mogą się ze sobą krzyżować i wydawać płodne potomstwo, natomiast odmiana to grupa danego gatunku, która tworzy pewien jego wariant. Odmian jabłoni na świecie jest tysiące, jednak samych gatunków – o wiele mniej. Przykładowo, jabłoń domowa, najpopularniejszy gatunek jabłoni na świecie, posiada aż 10 tysięcy odmian, w tym znane wszystkim jabłonie 'Ligol’, 'Antonówka’ oraz jabłonie parchoodporne

Gatunki jabłoni występujące w Polsce

W Polsce rosną tylko trzy gatunki jabłoni. Należą do nich: jabłoń domowa, jabłoń dzika oraz jabłoń purpurowa. Pierwsza z nich, czyli jabłoń domowa, znana jest niemal na całym świecie. Można spotkać ją nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, Azji, Afryce oraz w obu Amerykach. W Polsce jabłoń owocowa to nie tylko najczęściej występujący gatunek jabłoni, ale także najpopularniejsze drzewo owocowe. Rośnie nie tylko w sadach i ogrodach, ale czasem można zauważyć jabłoń domową rosnącą na dziko. Nieco rzadziej spotykaną w naszym kraju jest jabłoń purpurowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona pięknemu, fioletowemu kolorowi liści oraz kwiatów. Właśnie one, a także nieduży wzrost drzewa (4-5 metrów), sprawiają, że jest to doskonała roślina dekoracyjna. Niestety na tym jednak jej rola się kończy – owoce jabłoni purpurowych najczęściej są małe i niezbyt smaczne. Mimo to posiada wiele interesujących odmian. Są to na przykład: jabłoń 'Ola’, jabłoń 'Makowiecki’ oraz jabłoń’ Royalty’. Ostatnim gatunkiem jabłoni jest jabłoń dzika, inaczej nazywana także jabłonią rajską lub płonką. Występuje ona na terenie naszego kraju najrzadziej i często mylona jest ze zdziczałymi jabłoniami domowymi.

Inne ciekawe jabłonie

Jabłonie potrafią przybierać kształty. Do interesujących gatunków jabłoni bez dwóch zdań zalicza się jabłoń jagodowa. Inaczej nazywana jest także jabłonią syberyjską i pochodzi właśnie z Syberii, a także północnych Chin. Roślina ta potrafi urosnąć na wysokość nawet 15 metrów, jest bardzo płodna i niezwykle odporna na mrozy. Jednak to, co w szczególności ją wyróżnia, to jej owoce. Jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają bardziej jagody niż tradycyjne, znane nam wszystkim jabłka. Rozmawiając o interesujących gatunkach jabłoni, warto wspomnieć również o jabłoni kwiecistej. Jest to stosunkowo niska roślina pochodząca z Japonii. Posiada śliczne, czerwono-różowe kwiaty oraz małe i urocze owoce.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 narzędzi ogrodowych, które pomogą Ci stworzyć piękny ogród!
5 narzędzi ogrodowych, które pomogą Ci stworzyć piękny ogród!
Dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie podręczną listę 5 narzędzi, które sprawią, że praca w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością!
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Pompa obiegowa to jeden z podstawowych elementów instalacji chłodniczej lub grzewczej.
Gotowe oczka wodne – hit czy kit?
Gotowe oczka wodne – hit czy kit?
Obecnie na rynku pojawiły się gotowe oczka wodne. To pewne ułatwienie dla tych osób, które chcą samodzielnie zadbać o wygląd swojego ogrodu. To bardzo ważne, ponieważ wykonanie profesjonalnego oczka wodnego sporo kosztuje.
Ostatnie wpisy