Gruszki – najlepsze i polecane odmiany

Gruszki – najlepsze i polecane odmiany
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Grusza jest jednym z najpopularniejszych drzew w Polskich sadach. Odmiany tego drzewa różnią się między sobą m.in. smakiem i kolorem owoców. Jakie odmiany gruszy warto mieć w swoim ogrodzie?

Najlepsze letnie odmiany gruszy

Letnie odmiany grusz cieszą się największą popularnością. Są to odmiany amerykańskie, których owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Mają słodki smak. Owoce nie nadają się do przechowywania, lecz sprawdzą się np. na kompot lub dżem.

Faworytka

Faworytka zwana potocznie klapsem. Jest najbardziej znaną amerykańską odmianą. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Faworytka jest odmianą deserową. Nie nadaje się do przechowywania (maksymalnie dwa tygodnie). Jest odporna na mróz. Mało odporne na parcha – trzeba przeprowadzać regularne opryski. Drzewko jest zapylane przez gruszę Konferencyjną, Williams i Komisówkę.

Isadora

Odmiana gruszy pochodząca z Czech. Odmiana wcześnie dojrzewająca, lecz owocująca co drugi rok. Owoce mają słodko-kwaśny smak. Odmiana ta jest podatna na choroby grzybowe – zwłaszcza na parcha.

Radana

Pochodzi z Czech. Jest odmianą nową, wcześnie dojrzewającą. Ma soczysty miąższ o słodko-kwaśnym smaku. Owocuje co roku bardzo obficie. Jest umiarkowanie odporna na mróz i choroby grzybowe.

Najlepsze odmiany jesienne grusz

Konferencja

Odmiana ta jest bardzo popularna w Polsce. Pochodzi z Anglii. Jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe. Może być uprawiana zarówno w profesjonalnych jak i amatorskich sadach. Owoce są bardzo duże i soczyste. Jest to idealna odmiana do jedzenia, deserów i na przetwory. Nie jest dobrym zapylaczem. Zapylana jest przez odmiany: Faworytkę, Williams i Komisówkę.

Bera Hardy

Znana również jako Bera. Jest jedną z najstarszych jesiennych odmian grusz. Powstała we Francji w 1820 roku. Jest starą i bardzo popularną odmianą. Ponieważ jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe. Zapylana jest przez odmiany: Williams i Komisówkę.

Bonkreta Williamsa

Odmiana ta jest świetnym zapylaczem dla wczesnych i późnych odmian. Owoce są dojrzałe na przełomie sierpnia i września. Nie nadają się do długiego przechowywania (maksymalnie dwa tygodnie). Owoce nie nadają się na przetwory.

Concorde

Odmiana będąca krzyżówką gruszy Konferencyjnej i Komisówki. Jest angielską gruszą deserową. Owocuje obficie co roku. Odmiana odporna na mróz i średnio odporna na choroby grzybowe. Owocuje pod koniec września. Owoce nadają się do przechowywania.

Najlepsze zimowe odmiany grusz

Komisówka

Odmiana ta jest bardzo popularna w Polskich sadach. Ma słodki smak z delikatnym winnym posmakiem. Jest to późna odmiana nadająca się do długiego przechowywania. Owoce zbierane są w październiku, we właściwych warunkach mogą przetrwać około dwóch miesięcy. Odmiana ta jest wytrzymała na mróz, lecz mało odporna na choroby grzybowe (wymaga regularnych oprysków). Owocuje co roku, choć plony nie są obfite.

Paryżanka

Jest to stara francuska odmiana. Ma słodki, lekko winny smak. Owoce dojrzewają w drugiej połowie października. Nadają się na przetwory i do przechowywania. Paryżanka jest odporna na choroby grzybowe i wrażliwa na mróz. Zapylaczem dla tej odmiany jest Faworytka.

Triumf Packhama

Jest to bardzo ciekawa odmiana, choć mało popularna w Polsce. Ma bardzo soczyste i słodkie owoce o lekko winnym smaku. Owocuje co roku, wydając obfite plony. Dojrzewa na przełomie września i października.

Przeczytaj też: https://gardenyard.pl/rosliny/morele-co-warto-wiedziec-o-ich-uprawie/

Zdjęcie główne: Polina Kovaleva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dekoracje do domu – jak urządzić swój dom, by był wyjątkowy?
Dekoracje do domu – jak urządzić swój dom, by był wyjątkowy?
Gdzie szukać inspiracji i jakie dekoracje wybrać? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Marzysz o tym, aby Twój ogród zachwycał także zimą? Poznaj w takim razie 10 krzewów, które zdobią go także w tym okresie za pomocą swoich owoców, liści, a nawet kwiatów.
Zasady dbania o drewniane meble ogrodowe
Zasady dbania o drewniane meble ogrodowe
W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady, dzięki którym Twoje drewniane meble ogrodowe będą służyć Ci przez wiele sezonów.
Ostatnie wpisy