5 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie

Ogród
5 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród jest miejscem, w którym świetnie odpoczywa się zwłaszcza w ciągu ciepłych, letnich czy wiosennych dni. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się czasem w nim spędzonym, warto zadbać o to, żeby ogród był odpowiednio urządzony. Istotne jest jego wyposażenie. Przedstawiamy rzecz, które warto mieć w ogrodzie.

Zanim rozpoczniesz urządzanie

Przed wyborem idealnych elementów wyposażenia, warto zastanowić się nad stylistyką, w jakiej chcemy urządzić ogród. Do niego dostosuje się zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne. Zaplanowanie tego wcześniej pozwoli uniknąć niepotrzebnego chaosu.

Warto zdecydować także, na czym najbardziej zależy nam w ogrodzie. To znaczy, czy stawiamy raczej na dużą ilość roślin, czy na odpoczynek wśród zielonej przestrzeni, bez większego skupiania się na pracach ogrodowych? Określenie tego pozwoli na wybór dekoracji i mebli ogrodowych.

Ogród powinien zostać podzielony na strefy. Jedna z nich to strefa relaksu, w której będą znajdować się meble czy hamak. Można też stworzyć strefę kwiatową z roślinnością ozdobną.

Meble ogrodowe

Powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale także spójne z zaplanowaną aranżacją ogrodu. Można zdecydować się na komfortowe sofy, które sprawdzą się dobrze zarówno podczas odpoczynku w większym gronie, jak i w trakcie spokojnych wieczorów  z książką.

Miejscem relaksu może być także fotel bujany. Producenci oferują różne modele, więc ten mebel będzie pasował zarówno do ogrodów nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Nie dość, że są funkcjonalne, to stanowią ciekawy element dekoracyjny.

Jeżeli planujesz organizować w ogrodzie na przykład imprezy, koniecznością będzie stół. Warto wtedy postawić na zestaw mebli ogrodowych, czyli stół i komplet krzeseł. Wybierając meble ogrodowe, powinno zwracać się uwagę na ich mobilność i lekkość.

Odpowiednie oświetlenie

Wybór lamp do ogrodu ma znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale też praktyczne. Można zdecydować się na oświetlenie wzdłuż ścieżki albo strefy relaksu. Latarnie ogrodowe dostępne są w wielu wariantach, począwszy od małych, które można zawiesić na przykład przy ogrodowej altanie, aż po wysokie, stojące lampy. Ich wybór zależy od pomysłu na aranżację ogrodu.

Ochrona przed słońcem

Zbyt ostre promienie słoneczne mogą mieć na nas negatywny wpływ. Dlatego też warto zastanowić się nam odpowiednią ochroną. Najbardziej popularne są parasole ogrodowe. Są dostępne w różnych wersjach,  więc można dopasować ich rozmiar do indywidualnych potrzeb. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także żagle przeciwsłoneczne. Zwykle są dostępne w formie trójkątów albo kwadratów i można je umieścić tam, gdzie się tylko chce.

Ozdobne donice

Ogród to przede wszystkim piękne, kolorowe kwiaty. Warto więc zadbać, żeby prezentowały się one dobrze w odpowiednio dobranej oprawie. Dlatego też warto pomyśleć o ozdobnych donicach, skrzyniach i koszyczkach. Przy ozdobnych roślinach można też zamontować dodatkowe oświetlenie, które efektownie je podkreśli.

Pergola ogrodowa

Może służyć jako podpora pnących roślin, ale często pełni też rolę schronienia przed słońcem. Dzięki niej można z łatwością stworzyć ciekawe wejście do ogrodu. Pergola pozwoli stworzyć ciekawe aranżacje w ogrodzie. Producenci oferują pergole metalowe i drewniane. Mogą być u góry wykończone łukami albo prostymi ryglami, mogą być także wolnostojące albo przylegające do domu. To, na jaki rodzaj pergoli się zdecydujesz, powinno być dostosowane do stylistyki ogrodu oraz do Twoich potrzeb i upodobań.

Zdjęcie główne: Gary Barnes/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Żaluzje fasadowe – czym są i czy warto się na nie zdecydować?
Żaluzje fasadowe – czym są i czy warto się na nie zdecydować?
Żaluzje fasadowe zyskują sobie coraz to większą popularność.
Taras z kostki czy drewniany?
Taras z kostki czy drewniany?
Chcesz wykonać taras? Przeczytaj, z jakich materiałów można zrobić jego podłogę!
Ostatnie wpisy