Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Ogród
Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oczko wodne to niezwykle efektowna ozdoba w ogrodzie.  Pozwoli Ci ono także na hodowlę pięknych ryb. Jednak, aby oczko wodne miało dla nich komfortowe warunki oraz wyglądało dobrze przez cały rok, należy odpowiednio o nie zadbać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Oczko wodne z pewnością urozmaici wygląd Twojego ogrodu. Jednak, aby tak było, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oczka – nie tylko latem, kiedy spędzasz w ogrodzie najwięcej czasu, ale przez cały. Umożliwi Ci to hodowlę ryb, takich jak piękne karpie koi lub karasie, oraz zapewnienie im odpowiednich warunków. Jak więc dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Pompy do zbiorników wodnych

W oczku wodnym koniecznie powinna znaleźć się pompa wodna, której zadaniem jest napowietrzanie oraz filtrowanie wody. Należy ją dobrać do wielkości Twojego zbiornika, aby jej wydajność nie była za słaba lub za mocna. Dobrym rozwiązaniem są pompy energooszczędne lub modele chroniące przed przegrzaniem, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Przydatne mogą okazać się także części zamienne do pomp, takie jak na przykład wirnik lub króciec lampy UV. Te oraz inne produkty do pielęgnacji oczek wodnych w ogrodzie znajdziesz na stronie aquaelzoo.pl

Usuwanie zanieczyszczeń

Aby oczko było piękne, musi być ono przede wszystkim zadbane. Na estetykę zbiornika najbardziej negatywny wpływ z pewnością mają pojawiające się co jakiś czas glony. Dlatego też warto zamontować w zbiorniku filtry, które umożliwiają filtrację zarówno mechaniczną, jak i biologiczną. Dostępne są też modele z lampą UV-C – dzięki niej woda będzie oczyszczona z glonów i chroniona przed zakwitaniem. 

Oprócz filtrów przydatne będą także specjalistyczne preparaty do oczek wodnych, dzięki którym również możesz pozbyć się glonów. Dzięki tym środkom dochodzi do oczyszczenia wody na zasadzie koagulacji – pływające cząsteczki niechcianych roślin zlepiają się ze sobą, dlatego możesz błyskawicznie je usunąć. Dobrze jest także zdecydować się na preparat odkażający, dzięki któremu pozbędziesz się bakterii i grzybów, wpływających negatywnie na zdrowie ryb oraz powodujących nieprzyjemny zapach wody. 

Dbanie o oczko w zimie

Aby oczko było komfortowym domem dla ryb i roślin, to konieczne jest dbanie o nie także w zimie. Pomogą Ci w tym przede wszystkim grzałki, które podwyższą temperaturę wody. Dzięki nim woda nie zamarznie, co mogłoby doprowadzić do uduszenia się rybek. Działają one nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, tworząc na oczku przerębel, który umożliwi swobodny przepływ powietrza. 

Jeśli dodatkowo chcesz, aby oczko wodne wyglądało pięknie nawet podczas pory roku, kiedy szybko robi się ciemno, to przydadzą Ci się także lampy ogrodowe w różnych kolorach. Mogą one dawać rozmaite efekty w zależności od tego, jaką nakładkę zastosujesz.

Pielęgnacja ryb w oczku

Aby ryby mieszkające w Twoim oczku w wodnym były zdrowe, a co za tym idzie – pięknie wyglądały, to konieczna będzie ich odpowiednia pielęgnacja. Najważniejsza jest dobrze dobrana karma, która będzie posiadać łatwo przyswajalne białko, witaminy i aminokwasy, a także błonnik, czyli wszystko, czego zwierzęta potrzebują do zdrowego rozwoju. Pokarm typowo dla rybek stawowych ma formę pałeczek, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie zanieczyszczają jej. Dodatkowo zapewni on Twoim rybom piękne i intensywne wybarwienie.

Zdjęcie główne: pompi/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zima w ogrodzie – poradnik
Zima w ogrodzie – poradnik
Masz ogród? Przeczytaj, w jaki sposób dbać o niego zimą.
Jak wybrać odpowiednią nasadę kominową obrotową dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią nasadę kominową obrotową dla twojego domu?
Wybór odpowiedniej obrotowej nasady kominowej może wydawać się skomplikowany, ale jest to kluczowy komponent w domu. Artykuł ten zapewni Ci praktyczne porady, aby ułatwić Ci ten proces.
Borówka amerykańska. Jak chronić borówkę przed chorobami i szkodnikami?
Borówka amerykańska. Jak chronić borówkę przed chorobami i szkodnikami?
Hodujesz borówkę amerykańską w swoim ogrodzie? Przeczytaj o najpopularniejszych szkodnikach i chorobach tej rośliny.
Ostatnie wpisy