Jak z ogrodu stworzyć oazę odpoczynku?

Ogród
Jak z ogrodu stworzyć oazę odpoczynku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przydomowy ogródek zawsze kojarzy się ze spokojem, relaksem i rekreacją. Nie będzie to jednak miejsce do odpoczynku, jeśli nie zaaranżujesz go odpowiednio. O co warto zadbać w ogrodzie, żeby był on ostoją beztroski i idealną przestrzenią do spędzania wolnego czasu? Sprawdź nasze propozycje! 

Zapewnij sobie prywatność  

Wieczór ze znajomymi lub obiad jedzony w ogrodzie upływają przyjemniej bez ciekawskich spojrzeń sąsiadów zza płotu. Samo ogrodzenie może nie wystarczyć, jeśli sąsiedzi nie szanują przestrzeni prywatnej i często zaglądają do Twojego ogrodu. Jakiś rodzaj przepierzenia między Twoim miejscem do relaksu a terenem sąsiada ochroni Cię przed wszystkowidzącymi oczami i zapewni większą intymność. Świetnie nada się do tego oplatający płot bluszcz lub inna pnąca roślina, pergola lub palisady wiklinowe. Rodzaj przepierzenia musisz dobrać do stylu swojego ogrodu oraz swoich preferencji. Rośliny na ogrodzeniu mogą okazać się zbyt trudne w utrzymaniu, ponieważ wymagają odpowiedniego stanowiska, podlewania oraz przycinania. Pergole drewniane i wiklinowe należy z kolei konserwować i pielęgnować w odpowiedni sposób, by były odporne na zjawiska atmosferyczne oraz temperaturę.    

Zadbaj o wystrój i klimat    

Bez odpowiedniego wystroju nie można mówić o atmosferze w ogrodzie. Podczas urządzania tarasu lub przestrzeni do rekreacji na świeżym powietrzu, zwróć uwagę na to, by wszystkie meble i dodatki utrzymane były w podobnej konwencji. Obecnie na szczęście odchodzi się już od plastikowych mebli ogrodowych, które w latach dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych obecne były w każdym ogródku. Postaw na drewno, hamaki lub fotele hamakowe oraz inne naturalne tworzywa. Nie zapominaj także o dodatkach, w przestrzeni wypoczynkowej nie może zabraknąć tekstyliów, zwłaszcza poduszek i koców, ale także świeczek w ozdobnych świecznikach, bieżnika na stół oraz podkładek pod talerze. Takie przedmioty, żeby nie rdzewiały i nie niszczyły się pod wpływem warunków pogodowych, muszą być przeznaczone do użytku na zewnątrz. Ozdoby zewnętrzne powinien posiadać, w sekcji dom i ogród, sklep budowlany lub ogrodniczy.    

Zaaranżuj zieleń dookoła   

W ogrodzie bez wątpienia najważniejszym elementem są rośliny. Przede wszystkim część wypoczynkowa powinna być strategicznie obsadzona zielenią. Wybierz rośliny funkcyjne, na przykład takie, które odstraszają uciążliwe owady. Każdego, nawet najbardziej udanego grilla, może popsuć rój komarów. Nie tylko uciążliwe, lecz także niebezpieczne są kleszcze. Unikaj więc gęstych zarośli, zwłaszcza paproci, w których wyjątkowo lubią ukrywać się te owady. Nawet jeśli wokół Twojego tarasu rośnie komarzyca, kocimiętka czy lawenda, warto zadbać o dodatkową ochronę przed owadami. Zaopatrz się w preparaty odstraszające komary, kleszcze i meszki oraz spirale, kadzidełka i świeczki, które swoim zapachem zniechęcą owady do dołączenia do imprezy. Środki przeciw owadom oraz odstraszające je gadżety kupisz w sklepie firmowym Vaco Retail. Ich preparaty są skuteczne, ale przy tym ekologiczne i przyjazne dla środowiska. 

W kilku prostych krokach możesz stworzyć ogród marzeń, w którym wypoczynek będzie zawsze przyjemny. Nieważne czy chcesz spotkać się z przyjaciółmi przy ognisku czy spędzić romantyczny wieczór z drugą połówką, prywatny kącik w ogródku jest do tego idealnym miejscem.  

Fot. Glen Carrie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany to jeden z najstarszych i sprawdzonych impregnatów. Jest środkiem ekologicznym. W jaki sposób go używać, aby był skuteczny?
Meble na wymiar dostosowane do stylu wnętrza
Meble na wymiar dostosowane do stylu wnętrza
Każdy, kto marzy o meblach idealnie dopasowanych do swojego wnętrza, powinien rozpocząć od jasnego określenia swoich potrzeb.
Czym jest agrowłóknina?
Czym jest agrowłóknina?
Agrowłóknina jest jednym z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych materiałów w ogrodzie. Przedstawiamy, czym jest ta tkanina oraz, jakie ma zastosowania w ogrodnictwie.
Ostatnie wpisy