Jak chronić rośliny przed szkodnikami?

Ogród
Jak chronić rośliny przed szkodnikami?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rośliny, żeby mogły dawać obfite plony lub pięknie kwitnąć i zdobić ogród, muszą być zdrowe, pozbawione wszelkich chorób oraz szkodników. Niestety wiosna i lato to okres, w którym różnego rodzaju pasożyty oraz infekcje intensywnie atakują zieleń w ogrodach oraz domach. Skuteczna ochrona przed różnego rodzaju szkodnikami, to gwarancja obfitych plonów oraz pięknego, pełnego kolorowych kwiatów i zdrowych roślin ogrodu. Zobacz, w jaki sposób zapobiegać inwazjom pasożytów dla Twoje rośliny.   

Nawozy i środki ochrony roślin  

Najbardziej popularnym sposobem na zapobieganie różnego rodzaju atakom szkodników na zieleń w ogrodzie, jest stosowanie środków chemicznych. Wiele nawozów, które możesz dostać w sklepach stacjonarnych oraz internetowych zawiera także składniki odstraszające szkodniki. Dzięki regularnemu stosowaniu takich odżywek, możesz w łatwy sposób uniknąć inwazji pasożytów. Nawozy glebowe oraz dolistne są całkiem skuteczne w prewencji rozwoju szkodliwych organizmów na roślinach. Dodatkowe środki ochrony roślin mogą być stosowane same w sobie lub zmieszane razem z dawką nawozu, w zależności od tego, co zaleca producent na opakowaniu. Zwróć jednak uwagę na to, czy nawóz, którego używasz nie zawiera już jakichś środków ochronnych, ponieważ ich za duża dawka może uszkodzić korzenie lub liście rośliny, a nawet je spalić.

Domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie  

Doświadczeni ogrodnicy oraz działkowcy znają wiele skutecznych i naturalnych metod na to, aby unikać szkodników na roślinach. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zastosowanie oprysku z roztworu naparu z pokrzywy oraz wody lub rozpylenie w okolicy rośliny miętowego olejku eterycznego. Takie metody są efektywne, jeśli stosuje się je w odpowiedniej częstotliwości oraz zgodnie z instrukcjami. Są to zdecydowanie rozwiązania przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla roślin oraz bardzo tanie w realizacji. Napar z pokrzywy można zrobić właściwie za darmo, a buteleczka olejku miętowego kosztuje zaledwie kilka złotych. Warto zacząć walkę ze szkodnikami właśnie od tych sposobów, aby zobaczyć, czy to wystarczy. Jeśli nie okażą się one skuteczne, wtedy lepiej jest skorzystać z bardziej inwazyjnych, chemicznych środków.   

Szkodniki na roślinach doniczkowych   

Fakt, że roślina stoi w domu, a nie w ogrodzie nie sprawia, że jest u nas zupełnie bezpieczna od szkodników. Również na roślinach trzymanych w domu mogą pojawić się szkodniki i pasożyty. Przędziorki, wełnowce, tarczniki, ziemiórki oraz mszyce to najczęściej występujące owady, które negatywnie wpływają na stan roślin domowych. Pierwszym krokiem, prowadzącym do prawidłowej diagnozy inwazji szkodników jest dokładna obserwacja rośliny. Jeśli zauważasz na ogonkach liściowych lub pod spodem liścia drobne robaczki, pajęczynkę lub skupiska owadów, oznacza to niechybnie, że Twoja roślina padła ofiarą szkodników. Na owady znajdujące się na liściach i łodygach najlepiej podziała spłukanie rośliny pod prysznicem, które strąci większość owadów. Następnie możesz zastosować ziołowy oprysk lub przetrzeć liście oraz łodygi roztworem mydła potasowego, czyli tak zwanego szarego mydła. Z kolei w walce z owadami latającymi najskuteczniejsze okazują się być lepy, które wyłapują dorosłe osobniki. 

Zdjęcie główne: pexels.com/sohail nachiti

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich mebli nie może zabraknąć w dużym ogrodzie?
Jakich mebli nie może zabraknąć w dużym ogrodzie?
Jakimi meblami ogrodowymi warto się zainteresować? Podpowiadamy!
Czy altanka w małym ogrodzie jest dobrym pomysłem?
Czy altanka w małym ogrodzie jest dobrym pomysłem?
W tym artykule przedstawimy kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy ocenie, czy altanka pasuje do Twojego małego ogrodu.
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Ostatnie wpisy