Ile może kosztować ogród? Sprawdź!

Ogród
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie własnego ogrodu to marzeniu wielu osób. Nie tylko miłośników zieleni, kwiatów oraz uprawnia hodowli warzyw i owoców, lecz także tych, którzy marzą o wypoczynku w letnie dni na zielonej trawie. Ile kosztuje ogród oraz różnego jego odmiany? Podpowiadamy!

Szklarnia to jeden z najczęściej podejmowanych wyborów – ile kosztuje?

Jeśli chodzi o koszt szklarni, decydujące znaczenie mają przede wszystkim – wielkość i materiały.  Biorąc pod uwagę te warianty, stawki są w przybliżeniu następujące: szklarnie wolnostojące można kupić już od około 1600 złotych – mają zazwyczaj aluminiową ramę i plastikowe szyby. Są one wykonane ze szkła akrylowego, powszechnie znanego pod nazwą handlową plexi lub ze zwykłego szkła. Drewno może być również stosowane jako materiał na ramę, ale wymaga rozległej konserwacji w trudnych warunkach pogodowych, dlatego nie jest tak popularne wśród użytkowników. 

Innym rozwiązaniem, jest szklarnia zagłębiona w ziemi. Może być używana do uprawy roślin, które lubią chłód. Wykopany zostaje dół, a do szklarni wchodzi się po schodach. Izolacja jest pobierana z ziemi i dopiero nad nią budowany jest szklany dach. Jednak nie wszystkie rodzaje warzyw mogą być uprawiane w szklarni ziemnej. 

Następną odmianą jest szklarnia typu lean-to, którą można oprzeć o ścianę domu. Dzięki temu izolacja cieplna budynku wykorzystywana jest do zapewnienia ciepła roślinom, przez to koszty energii mogą zostać znacznie zredukowane. Takie rozwiązania są dostępne już od około 1000 złotych.

Ile kosztuje ogródek działkowy?

Ogródek działkowy daje możliwość korzystania z dzierżawionego terenu zielonego na wyznaczonym osiedlu lub specjalnie wydzielonym terenie, gdzie znajdują się miejsca, które można wykupić, na przykład na rok lub na nieokreślony czas.

Na powierzchni od około 200 do 400 metrów kwadratowych najemca ma możliwość zaprojektowania małego ogródka. Mała szopa ogrodowa lub skromny domek stanowią zazwyczaj schronienie dla korzystających z ogrodu osób, a także akcesoriów niezbędnych do uprawy roślin. Reszta wystroju pozostaje w gestii właściciela ogródka działkowego, z zachowaniem pewnych zasad określonych w umowie.

Opłaty za ogródek działkowy są płatne co miesiąc. Składają się na nie m.in. koszty najmu, opłaty stowarzyszeniowe, koszty robocizny, wody, energii elektrycznej i ubezpieczenia. Oznacza to, że ogródek działkowy kosztuje około 150 do 300 złotych miesięcznie. Dodatkowo na początku najmu należy się odprawa. Cena jest ustalana przez zarządcę ogródka.

Czy warto decydować się na własny ogród?

Uprawa własnej żywności to zdrowy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i cieszenie się świeżymi produktami w domu. Jeśli robi się to prawidłowo, nawet najmniejsza działka przydomowa może przynieść ogromne ilości owoców i warzyw, a być może nawet znaczne oszczędności w budżecie na zakupy spożywcze.

Nie można także zapomnieć o względach estetycznych. Przydomowy ogród w trakcie lata, kiedy warzywa i owoce dojrzewają, będzie na pewno cieszył oko każdej osoby, która zerknie na wyraziste i piękne kolory roślin. Biorąc pod uwagę te aspekty, własny ogród może być dobrym wyborem. 

Finansowanie ogrodu – jakie są opcje?

Jedną z najczęściej wybieranych opcji, czy to na wydzierżawienie ogródka działkowego, czy postawienie szklarni, są pożyczki bez prowizji. Dzięki nim można również zakupić akcesoria do uprawy roślin, nasiona i inne potrzebne przedmioty. Aby wybrać najlepszego usługodawcę, warto odwiedzić portal https://sowafinansowa.pl/. Znajdują się na nim rankingi, dzięki którym znalezienie dobrego sposobu finansowania jest niezwykle proste. 

Fot. Jeffrey Eisen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 pomysły na ciekawe ozdobienie ścian
3 pomysły na ciekawe ozdobienie ścian
W poniższym artykule przedstawimy trzy inspirujące propozycje, które pozwolą każdemu stworzyć przestrzeń pełną charakteru i piękna.
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
W tym roku chcesz postawić basen? O tym musisz wiedzieć, zanim go kupisz.
Korzyści wynikające ze stosowania wolnostojących oczyszczaczy powietrza – jak poprawiają zdrowie i produktywność w miejscu pracy
Korzyści wynikające ze stosowania wolnostojących oczyszczaczy powietrza – jak poprawiają zdrowie i produktywność w miejscu pracy
Odkryj nieocenione korzyści płynące z używania wolnostojących oczyszczaczy powietrza w miejscu pracy. Dowiedz się, jak mogą one zwiększyć twoją produktywność i poprawić zdrowie.
Ostatnie wpisy