Trawnik z rolki – ile to kosztuje?

Trawnik z rolki – ile to kosztuje?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Droższy niż standardowy wysiew trawy, ale dający spektakularny i natychmiastowy efekt. Czy trawnik z rolki to dobra opcja w przypadku małego czy dużego ogrodu? O czym trzeba pamiętać? Wyjaśniamy!

Komu z nas nie marzy się piękny trawnik w kolorze soczystej zieleni, gęsty i równo przystrzyżony? Teraz nie trzeba tygodniami czekać na trawę z wysiewu. Efekt można osiągnąć już w jeden dzień. A wszystko to za sprawą rozwiązania, które cieszy się ogromną popularnością. Mowa o trawniku w… rolce.

To gotowy rulon ziemi z już wyrośniętą, dojrzałą trawą, jednak należy przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się nim przez długie lata i uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek.

trawnik z rolki
Photo by angelika_smile from Freepik.com

Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki?

Przed rozłożeniem trawnika z rolki konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. To niezbędne do tego, aby wszystko dobrze potem rosło i pięknie się prezentowało.

Na początku ważne jest zatem dokładne oczyszczenie całego terenu ze śmieci, kamieni, większych brył ziemi oraz korzeni, a także przekopanie podłoża i usunięcie chwastów – uważajmy przy tym na chemikalia, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Lepiej usunąć je po prostu ręcznie.

Wierzchnia warstwa powinna być przepuszczalna i dobrze spulchniona oraz wyrównana. Jeśli nie przyłożymy się do tego wszystkiego, wówczas możemy zmagać się z zastojami wody, a w konsekwencji z gniciem trawy.

Należy się także upewnić, czy mamy właściwą kwasowość gleby do założenia trawnika z rolki. Współczynnik pH ma wynosić około 6 (lekko kwaśny odczyn). Podłoże powinno być też nieco nawilżone i dobrze uciśnięte, by nie było różnicy poziomów. Jeśli jest taka potrzeba, to można dodać kompost, nawozy mineralne lub ziemię ogrodniczą.

Tak przygotowane podłoże warto zostawić choć na kilka dni, a bezpośrednio przed położeniem trawnika wzruszyć lekko ziemię grabiami i podlać.

W jaki sposób rozłożyć trawę w rolce?

Przychodzi czas na rozłożenie trawnika. Przypominamy jeszcze, że zielony dywan najlepiej położyć wczesną wiosną bądź późnym latem, kiedy to można liczyć na opady deszczu. Oczywiście trawnik z rolki jest odporny na przymrozki czy upały, jednak wówczas trzeba pamiętać o częstym jego podlewaniu.

Rozkładanie rolki zaczynamy na prostym odcinku i od najdalej położonego miejsca w ogrodzie, by podczas całego procesu i tuż po nim nie deptać trawy. Wszystkie kawałki układamy ciasno, zwracając uwagę, by dobrze przylegały do tarasu czy ścieżki. Najlepiej sprawdzi się układanie na zakładkę, jak to jest w przypadku cegły.

Kolejną ważną rzeczą jest dociśnięcie trawnika do podłoża. To konieczne, by uniknąć wybrzuszeń oraz by korzenie miały szansę związać się z podłożem. W razie potrzeby należy przyciąć brzegi ostrym nożem bądź szpadlem.

Natychmiast po rozłożeniu pasów trawnika w rolce trzeba je obficie podlać (około 15 litrów na metr kwadratowy dziennie) i tak przez najbliższe dwa, trzy tygodnie, potem już nieco zmniejszamy ilość wody. Po tym czasie należy sprawdzić, czy trawnik z rolki ukorzenił się i wówczas możemy go po raz pierwszy skosić.

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Trawnik z rolki jest bardzo wygodną sprawą, jednak trzeba liczyć się z poniesieniem pewnych nakładów finansowych, z pewnością wielokrotnie wyższych od standardowego wysiewu trawy.

Średni koszt metra kwadratowego trawnika z rolki z gruntu waha się między 5 a 8 złotych oraz nawet do 8–12 złotych, jeśli jest to trawnik z folii (na matach), czyli z nieprzyciętymi korzeniami, które lepiej się potem ukorzeniają.

>> Zobacz też: Jak dbać o przydomowy trawnik?

Zwykle trawnik z rolki jest optymalnym rozwiązaniem do małego ogrodu, gdy nie chcemy czekać kilka miesięcy na właściwy efekt. Często też można negocjować ceny, jeśli kupimy większą liczbę rolek.

Pamiętajmy jeszcze, że do ceny trawnika z rolki należy jeszcze doliczyć koszty robocizny, gdyż jego rozłożeniem zajmuje się zwykle wyspecjalizowana firma.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urozmaicić teren przy domu?
Jak urozmaicić teren przy domu?
Szukasz pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu? Sprawdź, jakie rozwiązania będą funkcjonalne, a przy tym pozwolą urozmaicić teren Twojej posesji.
3 pomysły na ciekawe ozdobienie ścian
3 pomysły na ciekawe ozdobienie ścian
W poniższym artykule przedstawimy trzy inspirujące propozycje, które pozwolą każdemu stworzyć przestrzeń pełną charakteru i piękna.
Basen stelażowy: najlepsze rozwiązanie dla letnich rozrywek w ogrodzie
Basen stelażowy: najlepsze rozwiązanie dla letnich rozrywek w ogrodzie
W tym artykule przyjrzymy się bliżej basenom ogrodowym oraz omówimy ich zalety.
Ostatnie wpisy