Nawozy do pomidorów – kiedy i czym najlepiej nawozić?

Nawozy do pomidorów – kiedy i czym najlepiej nawozić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pomidory są jednym z bardziej wymagających warzyw. Do prawidłowego wzrostu potrzebują regularnego nawożenia. Kiedy i czym najlepiej nawozić pomidory? Jaka gleba będzie najlepsza do ich uprawy?

Jaka gleba jest najlepsza do uprawy pomidorów?

Jeśli chcesz sadzić pomidory w gruncie, to musisz odpowiednio przygotować glebę. Warzywa te najlepiej rosną na glebie piaszczysto-gliniastej o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Musisz pamiętać, że mają one wysokie zapotrzebowania na składniki mineralne.

Aby sadzonki pomidorów dobrze rosły i wydały obfity plon, gleba powinna być bogata w azot i składniki odżywcze. Dlatego przed posadzeniem pomidorów, warto wzbogacić grunt nawozami lub obornikiem. Nawożenie należy wykonać jesienią w roku poprzedzającym sadzenie sadzonek. Dzięki temu gleba będzie bogata w składniki mineralne wiosną.

Kiedy i czym nawozić pomidory?

Pomidory należy nawozić w czasie ich najbardziej intensywnego wzrostu, czyli w lipcu i sierpniu. Właśnie wtedy można zaobserwować objawy niedoboru składników mineralnych. Najczęstszymi z nich jest zwijanie się liści oraz ich żółknięcie. Dlatego w tym okresie warto nawozić pomidory nawozami mineralnymi np. Azofoską. W sklepach można znaleźć również specjalne nawozy do pomidorów. Warto wybierać nawozy w formie płynnej lub do rozpuszczenia w wodzie. Są one najlepiej przyswajane przez rośliny.

Do nawożenia można zastosować również nawozy jednoskładnikowe np. saletry lub superfosfaty. Zawierają one wapń, który jest niezbędny do prawidłowego formowania się pomidorów.

Zasilanie gleby nawozem warto rozpocząć około 3–4 tygodni przed planowanym posadzeniem sadzonek. Czynność należy powtarzać co dwa tygodnie do momentu, gdy rozpoczyna się zbiór pomidorów.

Młode sadzonki do prawidłowego wzrostu potrzebują składników mineralnych. Po posadzeniu zaleca się stosowanie nawozów dolistnych tzw. chelatów, które dzięki fotosyntezie szybko dostarczają roślinie niezbędnych składników mineralnych. Podczas kwitnienia należy rośliny zasilać nawozami bogatymi w składniki mineralne. Dzięki temu owoce będą lepiej się formować, a rośliny będą odporniejsze na infekcje.

Wielu naukowców i hodowców pomidorów zaleca nawożenie dolistne jako najskuteczniejszy sposób na właściwe nawożenie tego warzywa. Poprzez proces fotosyntezy składniki przedostają się szybciej do rośliny. Z przyczyn środowiskowych np. zakwaszanie gleby, nawożenie pomidorów granulatem i płynami może być mniej skuteczne.

Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach

Pomidory uprawiane w doniczkach są częściej narażone na niedobór składników odżywczych, ponieważ szybciej zużywają te dostępne w małej ilości podłoża. Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach należy rozpocząć po 2 tygodniach od posadzenia. Czynność należy powtarzać co dwa tygodnie. Do nawożenia pomidorów w doniczkach warto wybierać nawozy długodziałające.

Ekologiczne nawożenie pomidorów

Pomidory można nawozić ekologicznie, czyli tzw. gnojówką z pokrzyw. Można ją również wykonać z mniszka lekarskiego lub ze skrzypu. W sklepach można znaleźć również gotowe ekologiczne nawozy do roślin.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przygotuj swój ogród na wiosnę
Przygotuj swój ogród na wiosnę
Jakie prace należy wykonać, aby przygotować ogród na nowy sezon? Podpowiadamy jak krok po kroku przygotować grządki i rabatki na sadzenie nowych roślin.
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Chcesz kupić rozdrabniacz do gałęzi? Przeczytaj czym się kierować podczas zakupu.
Ostatnie wpisy