Jak prawidłowo podlewać ogórki?

Jak prawidłowo podlewać ogórki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie trzeba być wielkim specjalistą od rolnictwa i hodowli roślin, aby własnymi siłami uprawiać w przydomowym ogródku podstawowe warzywa. Doskonałym przykładem mogą być zwykłe ogórki, które nie wymagają wielkich nakładów pracy, ani specjalistycznej wiedzy, aby można było nimi zaspokoić domowe potrzeby. Tak naprawdę wystarczy dowiedzieć się, jak powinno wyglądać ich prawidłowe podlewanie. O jakich porach powinno się to robić i jakie akcesoria najlepiej do tego celu wykorzystywać?

Dlaczego prawidłowe podlewanie ogórku ma tak duże znaczenie?

Od czego należy rozpocząć zdobywanie wiedzy na temat podlewania ogórków? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe dostarczanie im wody, więc na samym początku warto zatrzymać się na tym temacie. Co dokładnie jest przyczyną, że podlewanie tego warzywa jest najczęściej poruszanym tematem?

Mało kto o tym wie, lecz system korzeniowy ogórka jest stosunkowo płytki, a jednocześnie bardzo rozległy. Jeśli roślinie nie będzie się regularnie i w odpowiedniej ilości dostarczało wody, bardzo szybko dojdzie do zrzucania przez nią zawiązków owocowych, co w efekcie przełoży się na znacznie mniejszą liczbę owoców. Na uwadze należy mieć także, że nieprawidłowe podlewanie będzie miało negatywny wpływ na jakość ogórków – staną się one małe, miękkie, często będą zniekształcone, a także zwyczajnie kiepskie w smaku.

Hodowcy obawiający się przesuszenia systemu korzennego ogórków często przesadzają w drugą stronę i dostarczają do gleby za dużo wody. Takie postępowanie także jest bardzo niekorzystne, ponieważ bardzo szybko może spowodować gnicie.

Jak często powinno się podlewać ogórki?

Z czym początkujący hodowcy ogórków mają najwięcej problemów od strony ich podlewania? Zdecydowanie najbardziej problematyczne jest poprawne określenie częstotliwości dostarczania ogórkom wody, co spowodowane jest oczywiście wieloma wpływającymi na to czynnikami. Częstotliwość podlewania ogórków powinna być uzależniona od fazy ich rozwoju, wilgotności i temperatury powietrza, nasłonecznienia gleby, ale także ogólnych warunków pogodowych.

Mimo jednak wszystko wielu specjalistów zaleca, aby ogórki były podlewanie stosunkowo często, lecz w niewielkich ilościach. Ich rozległy system korzenny jest w stanie przyjąć niewielką ilość wody, lecz jednocześnie bardzo szybko ją zużywa, więc powinno się ją dostarczać nieco częściej niż w przypadku innych roślin.

Czy częstotliwość podlewania jest uzależniona od miejsca hodowli? Oczywiście tak, ponieważ ogórki posadzone w glebie mogą być podlewane kilka razy w tygodniu, natomiast te rosnące w donicach bezwzględne należy podlewać codziennie.

Kiedy podlewać ogórki?

Nie bez znaczenia jest także pora dnia, o której ogórki będą podlewane. Zdecydowanie najlepszym momentem jest wczesny poranek, gdy gleba nie jest jeszcze rozgrzana od słońca i cała woda wchłonie się w nią, zamiast wyparować. Oczywiście nie zawsze ma się możliwość podlewania tak wcześnie, więc sporo osób korzysta z drugiej polecanej pory dnia, czyli wczesnego popołudnia.

Kiedy nie powinno się podlewać ogórków? Rzecz jasna odradzane jest robienie tego w pełnym słońcu w ciągu dnia, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści. Odradzane jest także podlewanie późnym wieczorem i nocą, gdy woda nie wchłonie się wystarczająco szybko, co może wywołać różnego rodzaju choroby grzybowe.

Czym podlewać ogórki?

Wielu hodowców zastanawia się nad tym, czym najlepiej podlewać posiadane ogórki. Z całą pewnością najbardziej efektywny w tym wypadku będzie prosty wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką, która pozwoli rozproszyć strumień wody. Takie rozwiązanie nie tylko jest najwygodniejsze i najbardziej efektywne, lecz przede wszystkim jest bardzo bezpieczne dla samych ogórków.

Zdjęcie: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elegancja i trwałość: wybieramy najlepsze płytki na taras i balkon
Elegancja i trwałość: wybieramy najlepsze płytki na taras i balkon
Współczesny taras i balkon to nie tylko dodatki do domu, ale przestrzenie, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się i spędzamy czas z bliskimi.
Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?
Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?
Chcesz kupić siekierę rozłupującą? Przeczytaj, czym się kierować podczas zakupu.
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
W tym artykule porównamy te dwa rodzaje okien, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która z opcji będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
Ostatnie wpisy