Orzech włoski daje smaczne i zdrowe owoce. Trzeba jednak uważać, by zapewnić mu odpowiednie warunki i uchronić go przed szkodnikami oraz chorobami. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.
Szpeciel pilśniowiec orzechowy to niewidoczny gołym okiem szkodnik żerujący na spodniej części liści, który wysysa z nich sok. Efektem są jaśniejsze plamy, skręcanie liści, a w końcu ich opadanie. Należy zawsze pamiętać, by usuwać zaatakowane blaszki, a w razie potrzeby sięgać po specjalistyczne preparaty.
Kolejnym szkodnikiem są mszyce żerujące na liściach, ich ogonkach oraz owocach. Najczęściej atakują osłabione drzewa. Mszyce są żółtawozielone i mają od 2 do 5 milimetrów długości. W ich naturalnym zwalczaniu pomagają biedronki, jednak gdy jest ich zbyt dużo, wówczas do akcji muszą wkroczyć konkretne produkty czyszczące.
>> Przeczytaj też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami ogrodowymi
Jeśli zaś chodzi o choroby, to najpopularniejszą jest antraknoza orzecha włoskiego, która atakuje liście, pędy i owoce. Objawia się żółtymi plamami o dużym rozmiarze, które z czasem przybierają ciemnobrunatny kolor. Liście i pędy usychają oraz opadają, a owoce gniją.
Obawiać się należy też choroby znanej pod nazwą bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego lub bakteryjna plamistość. Tutaj także mamy do czynienia z plamami, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż podczas antraknozy. Ponadto na owocach można dostrzec wgłębienia, zaś na pędach najpierw jasne, a potem coraz ciemniejsze smugi.