Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każda polisa ubezpieczeniowa jest obowiązkowa. Posiadacze pojazdów mechanicznych, wiedzą, że wykup OC to konieczność, jednak z AC jest różnie. Wszystko zależy od Ciebie. Ubezpieczenie mieszkania również nie jest obowiązkowe. Możesz to zrobić, ale nie jesteś do tego zobligowany przepisami. Istnieją jednak wyjątki. Kto musi obowiązkowo ubezpieczyć mieszkanie? Ile ono kosztuje i przed czym chroni? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Ubezpieczenie mieszkania – czy jest konieczne?

Jak już wspomniano we wstępie, nie jest konieczne ubezpieczenie domu czy mieszkania. Możesz samodzielnie podjąć decyzję, czy jest Ci to niezbędne. Jak to w życiu bywa, są również wyjątki od reguły. Zatem, kto musi mieć wykupioną polisę mieszkaniową? Są to dwie grupy społeczne. Jedną z nich są osoby z kredytem hipotecznym. Druga to rolnicy. Według polskiego prawa rolnik musi mieć trzy ubezpieczenia; OC pojazdu, OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków, które w jego skład wchodzą. Takie wytyczne można znaleźć w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku. Ten akt prawny mówi o ubezpieczeniach obowiązkowych. Warto jednak nadmienić, że konieczność ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym obowiązuje, jeśli jego powierzchnia wynosi powyżej 1 ha.

Co musi zawierać ubezpieczenie budynków rolnika? 

Ustawa reguluje również, jak powinna być skonstruowana oraz, co powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa. Jej zakres ochrony musi obejmować zdarzenia losowe oraz szkodliwe działanie żywiołów: ognia, a także wody. Dodatkowo rolnik musi zawrzeć tę umowę na minimum rok. Polisa musi również ubezpieczać pokrycie dachowe. Określona została także suma ubezpieczenia. Według litery prawa ma ona odpowiadać wartości rzeczywistej lub nowej. 

Zakres ubezpieczenia – dlaczego warto wykupić polisę mieszkaniową?

Wspomniano już, że polisa mieszkaniowa nie jest obowiązkowa, jednak warto ją wykupić dla własnego bezpieczeństwa. Decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, możesz samodzielnie dobrać jej zakres. Podstawowy pakiet towarzystw, które oferują polisy mieszkaniowe, obejmuje: pożar, powódź, kradzież z włamaniem, dewastację, zwarcie elektryczne czy uderzenie pioruna. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również rozszerzone wersje polisy. Możesz wybrać np. OC mieszkania. Jest to zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej innym zamieszkującym lokal. Dzieci bawiąc się na zewnątrz, mogą zbić szybę w mieszkaniu sąsiada. Możesz również przypadkiem zalać lokatora, który mieszka poniżej. W takiej sytuacji ratuje Cię ubezpieczenie OC. Więcej na temat pakietów polisy mieszkaniowej, znajdziesz na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/kiedy-ubezpieczenie-domu-jest-obowiazkowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt polisy zależy od tego, jaki pakiet wybrałeś. Ceny składek mogą wahać się od zaledwie 75 zł do nawet 1000 zł rocznie. Niestety na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podstawowy pakiet będzie najtańszy, jednak nie będzie Cię chronił w przypadku wystąpienia różnych problemów, czy zdarzeń losowych. Na wysokość składki wpływa także wartość nieruchomości oraz katalog ryzyk, lokalizacja czy własne zabezpieczenia. Chcesz sprawdzić, ile może kosztować ubezpieczenie Twojego domu? Wejdź na ubezpieczeniemieszkania.pl i skorzystaj z darmowej porównywarki. Znajdziesz tam wiele ofert w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, uszeregowane od najtańszej do najdroższej.

Zdjęcie główne: Ksenia Balandina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalnie nawozić rośliny?
Jak naturalnie nawozić rośliny?
Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Takie, które nie dadzą się chorobom i szkodnikom? Musisz je nawozić. Poznaj moc naturalnych nawozów! Działają cuda!
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Która kosiarka lepiej się sprawdzi wśród ogrodowej przestrzeni? Aby ułatwić sobie wybór, skorzystaj z rankingów kosiarek!
Jak wybrać odpowiednią pompę do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Jak wybrać odpowiednią pompę do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Sprawdź, jak dobrze odpowiednią pompę do oczyszczalni ścieków dla optymalnej efektywności i długowieczności systemu. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru i uniknij błędów.
Ostatnie wpisy