Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każda polisa ubezpieczeniowa jest obowiązkowa. Posiadacze pojazdów mechanicznych, wiedzą, że wykup OC to konieczność, jednak z AC jest różnie. Wszystko zależy od Ciebie. Ubezpieczenie mieszkania również nie jest obowiązkowe. Możesz to zrobić, ale nie jesteś do tego zobligowany przepisami. Istnieją jednak wyjątki. Kto musi obowiązkowo ubezpieczyć mieszkanie? Ile ono kosztuje i przed czym chroni? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Ubezpieczenie mieszkania – czy jest konieczne?

Jak już wspomniano we wstępie, nie jest konieczne ubezpieczenie domu czy mieszkania. Możesz samodzielnie podjąć decyzję, czy jest Ci to niezbędne. Jak to w życiu bywa, są również wyjątki od reguły. Zatem, kto musi mieć wykupioną polisę mieszkaniową? Są to dwie grupy społeczne. Jedną z nich są osoby z kredytem hipotecznym. Druga to rolnicy. Według polskiego prawa rolnik musi mieć trzy ubezpieczenia; OC pojazdu, OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków, które w jego skład wchodzą. Takie wytyczne można znaleźć w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku. Ten akt prawny mówi o ubezpieczeniach obowiązkowych. Warto jednak nadmienić, że konieczność ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym obowiązuje, jeśli jego powierzchnia wynosi powyżej 1 ha.

Co musi zawierać ubezpieczenie budynków rolnika? 

Ustawa reguluje również, jak powinna być skonstruowana oraz, co powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa. Jej zakres ochrony musi obejmować zdarzenia losowe oraz szkodliwe działanie żywiołów: ognia, a także wody. Dodatkowo rolnik musi zawrzeć tę umowę na minimum rok. Polisa musi również ubezpieczać pokrycie dachowe. Określona została także suma ubezpieczenia. Według litery prawa ma ona odpowiadać wartości rzeczywistej lub nowej. 

Zakres ubezpieczenia – dlaczego warto wykupić polisę mieszkaniową?

Wspomniano już, że polisa mieszkaniowa nie jest obowiązkowa, jednak warto ją wykupić dla własnego bezpieczeństwa. Decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, możesz samodzielnie dobrać jej zakres. Podstawowy pakiet towarzystw, które oferują polisy mieszkaniowe, obejmuje: pożar, powódź, kradzież z włamaniem, dewastację, zwarcie elektryczne czy uderzenie pioruna. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również rozszerzone wersje polisy. Możesz wybrać np. OC mieszkania. Jest to zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej innym zamieszkującym lokal. Dzieci bawiąc się na zewnątrz, mogą zbić szybę w mieszkaniu sąsiada. Możesz również przypadkiem zalać lokatora, który mieszka poniżej. W takiej sytuacji ratuje Cię ubezpieczenie OC. Więcej na temat pakietów polisy mieszkaniowej, znajdziesz na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/kiedy-ubezpieczenie-domu-jest-obowiazkowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt polisy zależy od tego, jaki pakiet wybrałeś. Ceny składek mogą wahać się od zaledwie 75 zł do nawet 1000 zł rocznie. Niestety na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podstawowy pakiet będzie najtańszy, jednak nie będzie Cię chronił w przypadku wystąpienia różnych problemów, czy zdarzeń losowych. Na wysokość składki wpływa także wartość nieruchomości oraz katalog ryzyk, lokalizacja czy własne zabezpieczenia. Chcesz sprawdzić, ile może kosztować ubezpieczenie Twojego domu? Wejdź na ubezpieczeniemieszkania.pl i skorzystaj z darmowej porównywarki. Znajdziesz tam wiele ofert w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, uszeregowane od najtańszej do najdroższej.

Zdjęcie główne: Ksenia Balandina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto mieć podnóżek do fotela?
Dlaczego warto mieć podnóżek do fotela?
Zapomnij o bólu pleców i popraw komfort swojego wypoczynku. Dowiedz się, jak podnóżek do fotela poprawia nasze samopoczucie i zwiększa efektywność odpoczynku.
Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania
Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania
Nie wiesz jak zwijać węże ogrodowe, aby nie były poplątane i pozaginane? Sprawdź sprawdzone metody na przechowywani, które pozwolą ci wykonywać prace ogrodowe z uśmiechem na ustach!
Piękne i praktyczne elementy wyposażenia ogrodu
Piękne i praktyczne elementy wyposażenia ogrodu
Twój ogród to miejsce, gdzie natura i design spotykają się w harmonii. W tym artykule odkryjemy piękne i praktyczne elementy wyposażenia ogrodu, które nie tylko dodadzą estetycznego uroku, ale także przyczynią się do tworzenia funkcjonalnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Przygotuj się na inspirację, aby przekształcić swój ogród w wyjątkowe miejsce do odpoczynku i relaksu.
Ostatnie wpisy