Jabłonie. Najsmaczniejsze polskie odmiany

Jabłonie. Najsmaczniejsze polskie odmiany
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy zapewne pamięta smak dzieciństwa owoców starych jabłoni. Obecnie rozwinęło się wiele nowych odmian, o których słyszeliśmy bądź nie. Różnią się znacznie między sobą smakiem i wyglądem. Warto je znać, ponieważ jedne są idealne na przetwory, a drugie raczej do spożywania na surowo. 

Jabłoń Alwa

Owoce mają bardzo aromatyczny smak i aromat. Choć nie jest to odmiana zbyt popularna,  to bardzo opłacalna. Jej smak jest zbliżony do cieszącej się uznaniem odmiany McIntosh. Szybko rośnie. Trudno ją ciąć, musi być ostrożnie nawożona azotem. Jest średnio wytrzymała na mróz oraz średnio odporna na parcha i mączniaka.

Najdared

To czerwony mutant odmiany Idared. Odmiana ta ma większość pozytywnych jego cech, ponadto jest od niej smaczniejsza i niewymagająca w uprawie. Niekwestionowaną zaletą tej odmiany jest jej trwałość w przechowywaniu, transporcie i obrocie handlowym. Ma słabe walory smakowe, ale atrakcyjne wybarwienie owoców – charakterystycznie czerwone, co jest uważane na rynku za sporą zaletę. Najbardziej nadaje się do przetworów.

Złota Reneta

Tę jabłoń można rozpoznać po charakterystycznej piramidalnej koronie. Jest dość ciężka w uprawie, ponieważ jest mało odporna na mrozy, wrażliwa również na raka. Nic to jednak w porównaniu do walorów smakowych jej owoców. Renata daje średniej wielkości owoce w kolorze zielonożółtym, pokrytym prążkowanym rumieńcem, z żółtawym i soczystym miąższem. Jest dość słodka. To bardzo stara odmiana.

Ligol

Jest to najbardziej znana odmiana. To również jedyna polska odmiana, której udało się wypromować na rynku zagranicznym, osiągnęła wiele także na rynku krajowym. Ligol charakteryzuje się delikatnie kwaskowatym smakiem. Jego uprawa jest wymagająca, ale opłacalna. Słabe wybarwienie jabłek ogranicza popyt na tę odmianę, dlatego zaczyna się coraz częściej uprawiać czerwonoowocowe mutanty np. Ligol Red.

Delikates

To skrzyżowanie dwóch odmian – James Grieve i Cortland. Wciąż nie cieszy się wielką przychylnością Polaków, choć wzbudza pewne zainteresowanie u eksporterów. W przechowywaniu jest trwała bardziej niż Najdared, dobrze znosi mrozy. Jej owoce są nieco spłaszczone, koloru jasnozielonego ze sporym intensywnym rumieńcem. Ta odmiana jest ceniona szczególnie ze względu na walory smakowe – słodko-kwaskowaty i bardzo soczysty.

jabłka na drzewie
Photo by DEA / ALBERT CEOLAN / Contributor / De Agostini / Getty Images

Jabłoń Ananas Berżenicki

Odmiana ta została przypadkowo wynaleziona przez profesora Hrebnickiego w Berżenikach na Litwie, stąd jej nazwa. Fakt, że stanowi odmianę niezwykle wytrzymałą na mróz i mało podatną na choroby sprawia, że chętnie się ją uprawia. Daje duże, charakterystyczne żółtawe owoce pokryte różowym rumieńcem, o kwaskowato-słodkim smaku. Owoce w pełni dojrzałe łatwo opadają z drzewa.

Jabłoń Antonówka

Rodzi średniej wielkości owoce przeważnie o zielonożółtej skórce. W smaku jest aromatyczna i dość kwaskowata, stąd znakomicie nadaje się do przetworów. Poza tym jabłoń ta jest wyjątkowo wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby grzybowe.

Witos

Jest to polska odmiana jesienna uzyskana ze skrzyżowania Fantazji i Primuli, wyróżnia ją odporność na parch oraz mróz. Owoce są duże, żółtozielone, często z czerwonym rumieńcem, a smak słodko-kwaśny i soczysty.

>> Zobacz też: Uprawa pigwy w przydomowym ogródku

Polskie odmiany

Jabłoń to zdecydowanie najpopularniejsze drzewo owocowe w naszym kraju. Smakują nieziemsko zarówno na surowo, jak i przetworzone. Powyższy spis nie wyczerpuje całej listy naszych polskich odmian, co tylko potwierdza fakt, jak różnorodna jest ich oferta. Cudze chwalicie, a swego nie znacie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele
Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele
Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Zalety ogrodów zimowych
Zalety ogrodów zimowych
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z aranżacji ogrodu zimowego.
Jak wybrać idealne szambo betonowe dla twojego domu?
Jak wybrać idealne szambo betonowe dla twojego domu?
Przekonaj się, jak wybrać doskonałe szambo betonowe, które spełni wszystkie twoje wymagania. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję dla twojego domu.
Ostatnie wpisy