Taras kompozytowy – pomysł na trwałe i eleganckie wykończenie tarasu

Taras i balkon
Taras kompozytowy – pomysł na trwałe i eleganckie wykończenie tarasu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Taras to miejsce, gdzie latem spędzamy niemal każdą wolną chwilę. Możemy tu wypić poranną kawę, spotkać się z rodziną i znajomymi, a także posiedzieć wieczorem, słuchając koncertu świerszczy. 

Dlatego też zależy nam, by jego aranżacja była nie tylko piękna, ale również trwała. Możemy to osiągnąć w prosty sposób, stosując do jego wykończenia deskę kompozytową. Dowiedz się więcej o tym naprawdę eleganckim rozwiązaniu, a sam zapragniesz je mieć!

Taras kompozytowy – zalety i wady

Taras kompozytowy, jak każde rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy. Oczywiście decyzja o jego montażu pozostaje już do indywidualnej oceny, jednak naszym zdaniem to jedna z lepszych opcji, jeśli chcemy stworzyć piękny, trwały taras niewymagający martwienia się o jego czasochłonną konserwację. 

Zalety

Deska kompozytowa doskonale wkomponuje się zarówno w eleganckie, jak i klasyczne aranżacje, ale stworzy również unikatowy klimat w tych utrzymanych w stylu nowoczesnym, wszędzie będzie się prezentować rewelacyjnie. Swoim wyglądem przypomina drewno, choć jej pielęgnacja jest o wiele mniej czasochłonna i kosztowna. To naprawdę trwałe rozwiązanie, które pozostanie z nami na lata, co więcej nie wymaga dodatkowej, systematycznej impregnacji. Nie zmienia swojej formy, nie wypacza się i nawet po długim czasie nadal prezentuje się świetnie. W dodatku czyszczenie jest naprawdę proste i wystarczy do tego szczotka zmoczona wodą z płynem.

Oczywiście, jeśli chcemy, raz w roku – zwykle na początku sezonu – możemy wyczyścić deski myjką ciśnieniową, by odnowić ich wygląd. To także doskonała opcja dla osób, które marzą o drewnianym tarasie, jednak z różnych powodów, w tym finansowych, nie mogą sobie na niego pozwolić. Kompozyt to także materiał, który posiada dużą odporność na działanie różnego rodzaju niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niebywałą jego zaletą jest również możliwość ułożenia go niemal na każdej powierzchni, wystarczy tylko, że będzie ona równa i stabilna. Deski kompozytowe przy właściwym montażu posiadają również zadowalającą wytrzymałość na obciążenia statyczne. Dzięki ryflowaniu, czyli specjalnie wyżłobionym rowkom, deski kompozytowe zapewniają antypoślizgowość, niewystępującą w takim stopniu przy wyborze innej tarasowej nawierzchni. 

Wady

Oczywiście taras kompozytowy nie jest wolny od wad, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. Po pierwsze: deski kompozytowe poprzez ryflowanie są także bardziej narażone na ścieranie – przesuwanie po nich przedmiotów może zostawić widoczne rysy, które zmniejszą się po przetarciu ich papierem ściernym, jednak nadal pozostaną dość wyraźne.

Kompozyt wystawiony na działanie ostrego słońca często wydziela specyficzny zapach, który może przeszkadzać niektórym osobom. Deski nie posiadają również możliwości wzdłużnych skośnych cięć w trakcie montażu, przez co nie zdołamy ich połączyć w standardowy sposób. Podczas ich montowania musimy być delikatni i pilnować, by nie dobijać ich młotkiem, nawet gumowym. W trakcie eksploatacji może się również zdarzyć, że w miejscach wystawionych na działanie wody powstaną nieestetyczne zacieki, które jednak usuniemy w prosty sposób. 

Deska kompozytowa to sprawdzony sposób na elegancki i niemal bezproblemowy taras, który zachwyca swoim wyglądem. To naprawdę dobry wybór nie tylko na tarasy, ale również balkony czy przydomowe ganki. 

Zdj. główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu, aby przez lata zachowało swój naturalny urok i wytrzymałość.
Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika
Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika
Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik, który w tym roku także atakuje. Zobacz jak szybko i skutecznie pozbyć się tych owadów z ogrodu!
Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Prace ogrodowe mogą dawać mnóstwo radości – zarówno te najmniejsze, jak i naprawdę spektakularne. A jesień wcale nie oznacza, że musisz odsunąć swoją pasję na bok. Wręcz przeciwnie! Na niektóre ogrodowe wyzwania nie ma lepszego czasu.
Ostatnie wpisy