Jak zadbać o ładny trawnik pod domem?

Jak zadbać o ładny trawnik pod domem?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Idealny trawnik – to łatwiejsze niż myślisz! Ładny trawnik wokół domu to ozdoba każdego ogrodu. Uzyskanie efektu gęstego dywanu o intensywnie zielonym kolorze wymaga wykonywania szeregu różnych zabiegów. Przedstawiamy najważniejsze z nich. Dzięki naszym wskazówkom Twój trawnik będzie idealny!

Idealny trawnik – to łatwiejsze niż myślisz! 

Chyba każdy właściciel ogrodu marzy o perfekcyjnym trawniku niczym z obrazka. Zadbana murawa jest piękna, intensywnie zielona, gęsta, równo skoszona oraz pozbawiona mchu i chwastów. Stanowi atrakcyjne tło, eksponując pozostałe rośliny na rabatach. Ponadto miękki jak dywan trawnik jest doskonałym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy, że utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga wykonywania szeregu prac pielęgnacyjnych i porządkowych przez cały rok. Nie są to jednak zadania niemożliwe do przeprowadzenia, zbyt trudne czy wymagającej tajemnej wiedzy. Wystarczy wiedzieć, jakie czynności w danym czasie należy wykonać, a pracę można ułatwić sobie za pomocą odpowiednich narzędzi ogrodniczych.

Czytaj więcej: Jak zadbać o otoczenie domu? Czyszczenie elewacji, podjazdu i ogrodzenia

Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne

Regularne przeprowadzanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala utrzymać dobry stan trawnika i cieszyć się jego ładnym wyglądem. Kluczowe jest systematyczne koszenie, podlewanie, nawożenie, zwalczanie chwastów, a także wiosenna wertykulacja i aeracja. Przy tym każda z tych czynności powinna być wykonywana w określonym czasie i z zachowaniem prawidłowych zasad.

Nie mniej ważne przy pielęgnacji trawnika są odpowiednie narzędzia ogrodnicze, które ułatwiają pracę i jednocześnie nie szkodzą roślinom. Szeroką gamę niezawodnych sprzętów oferuje marka Kärcher. Akumulatorowa kosiarka, podkaszarka, nożyce do trawy, opryskiwacz czy dmuchawa do liści przydadzą się w każdym ogrodzie.

Młody mężczyzna kosi trawnik w ogrodzie kosiarką akumulatorową Karcher

Regularne koszenie to sekret gęstego trawnika

Koszenie trawy może się wydawać prostym zabiegiem, który wpływa głównie na wygląd trawnika. Co ciekawe, czynność ta ma zasadnicze znaczenie dla gęstości murawy. Częste ścinanie sprzyja bowiem krzewieniu i rozrastaniu się trawy. Dzięki temu trawnik staje się bujny i miękki niczym dywan.

Regularne koszenie trawnika ogranicza również rozwój chwastów, ponieważ są one wrażliwe na niskie koszenie. Zapobiega też pojawianiu się mchu, ponieważ do podłoża dociera więcej promieni słonecznych.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach koszenia trawnika. Oto najważniejsze z nich:

  • Trawę najlepiej kosić często, ścinając niewielką część źdźbła – optymalnie ⅓ wysokości, a maksymalnie połowę.
  • Częstotliwość koszenia zależy od wielu czynników, ale zwykle trawnik wymaga strzyżenia raz w tygodniu.
  • Termin pierwszego koszenia po zimie uzależniony jest od pogody, najczęściej to przełom marca i kwietnia, gdy źdźbła mają 6 –8 cm wysokości, a najlepiej ok. 10 cm.
  • Ostatnie koszenie trawy przed zimą najczęściej wykonuje się w połowie października. Przycinamy wówczas źdźbła na długość ok. 4 cm. Zbyt wysoko skoszony trawnik będzie uginać się pod śniegiem i gnić, natomiast za nisko – narażony jest na przemarzanie korzeni.
  • Kosiarka powinna mieć ostry nóż, który precyzyjnie ścina trawę bez szarpania. Nierówne brzegi żółkną i schną, przez co wyglądają nieestetycznie i osłabiają trawnik.

Czytaj więcej: Kompleksowy poradnik na temat koszenia trawy

Pamiętaj o podlewaniu trawnika

Trawa, jak każda inna roślina, potrzebuje wody. Podlewać trzeba jednak umiejętnie. Najlepszą porą jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Unikajmy nawadniania wieczorem ze względu na większe ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Z kolei w ciągu dnia nie jest to zalecane z uwagi na silne słońce i szybkie parowanie. Warto pamiętać, że krople wody skupiają promienie słoneczne, działając jak soczewka, co może powodować spalenie trawy.

Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników, np. warunków pogodowych czy rodzaju gleby. Niewskazane jest zarówno nadmierne, jak i niedostateczne nawadnianie. Najczęściej wystarczy zraszać trawnik rozproszonym strumieniem wody co kilka dni, aby wilgoć dotarła na głębokość ok. 15 cm.

Działający zraszacz podlewa trawnik, z tyłu ogrodu matka z dzieckiem odpoczywa na kocu

Nawożenie też jest ważne

Dostarczanie trawie niezbędnych składników odżywczych (azot, potas, fosfor, żelazo) korzystnie wpływa na jej wzrost. Nawożenie rozpoczynamy już wiosną, gdy temperatura w nocy przestanie spadać poniżej 5℃. Możemy zastosować nawozy mineralne lub organiczne. Ważne, aby zawierały dużą dawkę azotu, który przyspiesza wzrost trawy i sprawia, że staje się intensywnie zielona.

W sezonie letnim nawożenie przeprowadzamy w czerwcu (najpóźniej do połowy lipca) oraz w połowie sierpnia. W pierwszym przypadku możemy użyć nawozu wieloskładnikowego. Z kolei w sierpniu odpowiednie są preparaty z obniżoną zawartością azotu i zwiększoną dawką potasu. Do jesiennego nawożenia trawnika najlepiej wybrać nawozy bogate w potas, fosfor i mikroelementy.

Nawóz mineralny należy rozsiewać równomiernie (najlepiej przy pomocy siewnika) na skoszonej i wygrabionej trawie, a następnie obficie podlać. Warto także stosować kompost lub używać kosiarki z funkcją mulczowania. Rozdrobniony pokos zamienia się w naturalny nawóz, który wzbogaca glebę oraz poprawia jej żyzność.

Czytaj więcej: Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną >>

Zwalczaj chwasty i mech

Chwasty i mech są niepożądane, ponieważ stanowią dużą konkurencję dla trawy – szybko rosną oraz zabierają światło, wodę i składniki mineralne. W walce z uciążliwymi roślinami można stosować herbicydy lub usuwać je ręcznie. Z kolei najprostszym sposobem na pozbycie się mchu z trawnika jest mechaniczne wygrabianie go przy pomocy zwykłych grabi lub wertykulatora. Czasem stosuje się także chemiczne środki.

Wiosną przeprowadź regenerację

Po zimie trawnik najczęściej wymaga regeneracji. W tym celu wykonuje się wertykulację, czyli nacinanie darni pionowo ostrymi nożami. Usunięcie zbitej warstwy filcu przy pomocy wertykulatora sprawia, że do systemu korzeniowego dociera więcej wody i światła oraz poprawia się cyrkulacja powietrza.

Kolejnym wiosennym zabiegiem regeneracyjnym jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika przy użyciu wideł lub aeratora. Pionowe nakłuwanie darni na głębokość 3–12 cm rozluźnia podłoże, przez co korzenie mają dostęp do powietrza, wody i składników odżywczych.

Ładny trawnik przed domem wymaga wykonywania wielu czaso- i pracochłonnych zabiegów. Jednak efekt, jaki można osiągnąć, rekompensuje trud włożony w jego pielęgnację.

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?
Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?
Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Jak założyć ogród leśny krok po kroku?
Jak założyć ogród leśny krok po kroku?
Chcesz mieć naturalny leśny ogród? Przeczytaj, w jaki sposób go założyć.
Trawa samozagęszczająca. Kiedy ją wysiewać?
Trawa samozagęszczająca. Kiedy ją wysiewać?
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej wysiać trawę samozagęszczającą? Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować ziemię do tej pracy ogrodowej? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej.
Ostatnie wpisy