Przydomowy zielnik. Jak założyć ogród ziołowy?

Ogród
Przydomowy zielnik. Jak założyć ogród ziołowy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uwielbiasz zapach ziół w kuchni? Czas więc założyć własny przydomowy zielnik. Sprawdź, jak to zrobić!

Przydomowy zielnik – marzenie wielu z nas!

Zioła to niezbędny dodatek właściwie w każdym daniu. Po co więc wciąż kupować je w marketach, skoro można stworzyć swój własny ziołowy ogródek i nasycać potrawy niezwykłym aromatem?

Wiele osób marzy o przydomowym zielniku i całkowicie to rozumiemy. To świetna sprawa i wcale nie tak trudno go wykonać. Do tego uprawa ziół nie wymaga od nas wcale tak dużo pracy. Poradzi sobie z nią każdy, nawet ogrodowy laik.

Wybór miejsca jest istotny

Dysponujesz kawałkiem ogrodu do zagospodarowania? To wspaniale, zioła na pewno znajdą tam swoje miejsce i będą prawdziwą ozdobą. Oczywiście ogród nie jest konieczny – przydomowy zielnik możesz założyć także na balkonie czy parapecie. Istotne jest to, aby był to teren nasłoneczniony, ciepły i aby zioła nie były narażone na zgubne działanie silnego wiatru.

Zrób listę ziół! 

Kiedy już zdecydujesz, gdzie urządzisz swój zielnik, usiądź z kartką i zrób listę ziół, które powinny się w nim znaleźć. Kiedy już ustalisz, jakie zioła chcesz hodować, zastanów się nad tym, jakie mają wymagania i jak je obok siebie sadzić. Nie łącz ze sobą ziół lubiących słońce i tych preferujących cień – takie nieprzemyślane decyzje sprawią, że trudniej będzie Ci o nie dbać. Jakie zioła są najpopularniejsze w domowych uprawach? Na pewno będą to m.in.:

  • mięta,
  • bazylia,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • oregano,
  • melisa.

Jeżeli dysponujesz dużą ilością miejsca na swoją uprawę, możesz znacznie bardziej zaszaleć! Warto pomyśleć na przykład o zasadzeniu szałwi czy rumianku.

Gdzie kupić zioła do domowego zielnika?

Skoro mamy miejsce oraz listę ziół, to czas na zakupy! My polecamy wybrać się po zioła do lokalnego ogrodnika lub po prostu do sklepu ogrodniczego. Sadzonki można także zakupić po prostu w supermarkecie, ale z ich jakością może być bardzo różnie. Warto postawić na sprawdzone miejsca.

Przygotuj miejsce na zioła

Jak przygotować to konkretne miejsce, gdzie posadzimy nasze zioła? To oczywiście jest uzależnione od miejsca, gdzie powstanie zielnik. Inaczej będziemy postępować, mając do dyspozycji ciasny balkon, inaczej gdy mamy dużo miejsca do zagospodarowania. 

Fajnie, jeżeli pomyślisz o estetyce ziołowego ogródka. Już utworzenie obwódki z cegieł może dać bardzo ciekawy efekt. Wspaniale prezentują się także specjalne skrzynie, podobnie jak doniczki. Wybór należy do Ciebie – każdemu podoba się coś innego.

Kiedy już zdecydujesz, zabierz się za przygotowanie podłoża. Tu najlepiej sprawdzi się zwykła ziemia ogrodowa o dużej przepuszczalności, posiadająca odczyn zasadowy lub obojętny. Na spód doniczek wyłóż warstwę drenażu aby zapobiec osadzaniu się wody.

Jak sadzić zioła?

Kiedy już przygotujesz miejsce oraz podłoże, czas na sadzenie ziół. Nie dosypuj ziemi do pełna, aby zostawić miejsce na wodę podczas podlewania. Zioła sadź zgodnie z wcześniej przygotowaną listą, uwzględniając ich wymagania.

Pielęgnacja domowego zielnika

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, przydomowa uprawa ziół nie jest szczególnie trudna. Podstawą będzie oczywiście po prostu regularne podlewanie oraz nawożenie. Istotne jest tu jednak także przycinanie. Nie wolno dopuszczać do kwitnienia ziół. Jeżeli będziesz pamiętać o przycinaniu, rośliny będą stale dostarczać Ci świeże składniki.

Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Która kosiarka lepiej się sprawdzi wśród ogrodowej przestrzeni? Aby ułatwić sobie wybór, skorzystaj z rankingów kosiarek!
Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!
Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!
Uprawa warzyw i owoców w szklarni jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na wysokich zbiorach roślin ciepłolubnych. Podpowiadamy, co warto uprawiać w szklarni. Sprawdź nasze typy!
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?
Impregnacja jest jednym z najważniejszych etapów konserwacji elementów wykonanych z drewna. Sprawdź, jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz.
Ostatnie wpisy