Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?

Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny w Twoim ogrodzie potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza latem. Jeśli podlewanie będziesz realizował zgodnie z kilkoma zasadami, to z pewnością zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz lepiej o cały ogród.

Wysokie temperatury powietrza i susze są uciążliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. By więc wówczas zapewnić tym ostatnim odpowiednie warunki do wzrostu, należy dostarczyć im odpowiednią ilość wody.

Jak podlewać rośliny?

Niezwykle ważny jest sposób podlewania. Ze standardowych rozwiązań zdecydowanie najefektywniejsze jest podlewanie z wykorzystaniem węża i umiarkowanego strumienia wody. Wiele osób decyduje się na używanie charakterystycznych końcówek zraszających. Woda wydobywająca się z węża pod dużym ciśnieniem może zniszczyć rośliny, czy też wypłukać kiełkujące nasiona z ziemi. Jeśli nie posiadasz specjalnej końcówki zraszającej lub pistoletu strumieniowego, który umożliwia dostosowanie sposobu podlewania do danego typu roślinności, to koniecznie rozważ jego zakup. Z pewnością pomoże Ci to lepiej zadbać o całą zieleń w Twoim ogrodzie.

Przy standardowym podlewaniu istotne jest też to, by wąż kierować na ziemię, a nie bezpośrednio na roślinę. Dzięki temu unikniemy jej poparzenia przez intensywne promienie słoneczne i zapobiegniemy wielu innym chorobom, które mogą się w przeciwnym razie rozwinąć. Da nam to też większą pewność, że rzeczywiście dostarczamy roślinom wodę, a nie tylko je zraszamy.

Pora nawadniania

Pora podlewania roślinności też nie jest bez znaczenia! Pamiętaj o tym, by nawadniać swój ogród intensywnie w upalne dni. Rób to jednak wczesnym rankiem albo wieczorem. Jest to ważne ze względu na to, że tylko wówczas woda będzie miała szansę dotrzeć do roślin. W godzinach, w których temperatura powietrza jest wysoka, woda szybko wyparowuje z ziemi, przez co Twoje rośliny mogą nie zdążyć dostatecznie się nawodnić. 

Zraszacze w Twoim ogrodzie

Wiele osób decyduje się na montaż w swoim ogrodzie zraszaczy ogrodowych. Jest to dobre rozwiązanie, które zdecydowanie pozwala kontrolować odpowiednie nawodnienie roślin i trawnika. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy. Ich podział związany jest z technologią, która została w nich zastosowana. Najpopularniejsze zraszacze to zraszacze nasadkowe. Równie dużym powodzeniem wśród wielu klientów cieszą się zraszacze rurowe i obrotowe. Ich ceny są różne, ale to inwestycja, która szybko się nam zwróci. Zastosowanie takiego podlewania w ogrodzie z pewnością sprawi, że nasze rachunki za wykorzystanie wody będą o wiele niższe. 

Wąż ogrodowy i inne akcesoria

Każdy ogrodnik na początku swojej przygody z uprawianiem roślin dokonuje zakupu kilku podstawowych i niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest wąż ogrodowy. Przy jego nabywaniu należy zwrócić uwagę na jego długość; koniecznie trzeba uwzględnić odległość między ujęciem wody a najodleglejszym punktem ogrodu, który będziemy podlewać. Kolejną kwestią, która również jest istotna, to średnica i obwód węża. Te wymiary są związane z ciśnieniem, które będzie wytwarzane podczas puszczania wody. Im większy ogród, tym średnica i obwód węża powinna być większa.

Zdj. główne: Jonathan Kemper/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści niosą ze sobą systemy drzwi przesuwnych?
Jakie korzyści niosą ze sobą systemy drzwi przesuwnych?
Nie ulega wątpliwości, że system drzwi przesuwnych może się okazać bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym dla osób, które w swoim wnętrzu pragną wykorzystać nawiązania do nowoczesności.
Garaż blaszany jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy? Wybór dla potencjalnych nabywców
Garaż blaszany jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy? Wybór dla potencjalnych nabywców
W tym poradniku sprawdzimy, kiedy można postawić na działce popularny blaszak bez pozwolenia. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!
Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?
Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?
Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Ostatnie wpisy