Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?

Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny w Twoim ogrodzie potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza latem. Jeśli podlewanie będziesz realizował zgodnie z kilkoma zasadami, to z pewnością zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz lepiej o cały ogród.

Wysokie temperatury powietrza i susze są uciążliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. By więc wówczas zapewnić tym ostatnim odpowiednie warunki do wzrostu, należy dostarczyć im odpowiednią ilość wody.

Jak podlewać rośliny?

Niezwykle ważny jest sposób podlewania. Ze standardowych rozwiązań zdecydowanie najefektywniejsze jest podlewanie z wykorzystaniem węża i umiarkowanego strumienia wody. Wiele osób decyduje się na używanie charakterystycznych końcówek zraszających. Woda wydobywająca się z węża pod dużym ciśnieniem może zniszczyć rośliny, czy też wypłukać kiełkujące nasiona z ziemi. Jeśli nie posiadasz specjalnej końcówki zraszającej lub pistoletu strumieniowego, który umożliwia dostosowanie sposobu podlewania do danego typu roślinności, to koniecznie rozważ jego zakup. Z pewnością pomoże Ci to lepiej zadbać o całą zieleń w Twoim ogrodzie.

Przy standardowym podlewaniu istotne jest też to, by wąż kierować na ziemię, a nie bezpośrednio na roślinę. Dzięki temu unikniemy jej poparzenia przez intensywne promienie słoneczne i zapobiegniemy wielu innym chorobom, które mogą się w przeciwnym razie rozwinąć. Da nam to też większą pewność, że rzeczywiście dostarczamy roślinom wodę, a nie tylko je zraszamy.

Pora nawadniania

Pora podlewania roślinności też nie jest bez znaczenia! Pamiętaj o tym, by nawadniać swój ogród intensywnie w upalne dni. Rób to jednak wczesnym rankiem albo wieczorem. Jest to ważne ze względu na to, że tylko wówczas woda będzie miała szansę dotrzeć do roślin. W godzinach, w których temperatura powietrza jest wysoka, woda szybko wyparowuje z ziemi, przez co Twoje rośliny mogą nie zdążyć dostatecznie się nawodnić. 

Zraszacze w Twoim ogrodzie

Wiele osób decyduje się na montaż w swoim ogrodzie zraszaczy ogrodowych. Jest to dobre rozwiązanie, które zdecydowanie pozwala kontrolować odpowiednie nawodnienie roślin i trawnika. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy. Ich podział związany jest z technologią, która została w nich zastosowana. Najpopularniejsze zraszacze to zraszacze nasadkowe. Równie dużym powodzeniem wśród wielu klientów cieszą się zraszacze rurowe i obrotowe. Ich ceny są różne, ale to inwestycja, która szybko się nam zwróci. Zastosowanie takiego podlewania w ogrodzie z pewnością sprawi, że nasze rachunki za wykorzystanie wody będą o wiele niższe. 

Wąż ogrodowy i inne akcesoria

Każdy ogrodnik na początku swojej przygody z uprawianiem roślin dokonuje zakupu kilku podstawowych i niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest wąż ogrodowy. Przy jego nabywaniu należy zwrócić uwagę na jego długość; koniecznie trzeba uwzględnić odległość między ujęciem wody a najodleglejszym punktem ogrodu, który będziemy podlewać. Kolejną kwestią, która również jest istotna, to średnica i obwód węża. Te wymiary są związane z ciśnieniem, które będzie wytwarzane podczas puszczania wody. Im większy ogród, tym średnica i obwód węża powinna być większa.

Zdj. główne: Jonathan Kemper/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Calacatta – ponadczasowe piękno w Twoim wnętrzu
Calacatta – ponadczasowe piękno w Twoim wnętrzu
W tej kategorii przygotowaliśmy dla Ciebie płytki ceramiczne Calacatta. Są gwarantem ponadczasowego piękna w Twoich czterech ścianach!
Kiedy wykonuje się usługi DDD?
Kiedy wykonuje się usługi DDD?
Chcesz zadbać o zabezpieczenie sanitarne Twojej firmy lub prywatnej posesji? Dowiedz się, co obejmują profesjonalne usługi DDD.
SEO w 2022 roku – przegląd najważniejszych trendów
SEO w 2022 roku – przegląd najważniejszych trendów
Jakie trendy w pozycjonowaniu wskazują specjaliści na 2022 rok?
Ostatnie wpisy