Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?

Nawadnianie ogrodu latem. Co trzeba wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny w Twoim ogrodzie potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza latem. Jeśli podlewanie będziesz realizował zgodnie z kilkoma zasadami, to z pewnością zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz lepiej o cały ogród.

Wysokie temperatury powietrza i susze są uciążliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. By więc wówczas zapewnić tym ostatnim odpowiednie warunki do wzrostu, należy dostarczyć im odpowiednią ilość wody.

Jak podlewać rośliny?

Niezwykle ważny jest sposób podlewania. Ze standardowych rozwiązań zdecydowanie najefektywniejsze jest podlewanie z wykorzystaniem węża i umiarkowanego strumienia wody. Wiele osób decyduje się na używanie charakterystycznych końcówek zraszających. Woda wydobywająca się z węża pod dużym ciśnieniem może zniszczyć rośliny, czy też wypłukać kiełkujące nasiona z ziemi. Jeśli nie posiadasz specjalnej końcówki zraszającej lub pistoletu strumieniowego, który umożliwia dostosowanie sposobu podlewania do danego typu roślinności, to koniecznie rozważ jego zakup. Z pewnością pomoże Ci to lepiej zadbać o całą zieleń w Twoim ogrodzie.

Przy standardowym podlewaniu istotne jest też to, by wąż kierować na ziemię, a nie bezpośrednio na roślinę. Dzięki temu unikniemy jej poparzenia przez intensywne promienie słoneczne i zapobiegniemy wielu innym chorobom, które mogą się w przeciwnym razie rozwinąć. Da nam to też większą pewność, że rzeczywiście dostarczamy roślinom wodę, a nie tylko je zraszamy.

Pora nawadniania

Pora podlewania roślinności też nie jest bez znaczenia! Pamiętaj o tym, by nawadniać swój ogród intensywnie w upalne dni. Rób to jednak wczesnym rankiem albo wieczorem. Jest to ważne ze względu na to, że tylko wówczas woda będzie miała szansę dotrzeć do roślin. W godzinach, w których temperatura powietrza jest wysoka, woda szybko wyparowuje z ziemi, przez co Twoje rośliny mogą nie zdążyć dostatecznie się nawodnić. 

Zraszacze w Twoim ogrodzie

Wiele osób decyduje się na montaż w swoim ogrodzie zraszaczy ogrodowych. Jest to dobre rozwiązanie, które zdecydowanie pozwala kontrolować odpowiednie nawodnienie roślin i trawnika. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy. Ich podział związany jest z technologią, która została w nich zastosowana. Najpopularniejsze zraszacze to zraszacze nasadkowe. Równie dużym powodzeniem wśród wielu klientów cieszą się zraszacze rurowe i obrotowe. Ich ceny są różne, ale to inwestycja, która szybko się nam zwróci. Zastosowanie takiego podlewania w ogrodzie z pewnością sprawi, że nasze rachunki za wykorzystanie wody będą o wiele niższe. 

Wąż ogrodowy i inne akcesoria

Każdy ogrodnik na początku swojej przygody z uprawianiem roślin dokonuje zakupu kilku podstawowych i niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest wąż ogrodowy. Przy jego nabywaniu należy zwrócić uwagę na jego długość; koniecznie trzeba uwzględnić odległość między ujęciem wody a najodleglejszym punktem ogrodu, który będziemy podlewać. Kolejną kwestią, która również jest istotna, to średnica i obwód węża. Te wymiary są związane z ciśnieniem, które będzie wytwarzane podczas puszczania wody. Im większy ogród, tym średnica i obwód węża powinna być większa.

Zdj. główne: Jonathan Kemper/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Montujemy panele słoneczne – krok po kroku
Montujemy panele słoneczne – krok po kroku
Instalacja paneli słonecznych jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć. W przypadku dużych projektów należy zatrudnić eksperta. Jednak jeśli […]
Gotowe oczka wodne – hit czy kit?
Gotowe oczka wodne – hit czy kit?
Obecnie na rynku pojawiły się gotowe oczka wodne. To pewne ułatwienie dla tych osób, które chcą samodzielnie zadbać o wygląd swojego ogrodu. To bardzo ważne, ponieważ wykonanie profesjonalnego oczka wodnego sporo kosztuje.
Balustrada tarasowa krok po kroku. Zrób to sam!
Balustrada tarasowa krok po kroku. Zrób to sam!
Chcesz wykonać balustradę tarasową? Podpowiadamy, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy