Taras z kostki czy drewniany?

Taras i balkon
Taras z kostki czy drewniany?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Taras jest miejscem wypoczynku i wizytówką domu. Z czego warto wykonać taras? Co warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji?

Czym się kierować, wybierając materiał na taras?

Wybierając materiał na taras, należy kierować się jego trwałością. Dlatego warto zainwestować w ten funkcjonalny i trwały – odporny na czynniki atmosferyczne. Taras powinien tworzyć spójną całość z domem i ogrodem.

Taras z kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z trwalszych materiałów – odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Lekko chropowata struktura chroni użytkowników przed przypadkowym poślizgnięciem się. Szeroki wachlarz kolorów i wzorów powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wadą tego rozwiązania jest to, że jest trudna do utrzymania w czystości. Między szczeliny przedostaje się brud. W czasie chodzenia po tarasie jest zbierany na butach i wnoszony do domu.

Jeśli zdecydujesz się na układanie kostki brukowej na tarasie, to warto ją ułożyć na podsypce cementowo-piaskowej lub chudym betonie. Jeśli ułożysz kostkę tylko na piasku, to będzie zalegał w szczelinach między nimi. Podsypka piaskowa musi być dobrze zagęszczona. W innym przypadku kostki mogą się zapadać. Na przydomowy taras najlepiej sprawdzi się gres i kompozyt. Koszt takiego tarasu to około 160 zł/m2.

Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe są jednym z popularniejszych materiałów używanych do budowy tarasów zewnętrznych. Jest to spowodowane szeregiem zalet tego materiału. Kompozyt wytwarzany jest z mączki drzewnej z dodatkiem tworzyw sztucznych. Dostępne są kompozyty pełne i z pustą przestrzenią w środku.

Deski kompozytowe powinny być przymocowane do legarów, które umieszczone są na wylewce betonowej. Jeśli nie ma wylewki, to konieczne jest wykonanie bardzo szczelnej izolacji przeciwwodnej oraz izolacji chroniącej przed występowaniem chwastów.

Jeśli zamawiasz deski kompozytowe, to warto wybrać te z jednej partii, ponieważ partie mogą się między sobą delikatnie różnić barwą. Kompozyt nie wymaga konserwacji. Na taras warto zakupić antypoślizgowe deski kompozytowe. Dzięki temu można bezpiecznie korzystać z tarasu, nawet jeśli jest mokry.

Jeśli deska kompozytowa zostanie uszkodzona, to można ją bardzo łatwo wymienić, ponieważ montowane są za pomocą pojedynczych klipsów. Wymieniając deskę, należy liczyć się z tym, że będzie miała inny odcień niż pozostałe. Koszt 1 m2 desek kompozytowych to około 180 zł.

Taras z desek drewnianych

Na taras używane są najczęściej deski z drewna modrzewiowego, świerkowego lub egzotycznego (są najmniej podatne na zmienne warunki atmosferyczne, lecz są droższe od rodzimych gatunków drewna). Drewno jest pięknym, naturalnym materiałem na taras. 

Jednak należy pamiętać o właściwej impregnacji, która chroni przed namnażaniem się bakterii. Jeśli drewno nie będzie regularnie impregnowane, to straci warstwę ochronną i zacznie butwieć. Taras drewniany, choć piękny, jest bardzo drogi i wymaga regularnej pielęgnacji.

Jaki materiał wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybierając materiał na budowę tarasu, należy wziąć pod uwagę jego trwałość oraz cenę. Najtańszym rozwiązaniem jest taras z kostki brukowej, a najdroższym z drewna.

fotografia główna: Vidar Nordli-Mathisen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Podczas budowy nowego domu trzeba wieloaspektowo przemyśleć liczne kwestie i dokonać wielu wyborów. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiedniego poszycia dachu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Rodzaje wędzarni ogrodowych – jaką wędzarnię zbudować?
Rodzaje wędzarni ogrodowych – jaką wędzarnię zbudować?
Nie wiesz, która wędzarnia ogrodowa będzie dla Ciebie najlepsza? Przygotowaliśmy krótkie porównanie! Skorzystaj z naszych wskazówek!
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
W tym artykule porównamy te dwa rodzaje okien, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która z opcji będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
Ostatnie wpisy