Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?

Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?

Robin Joshua/unsplash.com

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podczas budowy nowego domu trzeba wieloaspektowo przemyśleć liczne kwestie i dokonać wielu wyborów. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiedniego poszycia dachu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Poszycia różnią się wyglądem, trwałością, izolacją termiczną, odpornością na wodę czy akustyką, a wszystko to wpływa na komfort domowników.

Jak wybrać dach na dekady?

Z punktu widzenia inwestora ważnym parametrem jest trwałość dachu. Blachodachówka – najbardziej popularne i uniwersalne poszycie dachu – może wytrzymać nawet kilka dekad bez żadnych remontów. Bardziej trwała jest jednak dachówka ceramiczna i betonowa. Dachówka może wytrzymać na dachu ponad sto lat i nadal w spełniać swoje zadanie. Trwałość dachu nie powinna być jedynym kryterium, ale warto zwrócić na nią uwagę.

Izolacja termiczna – kluczowy parametr dachu

Na komfort mieszkańców i efektywność energetyczną w znacznym stopniu wpływa poziom izolacji termicznej. Od rodzaju poszycia zależy, jak grubą warstwę izolacyjną trzeba będzie zastosować. Szeroki wybór materiałów na dach można znaleźć na https://dachserwis.com/. Dach wykonany z blachodachówki nie zapewnia wysokiej izolacji termicznej, dlatego trzeba pod nim umieścić grubą warstwę izolacyjną, na przykład z wełny mineralnej lub piany poliuretanowej. O wiele lepiej w tym względzie wypadają dachówki ceramiczne, które latem chronią przed nagrzewaniem, a zimą przed wychładzaniem domu. Także dachówki betonowe zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na warstwę termoizolacyjną.

Myśląc o poszyciu bitumicznym, trzeba będzie wyposażyć się w dość grubą dodatkową warstwę termoizolacyjną. Chociaż takie pokrycie potrafi się bardzo dobrze prezentować, ma wysoki współczynnik przenikania ciepła. Zaskakująco dobrze pod tym względem wypada poszycie z trzciny. Niezależnie od wybranego poszycia, izolacja termiczna jest parametrem, na który warto zwrócić uwagę i w oparciu o to zdecydować, jaką dodatkową termoizolację zastosować.

Warto zwrócić uwagę na akustykę

Chcąc komfortowo odpoczywać nawet podczas ulewnego deszczu, warto postawić na poszycie, które zapewnia wysoki poziom izolacji akustycznej. Dobrze sprawdzi się tutaj dachówka bitumiczna lub ceramiczna. Wybierając blachodachówkę, trzeba liczyć się z tym, że może być konieczna dodatkowa izolacja akustyczna z wełny mineralnej.

Niezależnie od tego, jakie poszycie się wybierze, trzeba przeanalizować szereg czynników i parametrów. Odpowiedni wybór pozwoli cieszyć się z dachu przez wiele kolejnych dekad.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Zajmujesz się uprawą orzecha włoskiego? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby oraz szkodniki, na które musisz uważać!
Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka
Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka
Jak zatem urządzić łazienkę bez barier i jaką rolę odgrywa w niej prysznic walk-in z odpływem linowym?
Roboty koszące Robolinho® – oszczędność czasu w sezonie
Roboty koszące Robolinho® – oszczędność czasu w sezonie
Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Ostatnie wpisy