Przydomowy basen jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas we własnym ogrodzie. W jaki sposób wybudować przydomowy basen? Czy na budowę basenu niezbędne jest pozwolenie?
Budowa przydomowego basenu wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia jest większa niż 30m2. Wniosek o pozwolenie na budowę basenu należy złożyć we właściwym starostwie lub urzędzie miasta. Jeśli powierzchnia basenu będzie mniejsza niż 30 m2, to trzeba we właściwym urzędzie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy i odczekać 30 dni – pozwolenie wydawane jest na milczącą zgodę.
Jeśli basen ma być odkryty, to należy wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce na całej działce. Dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu wody i dłużej będziesz mógł się kąpać. Warto również sprawdzić stan gruntu i upewnić się, czy budowa basenu nie spowoduje nadmiernego zawilgocenia gleby na sąsiednich posesjach. Przed budową basenu należy sprawdzić poziom wód gruntowych. Jeśli będzie on za wysoki, to basen trzeba będzie wybudować na ziemi (bez wykopów).
Kształt i rozmiar basenu mają znaczenie podczas wykopów. Im będzie większy, tym jego eksploatacja i koszt wykopu będą większe. W Polsce standardowa głębokość basenu wynosi 1,5 m.
Technologię budowy basenu należy wybrać na etapie prac ziemnych. Szkielet basenu można wykonać z:
Niezależnie od wybranego materiału szkielet należy wyłożyć folią basenową, a dno basenu powinno być zawsze wylane z betonu.
W Polsce najpopularniejsza jest budowa basenu betonowego. Takie rozwiązanie jest bardzo trwałe i można z łatwością nadać mu pożądany kształt. Niecka najczęściej wykonywana jest z żelbetu z równomiernie rozłożonym zbrojeniem.
Wykończenie basenu powinno być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych i promieni słonecznych. Najlepiej wykończyć basen płytkami (muszą być mrozoodporne i antypoślizgowe), folią basenową lub siatką poliestrową.
Aby utrzymać czystą wodę w basenie, niezbędny jest montaż dodatkowych elementów, czyli filtra z pompą. W przydomowych basenach najlepiej sprawdzają się filtry piaskowe, które należy dobrać do wielkości basenu.
Każdy posiadacz przydomowego basenu powinien zaopatrzyć się w środki do utrzymania czystości w basenie, czyli odmulacz, odkurzacz ręczny lub mechaniczny oraz siatkę do wyławiania zanieczyszczeń.
Przy sprzyjającej pogodzie z basenu ogrodowego można korzystać 3-4 miesiące w ciągu roku. Dlatego wielu właścicieli przydomowych basenów decyduje się na ogrzewanie wody – dzięki temu mogą korzystać z basenu nawet wtedy, gdy woda sama się nie nagrzeje.
Ogrzewać wodę w przydomowym basenie można za pomocą:
Najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest kocioł połączony z wymiennikiem ciepła. Do ogrzania wody w basenie może posłużyć instalacja ogrzewająca dom.
Basen powinien być zakrywany na noc, dzięki temu zmniejszysz koszty ogrzewania oraz ubytki wody na skutek parowania. Do przykrycia basenu można wykorzystać tkaninę PCV lub żaluzję poliwęglanową.