Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Spacer na bosaka po gęstym, miękkim przydomowym trawniku to przyjemna chwila, której zaaranżowanie wymaga nie lada wysiłku. Jego soczysta zieleń kusi, aby rozłożyć koc i oddać się lekturze lub chwilę zdrzemnąć. Każdy posiadacz ogrodu pragnie takiego właśnie trawnika – i każdy może marzenie to spełnić.
Jak dbać o trawnik aby był gęsty i puszysty, a trawa ciemnozielona i odporna na choroby? Jaką rolę w pielęgnacji pełni koszenie trawnika oraz zabiegi takie jak wertykulacja, nawożenie i nawadnianie? Czy bez wykonania tych prac można uzyskać wymarzony efekt? I czy założenie trawnika jest trudne? Oto kompleksowy poradnik.
Wbrew powszechnej opinii nad trawnikiem trzeba się trochę napracować. Nie wystarczy wysiać trawy i pozostawić ją samą sobie – zabiegi poprawiające kondycję i wygląd trawnika należy przeprowadzać przez cały sezon, w odpowiedniej kolejności i z optymalną częstotliwością. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć.
Regularne koszenie powierzchni trawnika ma ogromne znaczenie dla kondycji trawy – po pierwsze pozwala jej się zagęścić, po drugie ogranicza rozwój chwastów, które skutecznie konkurują z trawą o składniki pokarmowe, wodę i przestrzeń. Usuwanie chwastów szczególnie uporczywych niestety trzeba przeprowadzić albo ręcznie albo herbicydami do roślin dwuliściennych.
Trawę kosić należy przy użyciu kosiarki – mamy do wyboru elektryczne, spalinowe, traktorki ogrodowe oraz kosiarki automatyczne. Które z nich warto wybrać do swojego ogrodu? To zależy od Twoich potrzeb, areału i oczywiście ilości czasu, który możesz poświęcić na koszenie.
Na niewielkiej przestrzeni, kiedy trawnik ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych, można pokusić się o zakup kosiarki elektrycznej – najtańsze modele kosztują kilkaset złotych i mają małe rozmiary ułatwiające ich przechowywanie. Przy trawnikach większych lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa – ma większą moc i może pracować w trudniejszych warunkach przez długi czas.
Idealnym rozwiązaniem jest natomiast robot koszący, który w ogóle nie potrzebuje do swojej pracy asysty człowieka – wystarczy go włączyć i skosi trawnik zupełnie samodzielnie. Nowoczesne modele są bardzo ciche i mają solidne baterie oraz automatyczny system ładowania, dodatkowo dobrze radzą sobie na terenach pochyłych. To najlepsze rozwiązanie dla zapracowanych ogrodników.
Pierwsze koszenie w sezonie należy wykonać wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu, w zależności od regionu Polski, i powtarzać je nie rzadziej niż raz w tygodniu. Takie postępowanie to najlepszy sposób na zagęszczanie trawy i zwalczanie chwastów. Wysokość cięcia zależeć powinna nie tylko od naszych upodobań, ale też od warunków pogodowych i kondycji trawnika, przyjmuje się jednak, że w trakcie jednego koszenia ścinać trawę należy nie krócej niż na 4 – 5 cm, a w okresie upałów na 6 – 7 cm.
Kosiarka, niezależnie od rodzaju, powinna być wyposażona w kosz do zbierania pokosu – jego pozostawienie na trawniku jest poważnym błędem. Wbrew powszechnej opinii trawa skoszona zwykłą kosiarką nie stanowi źródła składników odżywczych dla trawnika, wręcz przeciwnie, zbija się w grudy uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza do korzeni oraz tworzące warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych trawnika. Noże kosiarki powinny być bardzo ostre, aby ścinały źdźbła bez ich szarpania.
Z pewnością w ogrodzie potrzebować będziesz również podkaszarki do obrzeży trawnikowych, koszenia trawy rosnącej wokół pni drzew czy elementów architektury ogrodowej. Zobacz najlepsze modele podkaszarek spalinowych.
Idealnie sprawdzą się również wykaszarki akumulatorowe, które są bardzo lekkie i poręczne, a do tego również wydajne i solidne. Mogą pracować przez wiele godzin bez przerwy i poradzą sobie nawet z najbardziej zarośniętą i zaniedbaną działką. To najlepsze urządzenie do przygotowania fragmentu ogrodu pod rabatę kwiatową lub trawnik.
Trawnik potrzebuje sporo wody przez cały sezon wegetacyjny trawy – oczywiście w wilgotnym okresie wiosny i jesieni wymaga rzadszego podlewania niż w upalnym czerwcu i lipcu. System korzeniowy traw jest płytki i delikatny, nie ma więc co liczyć na to, że sięgnie w głąb gleby w poszukiwaniu wilgoci.
W okresie ciepłych dni codzienne podlewanie jest więc koniecznością (warto pamiętać również o niezbyt krótkim koszeniu trawy w tym czasie). Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca – obawy o poparzenie czy spalenie trawy przy pełnej ekspozycji na promienie słoneczne są nieuzasadnione, ale podlewając ją wtedy, gdy słońce świeci najmocniej, narażamy się na niepotrzebne straty wody.
Nawożenie trawnika ma za zadanie dostarczyć trawie niezbędnych składników odżywczych, przyspieszyć wzrost trawy i zapewnić jej odporność na niesprzyjające warunki pogodowe oraz choroby. Zabieg ten powinien zostać poprzedzony koszeniem i starannym wygrabieniem pokosu. Nawóz stosowany wiosną powinien być bogaty w azot, późną jesienią natomiast stosujemy nawóz bogaty w fosfor, który powinien wzmocnić trawę i uodpornić ją na zimowe uszkodzenia. Należy wykonać nie mniej niż 2 – 3 zabiegi w sezonie.
Jak dbać o trawnik ekologicznie? Zdecydować się na mulczowanie – to zabieg polegający na skoszeniu trawy z jej równoczesnym rozdrobnieniem na niewielkie kawałeczki. Ścięte źdźbła stanowią dobre źródło składników odżywczych i działają jak nawóz, ale właśnie pod warunkiem silnego ich rozdrobnienia i rozrzucenia bardzo cienką warstwą na powierzchni murawy. Zapewnia ładny wygląd trawnika i jego wzorową kondycję. Czego potrzebujesz aby zabieg taki wykonać? Kosiarki mulczującej.
Jednym z istotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla trawników jest wertykulacja. Służący do jej wykonania wertykulator jest urządzeniem, które składa się z ułożonego poziomo wału oraz pionowych noży zamocowanych na całej jego powierzchni. Zadaniem wertykulatora jest nacinanie gleby oraz znajdującego się w trawie filcu. Zabieg ten poprawia strukturę gleby i rozluźnia ją, dzięki czemu powietrze i nawozy łatwiej docierają do głębszych warstw gleby. Zabieg ten warto wykonać dwa razy w roku – wiosną i jesienią, przed ostatnim koszeniem trawnika.
Pielęgnacja trawnika to również aeracja, czyli napowietrzanie. Celem zabiegu jest poprawienie dostępności powietrza w glebie. Zabieg ten wykonuje się za pomocą aeratora, najlepiej wczesną wiosną i jesienią, ale można go przeprowadzać przez cały sezon. Należy uprzednio usunąć martwą trawę wykorzystując grabie wachlarzowe lub wertykulator, a po zabiegu wykonać piaskowanie, które rozluźnia glebę, sprawiając, że trawnik staje się zdrowszy i soczyście zielony. Zabieg aeracji piaskiem można wykonać nawet na młodym trawniku.
Poszczególne zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać już przy zakładaniu trawnika, aby trawa miała idealne warunki do wzrostu. Za założenie trawnika możemy się zabrać wiosną lub późnym latem. Pierwszym etapem będzie oczyszczenie ziemi w naszym ogrodzie – usunąć należy chwasty, starą darń oraz kamienie. Warto użyć glebogryzarki, a następnie wygrabić resztki i wyrównać powierzchnię.
Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta, to należy dodać do niej piasku i wymieszać je ze sobą. Kolejna sprawa to nadanie glebie odpowiedniego odczynu – zbyt kwaśną warto podsypać wapnem. To szczególnie ważne w miejscach zacienionych, gdzie chętnie rosną mech i chwasty. Potem zostaje już tylko siew i obfite podlewanie nasion.
Piękny ogród to nie tylko różnorodne rośliny, ale także zadbany trawnik. Jego pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana, ale wymaga wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – teraz już wiesz jakich. Obserwuj swój trawnik i reaguj na jego potrzeby, a będzie gęsty, miękki i zdrowy.