Jakie zastosowanie mają igłofiltry?

Ogród
Jakie zastosowanie mają igłofiltry?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Igłofiltry, czyli tak naprawdę filtry igłowe, to urządzenia o specjalistycznym przeznaczeniu, służące do odprowadzania wody gruntowej z miejsc szczególnie narażonych na jej odkładanie się. Za ich pomocą można przede wszystkim na pewien czas obniżyć ich poziom, aby móc przeprowadzić prace wymagające dostępu do poziomu znacznie poniżej nich. Po urządzenia te sięgają także firmy budowlane, w których służą jako podstawowa możliwość usunięcia z placu budowy zalegającej wody, która może przeszkadzać w dalszych postępach.

Czym są igłofiltry?

Igłofiltry to urządzenia o specjalistycznym działaniu, które zazwyczaj wybiera się wyłącznie w celu przeprowadzenia  niektórych prac, wymagających nieograniczonego dostępu do obszarów leżących pod poziomem wód gruntowych

Urządzenie ma z zewnątrz tak naprawdę dość prostą budowę. Przede wszystkim całe to stosunkowo długi przewód rurowy, na którego końcu znajduje się filtr umieszczany pod powierzchnią gruntu na wysokości docelowego poziomu wód gruntowych, czyli po przeprowadzeniu procesu odsysania. Igłofiltry instaluje się wokół wykopu, czyli po wszystkich jego stronach, na głębokości nawet sześciu  metrów. Za funkcję ssania wody odpowiadają specjalne kolektory, a za wytworzenie podciśnienia – agregat pompowy.

W ten sposób woda gruntowa jest odprowadzana na zewnątrz, umożliwiając przeprowadzenie dalszych prac, których tak naprawdę jest zupełnie niezliczona liczba.

Igłofiltr – do czego służy i jakie ma cechy charakterystyczne?

Igłofiltry to urządzenia, jak wspomnieliśmy nieco wyżej, stosunkowo proste w budowie, jednak w tej prostocie tkwi ich siła, a właściwie uniwersalność i użyteczność. Z tego też powodu filtry igłowe instaluje się w ogromnej liczbie zastosowań, takich jak:

  • odwadnianie wykopów budowlanych, dzięki czemu można z łatwością przeprowadzić kolejne prace,
  • obniżenie poziomu wód gruntowych np. w miejscach problematycznych i wymagających jej stałej kontroli,
  • obniżenie wody w celu redukcji niewłaściwej konsystencji gleby np. względem przyszłych stawianych budynków lub otoczenia,
  • przetłaczanie wód gruntowych w celu jej spożycia w gospodarstwach domowych czy w firmach, np. do dalszej obróbki lub podlewania kwiatów,
  • i wiele innych.

Bardziej opłaca się zakup czy wynajem igłofiltrów?

Wiele osób stojąc przed potrzebą odessania z miejsca pracy wód gruntowych zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia kompletnego wraz z całym osprzętem, czy może jego wypożyczenie. Odpowiedź na to pytanie jest zazwyczaj dość prosta – z reguły koszt zakupu tego typu urządzeń jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do nikłej częstotliwości ich użytkowania. Do prac rzadkich, np. oczyszczenia wykopu czy otworów w celu wykonania wielu różnych procesów konstrukcyjnych, najlepiej sprawdzi się wynajem w https://hamer.pl/. Cena za jeden dzień użytkowania tego urządzenia jest bardzo niska, a już w szczególności przy zestawieniu jej z kosztem zakupu, wdrożenia i serwisowania kompletnego urządzenia na własność.

Fot.: Engin Akyurt/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok
Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok
W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Jak ochronić swój biznes przed słońcem i złodziejami: przewodnik po skutecznych systemach zabezpieczeń
Jak ochronić swój biznes przed słońcem i złodziejami: przewodnik po skutecznych systemach zabezpieczeń
Dowiedz się, jak efektywne systemy zabezpieczeń mogą chronić Twój biznes przed skutkami słońca i potencjalnymi złodziejami.
Ogród na skarpie – propozycje aranżacji
Ogród na skarpie – propozycje aranżacji
Szukasz pomysłu na zagospodarowanie ogrodu ze skarpą? W tym artykule znajdziesz najistotniejsze wskazówki.
Ostatnie wpisy