Ekologia w odprowadzaniu ścieków deszczówki

Ogród
Ekologia w odprowadzaniu ścieków deszczówki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności podejmowania ekologicznych decyzji. Wysoka świadomość społeczna w tym temacie wynika z pewnością z dużej globalizacji i dostępu do mediów społecznościowych, ale jest również bezpośrednią konsekwencją badań naukowych i działań organizacji ekologicznych, które starają się aktywnie zmieniać środowisko na bardziej przyjazne człowiekowi.

Dlaczego ekologiczne rozwiązania są ważne?

Ekologia to nauka o przyrodzie, a konkretnie – o występujących w przyrodzie relacjach i ich funkcjonowaniu. Dziś wiemy już, że rewolucja przemysłowa, ogromne zwiększenie dobrobytu w krajach pierwszego świata (i relatywnie duże na całej planecie), rozwinięcie sektora transportu oraz sektora spożywczego, a także wiele innych działań, które przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej technologii miały i mają opłakany skutek dla Ziemi. Problemem, z którym musi zmierzyć się społeczeństwo XXI wieku jest przede wszystkim kryzys klimatyczny, czyli globalne ocieplenie. Szacuje się, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) nie zmniejszy się znacząco (a najlepiej spadnie do zera) w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat, może dojść do prawdziwych tragedii i kryzysów, z którymi społeczeństwo nie będzie w stanie sobie poradzić.

Jeden z problemów współczesnego świata – woda

Choć w Polsce (a przynajmniej w większości miejscowości w Polsce) nie ma problemu z dostępem do bieżącej wody, często nawet zdatnej do picia, to warto zdawać sobie sprawę, że sytuacja ta nie jest uniwersalna dla wszystkich mieszkańców Ziemi. Osoby mieszkające w biedniejszych krajach często nie mają dostępu do bieżącej wody, a biegunki i inne choroby przenoszone między innymi przez picie zanieczyszczonej wody wciąż są przyczyną śmierci milionów dzieci rocznie. Z tego powodu, nawet jeśli bezpośrednio nie odczuwasz skutków niedoboru wody na świecie, na pewno spotkałeś się z kampaniami promującymi jej oszczędzanie. Dobrymi decyzjami, które możesz bezboleśnie podjąć w tym obszarze są na przykład: nie mycie naczyń pod bieżącą wodą lub korzystanie ze zmywarki, branie krótkich pryszniców zamiast kąpieli, robienie prań w pełnej pralce (nie na połowę wsadu) czy pilnowanie dokręcania kranów po użyciu wody. Jeżeli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego lub działki, doskonałym pomysłem jest wyposażenie się również w zbiorniki na deszczówkę 5000l, dzięki którym zyskasz zapasy wody deszczowej. Będziesz mógł wykorzystać ją do prac ogrodowych, na przykład podlewania roślin, a także mycia samochodu, mycia naczyń czy spłukiwania toalety.

Problem z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej

Niektóre działki wciąż nie mają możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej miasta lub miejscowości. Jeśli zmagasz się z takim problemem, doskonałym i z pewnością najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie jest instalacja szamba, którego zawartość raz na dany okres odbierze tabor asenizacyjny. Szamba betonowe 8m3 są trwałym i jakościowym rozwiązaniem, z którego będziesz zadowolony przez lata. Zastępują podłączenie do sieci kanalizacyjnej i umożliwiają Ci stosowanie wygodnych, ekologicznych rozwiązań na terenie Twojej posiadłości.

Fot.: Emiliano Arano/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 narzędzi ogrodowych, które pomogą Ci stworzyć piękny ogród!
5 narzędzi ogrodowych, które pomogą Ci stworzyć piękny ogród!
Dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie podręczną listę 5 narzędzi, które sprawią, że praca w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością!
Chwasty. Jak się ich pozbyć skutecznie z podjazdu?
Chwasty. Jak się ich pozbyć skutecznie z podjazdu?
Masz chwasty na podjeździe? Przeczytaj, w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć.
Automatyczne nawadnianie ogrodu. Instalacja i użytkowanie
Automatyczne nawadnianie ogrodu. Instalacja i użytkowanie
Chcesz zadbać o rośliny w swoim ogrodzie? Zastanawiasz się, jak stworzyć automatyczny system do ich nawadniania? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się wszystkiego.
Ostatnie wpisy