Ekologia w odprowadzaniu ścieków deszczówki

Ogród
Ekologia w odprowadzaniu ścieków deszczówki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności podejmowania ekologicznych decyzji. Wysoka świadomość społeczna w tym temacie wynika z pewnością z dużej globalizacji i dostępu do mediów społecznościowych, ale jest również bezpośrednią konsekwencją badań naukowych i działań organizacji ekologicznych, które starają się aktywnie zmieniać środowisko na bardziej przyjazne człowiekowi.

Dlaczego ekologiczne rozwiązania są ważne?

Ekologia to nauka o przyrodzie, a konkretnie – o występujących w przyrodzie relacjach i ich funkcjonowaniu. Dziś wiemy już, że rewolucja przemysłowa, ogromne zwiększenie dobrobytu w krajach pierwszego świata (i relatywnie duże na całej planecie), rozwinięcie sektora transportu oraz sektora spożywczego, a także wiele innych działań, które przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej technologii miały i mają opłakany skutek dla Ziemi. Problemem, z którym musi zmierzyć się społeczeństwo XXI wieku jest przede wszystkim kryzys klimatyczny, czyli globalne ocieplenie. Szacuje się, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) nie zmniejszy się znacząco (a najlepiej spadnie do zera) w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat, może dojść do prawdziwych tragedii i kryzysów, z którymi społeczeństwo nie będzie w stanie sobie poradzić.

Jeden z problemów współczesnego świata – woda

Choć w Polsce (a przynajmniej w większości miejscowości w Polsce) nie ma problemu z dostępem do bieżącej wody, często nawet zdatnej do picia, to warto zdawać sobie sprawę, że sytuacja ta nie jest uniwersalna dla wszystkich mieszkańców Ziemi. Osoby mieszkające w biedniejszych krajach często nie mają dostępu do bieżącej wody, a biegunki i inne choroby przenoszone między innymi przez picie zanieczyszczonej wody wciąż są przyczyną śmierci milionów dzieci rocznie. Z tego powodu, nawet jeśli bezpośrednio nie odczuwasz skutków niedoboru wody na świecie, na pewno spotkałeś się z kampaniami promującymi jej oszczędzanie. Dobrymi decyzjami, które możesz bezboleśnie podjąć w tym obszarze są na przykład: nie mycie naczyń pod bieżącą wodą lub korzystanie ze zmywarki, branie krótkich pryszniców zamiast kąpieli, robienie prań w pełnej pralce (nie na połowę wsadu) czy pilnowanie dokręcania kranów po użyciu wody. Jeżeli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego lub działki, doskonałym pomysłem jest wyposażenie się również w zbiorniki na deszczówkę 5000l, dzięki którym zyskasz zapasy wody deszczowej. Będziesz mógł wykorzystać ją do prac ogrodowych, na przykład podlewania roślin, a także mycia samochodu, mycia naczyń czy spłukiwania toalety.

Problem z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej

Niektóre działki wciąż nie mają możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej miasta lub miejscowości. Jeśli zmagasz się z takim problemem, doskonałym i z pewnością najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie jest instalacja szamba, którego zawartość raz na dany okres odbierze tabor asenizacyjny. Szamba betonowe 8m3 są trwałym i jakościowym rozwiązaniem, z którego będziesz zadowolony przez lata. Zastępują podłączenie do sieci kanalizacyjnej i umożliwiają Ci stosowanie wygodnych, ekologicznych rozwiązań na terenie Twojej posiadłości.

Fot.: Emiliano Arano/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalnie nawozić rośliny?
Jak naturalnie nawozić rośliny?
Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Takie, które nie dadzą się chorobom i szkodnikom? Musisz je nawozić. Poznaj moc naturalnych nawozów! Działają cuda!
Do czego służy księga wieczysta?
Do czego służy księga wieczysta?
Z czego składa się księga wieczysta i dlaczego warto się jej przyjrzeć przed zakupem nieruchomości? Podpowiadamy!
Jakie lampy wybrać do ogrodu?
Jakie lampy wybrać do ogrodu?
Tym, co dodaje bajkowości naszym ogrodom, jest odpowiednie oświetlenie. Dobór właściwego świata jest kluczowy w projektowaniu przestrzeni wokół domu.
Ostatnie wpisy