Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy o niego odpowiednio zadbać. W tym celu warto wybrać nie tylko piękne rośliny do posadzenia, ale również nawozy, środki ochrony roślin oraz narzędzia, które znacznie ułatwią wszelkie ogrodowe prace. W rzeczywistości nawet utrzymanie trawnika w dobrym stanie wymaga sporo pracy, na szczęście można ją sobie ułatwić, kupując glebogryzarkę. Co warto wiedzieć przy zakupie tego sprzętu? Jaki model wybrać i jak go używać?
Najczęściej wykonywane prace, mające na celu utrzymanie trawnika w dobrym stanie, to koszenie oraz nawożenie. Zdarza się niestety, że to nie wystarcza i trzeba sięgnąć po inne metody. Bez wątpienia na wygląd trawnika pozytywnie wpłynie napowietrzenie oraz spulchnienie gleby. Istnieją różne metody służące temu, jednak najlepszy efekt zapewnia użycie glebogryzarki.
Glebogryzarka ogrodowa jest urządzeniem wyposażonym w obrotowy wał, do którego przymocowane są specjalne noże. Glebogryzarki mechaniczne posiadają ponadto silnik elektryczny lub spalinowy, dzięki któremu wał jest wprawiany w ruch, a co za tym idzie, noże zagłębiają się w ziemię, spulchniając ją, a także wyrównując.
Decydując się na zakup glebogryzarki, warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tego urządzenia. Do wyboru jest:
– glebogryzarka separacyjna,
– glebogryzarka ręczna,
– glebogryzarka elektryczna lub akumulatorowa,
– glebogryzarka spalinowa.
Decyzja odnośnie do zakupu konkretnego modelu powinna być podyktowana nie tylko powierzchnią parceli, na której będzie to urządzenie wykorzystywane, ale także rodzajem znajdującej się tam gleby. Ponadto pod uwagę należy wziąć także moc oraz szerokość glebogryzarki. W przypadku gleby piaszczysto-żwirowej oraz torfu sugerowana moc urządzenia powinna wynosić do 1500 W, natomiast w przypadku ziem piaszczysto-gliniastych powyżej 1500 W.
Na niewielkiej powierzchni, gdzie prace ogrodnicze mają być wykonywane na małą skalę, powinna wystarczyć glebogryzarka ręczna. Jeśli jednak ktoś obawia się, że zakres robót może przerosnąć jego siły, to warto wybrać urządzenie zasilane elektrycznie. Zaletą tego typu glebogryzarki jest jej bezemisyjność i cicha praca. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te wymagają stałego podłączenia do prądu, a do tego spulchniają ziemię na dość małej głębokości. Alternatywą jest glebogryzarka akumulatorowa, jednak trzeba pamiętać o konieczności jej naładowania.
Do dużych ogrodów, gdzie w dodatku gleba jest zbita i twarda, najlepiej nadaje się glebogryzarka spalinowa, która posiada napęd ze sprzęgłem i przekładnią redukcyjną, co bez wątpienia znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.
Glebogryzarki spalinowe są natomiast przeznaczone do prac, w których konieczne jest już użycie ciągnika bądź traktora. Mowa zatem o naprawdę dużej powierzchni i konieczności separacji gleby od kamieni, a także wyrównania terenu.
To nieprawda, że glebogryzarkę warto kupować tylko w przypadku posiadania bardzo dużej parceli. To urządzenie znacznie ułatwi pracę i pomoże utrzymać piękny trawnik nawet na niewielkiej działce. Ponadto glebogryzarki można z powodzeniem używać do nawożenia grządek, a także do odchwaszczania. Jak widać, jest to coś, co z powodzeniem można wykorzystać podczas początkowych prac, które mają miejsce przy zakładaniu grządek, sadzeniu roślin i przygotowywaniu trawnika, jak i później podczas prac pielęgnacyjnych. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, oszczędza się zarówno czas, jak i energię. Prace ogrodowe niejednokrotnie wymagają sporego nakładu sił, dlatego też warto wspomagać się narzędziami takimi jak glebogryzarka.
Mimo iż glebogryzarka wydaje się mało skomplikowanym urządzeniem, to poszczególne modele mogą się różnić między sobą dość znacznie. Powyżej podana została informacja odnośnie do doboru mocy silnika glebogryzarki w zależności od rodzaju gleby. Trzeba jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim zakres planowanych prac. W przypadku, gdy urządzenie ma być wykorzystywane do spulchniania ziemi pod niewielkie grządki oraz trawnik o małej powierzchni, spokojnie można wybrać ręczną glebogryzarkę o szerokości 30 cm. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie również urządzenie elektryczne. Znaczenie ma także rozmiar glebogryzarki, gdyż musi być ona gdzieś przechowywana. Warto zatem zastanowić się, ile miejsca możemy przeznaczyć na to urządzenie w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym.
Kolejną istotną kwestią jest głębokość robocza glebogryzarki. Jeśli planowane jest sadzenie roślin o głębokim systemie korzeniowym, to warto rozważyć zakup urządzenia o większej mocy i z dłuższymi nożami na wale obrotowym.
Właściwie wszystkie modele poza glebogryzarką separacyjną działają w ten sam sposób. Wystarczy trzymać je za uchwyty i poruszać się równym krokiem do przodu. Ważne, by teren, na którym pracuje urządzenie, był poziomy, nie należy wykorzystywać go na zboczach. Ponadto przed każdym użyciem glebogryzarki należy sprawdzić, czy nie posiada ona żadnych uszkodzeń mechanicznych.
Zdjęcia: materiał Partnera.