Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi

Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają porządki w ogrodzie po przycinaniu gałęzi z drzew i krzewów. Teoretycznie można spalić takie gałęzie, lecz nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Rozdrobnione gałęzie można wykorzystać w ogrodzie do np. ściółkowania, a zręby można odsprzedać.

Działanie rozdrabniarek

Budowa i sposób działania rozdrabniarek jest prawie taki sam niezależnie od wielkości urządzenia, są jednak między nimi pewne różnice wynikające z metody zasilania lub sposobu cięcia. Rozdrabniarka może być wyposażona w kosz lub wyrzutnię. Dodatkowe wyposażenie nie ma wpływu na działanie urządzenia.

Typy rozdrabniarek do gałęzi

Podstawowy podział rozdrabniarek do gałęzi:

 • Spalinowe – mają moc od 1 do 6 koni mechanicznych. Wadą tych rozdrabniarek jest ich duża masa, która powoduje małą mobilność tego urządzenia. Jest to świetne rozwiązanie w bardzo dużych ogrodach lub małych sadach oraz dla osób, które nie mają dostępu do sieci elektrycznej,
 • Elektryczne – są lżejsze, ważą do 30 kilogramów, można się z nimi przemieszczać po całym ogrodzie. Ten typ urządzenia nie jest wydajny i najczęściej zaopatrzony w niewielki kosz. Najlepiej sprawdzą się w małych ogródkach, gdzie jest mało gałęzi,
 • Ciągnikowe – zasilane za pomocą paska klinowego. System ten pozwala na obniżenie wagi rozdrabniarki, dzięki temu łatwiej ją przewieźć w inne miejsce.

Mechanizm tnący

Podczas wyboru rozdrabniarki do gałęzi bardzo ważny jest jej mechanizm tnący. Rozdrabniarki do gałęzi mają różne mechanizmy tnące, a są to:

 • noże – jest to najprostszy mechanizm, który poradzi sobie jedynie z cienkimi gałęziami,
 • noże ślimakowe – lepiej radzą sobie z grubszymi gałęziami, lecz ten mechanizm nie poradzi sobie w dużym sadzie,
 • walec zębowy,
 • turbina.

Inne ważne funkcje rozdrabniacza do gałęzi:

 • automatyczne wciąganie gałęzi – jest to przydatna funkcja zwłaszcza w dużych urządzeniach,
 • wsteczny bieg – świetnie sprawdza się do usunięcia drewna z urządzenia, gdy drewno jest w środku,
 • kosz na zrębki – element ten jest dostępny wyłącznie w małych rozdrabniarkach,
 • zabezpieczenie przed uruchomieniem – zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Najczęściej dostępny jest  w urządzeniach z koszem,
 • koła – wyposażone są w nie tylko niektóre modele rozdrabniarek,
 • wyłącznik przeciążeniowy – wyłącza urządzenie, gdy zostaną do niego włożone zbyt duże lub zbyt grube gałęzie.

Rozdrabniacz do gałęzi – kiedy kupić?

Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają prace ogrodowe, lecz nie zawsze warto zakupić to urządzenie. Małe rozdrabniacze świetnie sprawdzą się, jeśli w ogrodzie jest dużo małych krzewów często przycinanych. W większych sadach i ogrodach najlepiej sprawdzą się małe rozdrabniacze spalinowe. Duże rozdrabniacze spalinowe lub ciągnikowe najlepiej sprawdzą się w firmach odpowiedzialnych za sprzątanie terenów zielonych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Posiadanie własnego ogrodu to marzeniu wielu osób. Nie tylko miłośników zieleni, kwiatów oraz uprawnia hodowli warzyw i owoców, lecz także […]
ABC urządzenia mieszkania za granicą
ABC urządzenia mieszkania za granicą
Przeprowadzając się za granicę, nierzadko musimy mierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami. Dzięki nam dowiesz się, w jaki sposób urządzić mieszkanie za granicą tak, abyś był zadowolony z uzyskanego efektu.
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
Okna dwu- czy trzyszybowe – jakie wybrać?
W tym artykule porównamy te dwa rodzaje okien, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która z opcji będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
Ostatnie wpisy