Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają porządki w ogrodzie po przycinaniu gałęzi z drzew i krzewów. Teoretycznie można spalić takie gałęzie, lecz nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Rozdrobnione gałęzie można wykorzystać w ogrodzie do np. ściółkowania, a zręby można odsprzedać.
Działanie rozdrabniarek
Budowa i sposób działania rozdrabniarek jest prawie taki sam niezależnie od wielkości urządzenia, są jednak między nimi pewne różnice wynikające z metody zasilania lub sposobu cięcia. Rozdrabniarka może być wyposażona w kosz lub wyrzutnię. Dodatkowe wyposażenie nie ma wpływu na działanie urządzenia.
Typy rozdrabniarek do gałęzi
Podstawowy podział rozdrabniarek do gałęzi:
Spalinowe – mają moc od 1 do 6 koni mechanicznych. Wadą tych rozdrabniarek jest ich duża masa, która powoduje małą mobilność tego urządzenia. Jest to świetne rozwiązanie w bardzo dużych ogrodach lub małych sadach oraz dla osób, które nie mają dostępu do sieci elektrycznej,
Elektryczne – są lżejsze, ważą do 30 kilogramów, można się z nimi przemieszczać po całym ogrodzie. Ten typ urządzenia nie jest wydajny i najczęściej zaopatrzony w niewielki kosz. Najlepiej sprawdzą się w małych ogródkach, gdzie jest mało gałęzi,
Ciągnikowe – zasilane za pomocą paska klinowego. System ten pozwala na obniżenie wagi rozdrabniarki, dzięki temu łatwiej ją przewieźć w inne miejsce.
Mechanizm tnący
Podczas wyboru rozdrabniarki do gałęzi bardzo ważny jest jej mechanizm tnący. Rozdrabniarki do gałęzi mają różne mechanizmy tnące, a są to:
noże – jest to najprostszy mechanizm, który poradzi sobie jedynie z cienkimi gałęziami,
noże ślimakowe – lepiej radzą sobie z grubszymi gałęziami, lecz ten mechanizm nie poradzi sobie w dużym sadzie,
walec zębowy,
turbina.
Inne ważne funkcje rozdrabniacza do gałęzi:
automatyczne wciąganie gałęzi – jest to przydatna funkcja zwłaszcza w dużych urządzeniach,
wsteczny bieg – świetnie sprawdza się do usunięcia drewna z urządzenia, gdy drewno jest w środku,
kosz na zrębki – element ten jest dostępny wyłącznie w małych rozdrabniarkach,
zabezpieczenie przed uruchomieniem – zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Najczęściej dostępny jest w urządzeniach z koszem,
koła – wyposażone są w nie tylko niektóre modele rozdrabniarek,
wyłącznik przeciążeniowy – wyłącza urządzenie, gdy zostaną do niego włożone zbyt duże lub zbyt grube gałęzie.
Rozdrabniacz do gałęzi – kiedy kupić?
Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają prace ogrodowe, lecz nie zawsze warto zakupić to urządzenie. Małe rozdrabniacze świetnie sprawdzą się, jeśli w ogrodzie jest dużo małych krzewów często przycinanych. W większych sadach i ogrodach najlepiej sprawdzą się małe rozdrabniacze spalinowe. Duże rozdrabniacze spalinowe lub ciągnikowe najlepiej sprawdzą się w firmach odpowiedzialnych za sprzątanie terenów zielonych.
Poznaj kluczowe aspekty wyboru ekologicznych oraz energooszczędnych drzwi do twojego domu z naszym przewodnikiem. Dowiedz się, jak zrobić mądry i świadomy wybór dla swojego domu i środowiska.