Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonywanie prac ogrodowych wiąże się z koniecznością posiadania różnych narzędzi i urządzeń. W jaki sposób należy je przechowywać, aby posłużyły na co najmniej kilka lat? 

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe?

Narzędzia do prac ogrodowych można przechowywać w:

  • garażu w wyznaczonym do tego miejscu,
  • piwnicy,
  • schowku na narzędzia,
  • skrzyni (gdy narzędzi jest mało).

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych można znaleźć uchwyty i wieszaki do przechowywania narzędzi m.in.:

  • sekatorów,
  • szpadli,
  • motyczkek.

Powieszone narzędzia ogrodnicze nie zajmują dużo miejsca, a jeśli są umieszczone dość wysoko, to można obok nich postawić inny sprzęt ogrodowy np. kosiarki.

Świetnym rozwiązaniem na małe narzędzia ogrodnicze są pokrowce z kieszeniami. Wykonane są z przezroczystych nieprzemakalnych materiałów. Jest to dobry sposób na przechowywanie np. rękawic do prac ogrodowych.

Specjalistyczne uchwyty są bardzo przydatne, ponieważ dopasowują się do konkretnego rodzaju narzędzi, dzięki temu półki i szuflady powinny wytrzymać dodatkowe obciążenie. Takie uchwyty muszą być łatwe w konserwacji, która zabezpieczy je przed rdzewieniem.

Pielęgnacja narzędzi ogrodniczych 

Każdy, kto chce mieć piękny i zadbany ogród wie, że wymaga to pracy z użyciem odpowiednich narzędzi, o które należy właściwie zadbać poprzez przechowywanie w wyznaczonym do tego miejscu.

Po ukończonej pracy używane narzędzia należy oczyścić z resztek ziemi, a jeśli to możliwe to nawet umyć. Następnie odłożyć je na miejsce, w którym będą przechowywane (np. garaż, domek gospodarczy). W takim miejscu narzędzia nie będą narażone na ciągłe zmiany temperatury i wilgoć – dzięki temu posłużą nam dłużej.

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienią należy schować nie tylko wszystkie narzędzia, lecz również meble ogrodowe, parasole, donice i zabawki. Dużo łatwiej jest przechowywać takie rzeczy, jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze ze zlewem oraz bieżącą wodą. Miejsce do przechowywania narzędzi powinno być wyposażone w:

  • długi i wąski stół,
  • regały np. na nasiona i doniczki,
  • szafkę zamykaną na klucz na środki ochrony roślin. 

Jeśli pomieszczenie gospodarcze ma okno, to można w nim przechowywać rozsady roślin jednorocznych, które nie zimują w gruncie m.in. 

  • pelargonie,
  • begonie,
  • fuksje,
  • datury.

Gdy w projekcie domu nie jest uwzględniony domek gospodarczy, to można kupić gotowy domek np. w markecie budowlanym. Kolejną możliwością jest połączenie altany ze schowkiem na narzędzia.

W jaki sposób praktycznie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Do prac ogrodniczych warto wybierać takie sprzęty, które zajmują mało miejsca do przechowywania. W sklepach można znaleźć wiele narzędzi, które można powiesić np. na hakach. Innym rozwiązaniem zajmującym niewiele miejsca są narzędzia wielofunkcyjne, czyli posiadające nakładki umożliwiające zmianę trzonka.

Narzędzia oraz inne niezbędne rzeczy w ogrodzie powinny mieć stałe miejsce do przechowywania, dlatego warto wyposażyć pomieszczenie w wytrzymałe regały, haki, wieszaki, pojemniki i szuflady na drobne przedmioty.

Zimą narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Rzeczy z tworzywa sztucznego lub gumy należy przechowywać w temperaturze dodatniej – w temperaturze poniżej 0 stopni mogą popękać. Z węża ogrodowego należy jesienią spuścić wodę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przyda się do pielęgnacji krzewów?
Co przyda się do pielęgnacji krzewów?
Jak pielęgnować krzewy i jakie narzędzia się do tego przydadzą? Dowiedz się więcej i zadbaj o swój ogród jak profesjonalista!
Sadzenie tulipanów jesienią. Jak sadzić tulipany?
Sadzenie tulipanów jesienią. Jak sadzić tulipany?
Tulipany to kwiaty, które cieszą się olbrzymią popularnością. Wiosenne ogrody nie byłyby bez nich tym samym. Ich piękne intensywne kolory to wspaniała dekoracja rabat, a liczne odmiany o zróżnicowanym czasie kwitnienia, pozwalają cieszyć się nimi od kwietnia do maja.
Czy warto inwestować w systemy nawadniające? Porady dla miłośników zieleni
Czy warto inwestować w systemy nawadniające? Porady dla miłośników zieleni
Dowiedz się, jak inwestycja w systemy nawadniające może przynieść korzyści Twojemu ogrodowi. Poznaj różne rodzaje systemów i dowiedz się, jak wybrać najlepszy dla siebie.
Ostatnie wpisy