Zobacz, jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatów

Zobacz, jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jesteś miłośnikiem kwiatów i planujesz posadzić w swoim ogrodzie tulipany, krokusy albo inne cebulki kwiatów? Musisz mieć świadomość tego, że aby mogły pięknie zakwitnąć, należy odpowiednio z nimi postępować. Jak wykopywać i przechowywać cebulki? Wyjaśniamy.

Czy i dlaczego trzeba wykopywać cebulki kwiatów?

Zastanawiasz się, czy wykopywanie cebulek kwiatowych jest konieczne? Musisz mieć świadomość tego, że jest to bardzo ważny aspekt uprawy kwiatów. Wykopywanie cebulek pozwala je zabezpieczyć m.in. przed infekcjami oraz nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi. Poza tym w przypadku wiosennych cebul problemem bywa nadmierna ilość cebulek przybyszowych, które tworzą się przy cebuli macierzystej. Przez to mogą one nie mieć wystarczających warunków do rozwoju. Jest to szczególnie ważne w przypadku tulipanów, które najlepiej wykopywać co roku lub co dwa lata. Wyjątkiem są małe odmiany tulipanów, a także krokusy i przebiśniegi, które należy wykopywać co trzy lata.

Kiedy najlepiej wykopywać cebulki?

Nie wiesz, kiedy najlepiej wykopywać poszczególne cebulki kwiatów? Bardzo ważne jest zrobienie tego w odpowiednim terminie, ponieważ za wczesne albo zbyt późne wykopanie może wpłynąć na uprawę tych kwiatów. Warto najpierw wykopać kilka na próbę i jeśli mają one typowe dla siebie zabarwienie, można zebrać resztę. Przykładowo, tulipany najlepiej jest wykopywać od połowy czerwca do połowy lipca. Z kolei cebulki krokusów i przebiśniegów warto zebrać w drugiej połowie czerwca.

Jak poprawnie wykopywać cebulki?

Jeśli chcesz wykopać cebulki kwiatów, musisz zrobić to niezwykle delikatnie. Uszkodzone bulwy stają się bardzo narażone na choroby grzybowe. Wykopane rośliny, ułóż cienkimi warstwami w drewnianej skrzynce, a następnie przenieś do suszenia w dobrze wentylowanym miejscu. Istotne jest to, aby nie miały kontaktu ze słońcem, które może doprowadzić do poparzeń. Po osuszeniu cebulek należy je dokładnie wyczyścić, a potem oddzielić cebulki przybyszowe. Pamiętaj, aby nie odrywać tych, które są bardzo mocno przyczepione. Nie zapomnij również oznaczyć poszczególnych odmian.

Jak przechowywać cebule kwiatowe?

Nie wiesz, jak przechowywać cebule? Otóż powinny one znajdować się w suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej, aby nie było ono zbyt ciepłe i nasłonecznione. Optymalną temperaturą dla cebulek kwiatów wiosennych jest od 16 do 22⁰C. Pamiętaj także, aby ich nie przykrywać. Jeśli brakuje Ci cebul jakiegoś gatunku, dokup je ze sprawdzonego źródła. Wysokiej jakości cebulki znajdziesz w sklepie Sadzimy Cebulki.

Jak widać, wykopywanie i przechowywanie cebulek kwiatowych nie jest aż takie trudne. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością wykonasz to prawidłowo.

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hodowla zwierząt gospodarskich – o co zadbać?
Hodowla zwierząt gospodarskich – o co zadbać?
Sprawdź nasze porady dotyczące impregnacji elementów drewnianych mających styczność ze zwierzętami oraz bilansowania diety koni i bydła. Spraw, by Twoje gospodarstwo była bezpieczne i zdrowe!
Worki foliowe – wszechstronne narzędzie w domu i w pracy
Worki foliowe – wszechstronne narzędzie w domu i w pracy
Dlaczego warto w nie inwestować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Oto kilka kluczowych informacji.
Kiedy można sadzić pierwsze rośliny w ogrodzie?
Kiedy można sadzić pierwsze rośliny w ogrodzie?
Nie możesz się doczekać pierwszych prac w ogrodzie? Sprawdź, kiedy najbezpieczniej sadzić pierwsze rośliny, tak by nie zniszczyły ich ostatnie podrygi zimy!
Ostatnie wpisy