Krzewy ozdobne na pniu. Najciekawsze odmiany

Krzewy ozdobne na pniu. Najciekawsze odmiany
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drzewa i krzewy szczepione na pniu są idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających niewielki ogród. Nie mają dużych wymagań, a niektóre z nich możemy również posadzić w donicy na balkonie. Poniżej prezentujemy najciekawsze odmiany.

O co chodzi?

Czym są w ogóle krzewy ozdobne na pniu? Takie rośliny powstają poprzez zaszczepienie drzewa lub krzewu o atrakcyjnych walorach zdobniczych na roślinie stanowiącej podkładkę. Miejsce szczepienia znajduje się na górnej części pnia. W taki sposób uzyskiwana jest forma miniaturowa, która nie dorasta do dużych rozmiarów. To idealny sposób na uzyskanie rośliny o niewielkich rozmiarach, szczególnie jeśli nasz ogród (a także balkon czy taras) do wielkich nie należy, a chcielibyśmy posiadać w nim ciekawe ozdobne krzewy.

Róże

Nazywane bywają różami piennymi lub różanymi drzewkami, tworzone są poprzez tzw. okulizację róży szlachetnej na podkładce dzikiej róży. Najczęściej wybierane, prezentują się pięknie. Poprzez szczepienie na niższej wysokości możemy uzyskać formy idealne na balkon czy taras, wyższe – raczej do ogrodu. Takie róże mogą mieć kaskadowy pokrój lub parasolowaty. Uprawa standardowa, czyli nawożenie, podlewanie i cięcie.

róże
Photo by Massimo Insabato/Archivio Massimo Insabato/Mondadori Portfolio via Getty Images

Klony

Jako krzew szczepiony na pniu występuje zwykle w regularnej i szerokiej koronie. Jego największy walor stanowi kolor liści. Są one różnokolorowe.  Aby długo cieszyć się pięknem tego krzewu, należy go sukcesywnie podlewać i przycinać.

Wierzba japońska

Przybiera formę niewielkiego drzewka o kulistej koronie i barwnych liściach, występuje w różnych wysokościach. Mniejsze wersje można z powodzeniem hodować na balkonach i tarasach, większe w specjalnych miejscach ogrodu lub w aranżacji z innymi roślinami. Wierzby te są łatwe w uprawie i nie mają wielu wymagań. 

Wierzba płacząca Iwa

Uważana za jedną z najpiękniejszych odmian szczepionej na pniu wierzby o zwisających pędach. Polecana szczególnie początkującym ogrodnikom ze względu na swój niewymagający charakter, ponieważ odmiana ta należy do roślin mrozoodpornych i łatwych w uprawie. Potrzebuje gleby wilgotnej, najlepiej w pobliżu wody, ale nada się również na balkon. Ze względu na sporą odporność na zanieczyszczenia powietrza, świetnie sprawdzi się w miastach. Dodatkową ozdobą tej wierzby są złociste bazie, pojawiające się w okresie od marca do kwietnia.

Modrzew europejski

Iglasta forma o charakterystycznych zwisających pędach. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na umiarkowanie wilgotnej glebie. Modrzew zrzuca igły na zimę, dlatego posiadając ją w swoim ogrodzie, można podziwiać zmieniające się kolorystycznie wiosną i jesienią igliwie.

Agrest szczepiony na pniu

Wśród najpopularniejszych roślin szczepionych na pniu znajdują się również krzewy owocowe m.in. agrest czy porzeczka. Krzak agrestu sięga zwykle 100 cm, a jego owoce można jeść na surowo lub przeznaczyć na przetwory. Rośnie wolno, przybierając kształt kulisty, lubi miejsca słoneczne. Co ciekawe, jest odporny na niskie temperatury i niektóre szkodniki.

>> Zobacz też: Róże ogrodowe — uprawa i pielęgnacja

Krzewy ozdobne na pniu

Krzewy ozdobne szczepione na pniu stanowią idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni ogrodowych, do tego są niewymagające i łatwe w pielęgnacji. Bez wątpienia są świetnym wyborem dla początkujących ogrodników, ale także osób, które nie lubią, lub nie mogą poświęcać ogrodowi zbyt dużo uwagi. Warto dodać, że sprawdzą się również w dużo mniejszych przestrzeniach, takich jak balkon czy taras. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Marzysz o tym, aby Twój ogród zachwycał także zimą? Poznaj w takim razie 10 krzewów, które zdobią go także w tym okresie za pomocą swoich owoców, liści, a nawet kwiatów.
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa to roślina o egzotycznym pochodzeniu, a mimo to dobrze rośnie również w polskich warunkach. Wyjaśniamy, jak dbać o fargesię.
Gdzie zamówić akcesoria do budowy ogrodzenia panelowego?
Gdzie zamówić akcesoria do budowy ogrodzenia panelowego?
Pierwszym wyborem wielu osób planujących budowę ogrodzenia z paneli są duże markety ogólnobudowlane. W wielu przypadkach znacznie korzystniejszą i bogatszą ofertę mają jednak firmy mniejsze, ale wyspecjalizowane w sprzedaży artykułów metalowych, w tym paneli, słupków i akcesoriów ogrodzeniowych.
Ostatnie wpisy