Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź co należy zrobić!

Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź co należy zrobić!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Upalne dni, które pojawiają się coraz częściej w prognozach pogody, sprawiają, że chcemy spędzać czas głównie na świeżym powietrzu. Z powodzeniem możesz odpoczywać w swoim ogrodzie.

Dla osoby, która kocha rośliny i naturę, czas spędzony na świeżym powietrzu jest idealną formą wypoczynku. Wielu hobbystycznie uprawia w swoim ogrodzie rośliny i dba o nie tak, by cieszyły oko i zachwycały. Każda pora roku, oprócz przyjemności, związana jest jednak z ciężką pracą w ogrodzie. Jej efekty podziwiamy głównie latem i wiosną.

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie w czerwcu?

Pielęgnacja roślin ozdobnych

Jeśli w naszym ogrodzie uprawiamy rośliny ozdobne, w czerwcu z pewnością należy poświęcić im wiele uwagi. Wszystko uzależnione jest jednak od tego, jaki rodzaj uprawiamy. Jeśli są to cebulowe rośliny, których czas rozkwitu przypada przede wszystkim na wiosnę, to warto je wykopać.

Ważną czynnością, której nie należy zaniedbywać, jest podlewanie. Regularność odgrywa tu dużą rolę. Zaleca się podlewanie przede wszystkim w porannych i wieczornych godzinach. Nigdy nie powinniśmy przesadzać z ilością wody, którą dostarczamy roślinie. Przelanie może spowodować rozwój między innymi chorób grzybiczych. 

Dodatkowo nie należy zapominać o nawożeniu roślin. Ich wzrost i wygląd uzależniony jest od tego, czy mają dostateczną ilość składników odżywczych, które dostarczamy im właśnie między innymi poprzez rozważne nawożenie.

Jeśli nasze rośliny przekwitły, pamiętajmy o usunięciu wszystkich suchych kwiatostanów. Możemy pokusić się o pobranie z nich nasion, jeżeli chcemy zasiać je w kolejnym roku.

Czerwiec to czas, w którym możemy też pomyśleć o sadzeniu nowych bylin, krzewów czy drzewek. Zanim zaczniemy jednak realizować te plany, dobrze przeanalizujmy, jakich warunków do wzrostu potrzeba naszym roślinom.

Wiele bylin, które już przestały kwitnąć, jeszcze przed ciepłym latem należy rozmnożyć poprzez ich podział.

Ze względu na intensywny wzrost roślin i odpowiednie warunki pogodowe, w naszym ogrodzie może rozwinąć się wiele niechcianych chwastów. Pamiętajmy więc, by usuwać je regularnie. Dzięki temu zapewnimy więcej miejsca do rozwoju naszym roślinom. Powinniśmy też obserwować, czy wśród liści nie zagnieżdżają się niechciani lokatorzy czyli szkodniki, które na nich żerują. Jeśli będziemy czujni, nawet jeżeli się pojawią, będziemy mogli interweniować wcześnie i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Rośliny, które owocują

W przypadku roślin owocujących czynności, które powinniśmy wykonać, to przede wszystkim zbiory owoców. Warto też zastanowić się nad ochroną konkretnych drzew i krzewów przed ptakami, które mogą zjadać nawet jeszcze niedojrzałe plony.

Roślinom w trakcie wzrostu możemy też pomóc poprzez przycinanie ich. Dzięki temu będą ładniejsze i odwdzięczą nam się imponującym wzrostem i zagęszczeniem. 

Czerwiec to też czas siewu. W tym czasie idealnie jest wysiać szpinak, zioła czy szczaw.

Tak jak w przypadku roślin ozdobnych, tak i przy drzewkach owocowych należy sumiennie odchwaszczać i podlewać tereny, na których rosną. Zwłaszcza jeśli dopiero posadziliśmy drzewa lub krzewy. Pomoże im to zaaklimatyzować się w nowej przestrzeni.

Trawnik

Żaden ogród, nawet ten najbardziej zadbany, nie będzie prezentował się dobrze jeżeli pominiemy w jego pielęgnacji trawnik. W czerwcu powinniśmy poddać go szeregowi różnych zabiegów, które będą miały zbawienny wpływ na jego wygląd.

Należy bardzo systematycznie przycinać nasz trawnik. Nie powinniśmy też zapominać o jego nawożeniu odpowiednimi środkami i przede wszystkim o podlewaniu. Jeśli temperatura i słońce mocno dają się we znaki, wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać wieczorem albo bardzo wczesnym rankiem.

Jeśli w naszym trawniku pojawiają się chwasty, koniecznie starajmy się usuwać je od razu, gdy je dostrzeżemy. Najlepszą metodą na pozbycie się ich jest mechaniczne usuwanie, gdyż nie ingeruje w naturalny stan podłoża.

Zdj. główne: Fedor Kosarev/pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Pompa obiegowa to jeden z podstawowych elementów instalacji chłodniczej lub grzewczej.
Jak sadzić iglaki w donicach?
Jak sadzić iglaki w donicach?
Chcesz posadzić iglaki w donicach na balkonie lub tarasie? Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić.
Jak czyścić basen?
Jak czyścić basen?
Mieszkasz w domu z basenem? Sprawdź, jak cieszyć się relaksem i rozrywką, bez konieczności sprzątania! Jeśli nie słyszałeś jeszcze o odkurzaczach basenowych, nadszedł odpowiedni moment, by poznać tę opcję.
Ostatnie wpisy