Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonuje się wczesną jesienią?

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonuje się wczesną jesienią?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wrzesień to miesiąc, w którym każdy ogrodnik zaczyna myśleć o zimie. Chociaż dni są jeszcze ciepłe, widmo nadchodzącej chłodnej jesieni zbliża się nieubłaganie. Co zrobić, aby spędzić wrzesień w ogrodzie produktywnie? 

Wrzesień to pracowity miesiąc. Głównie dlatego, że należy spieszyć się przed zimą. Przycinanie i sadzenie roślin musi odbywać się w świadomości, że muszą mieć one czas na zaaklimatyzowanie się przed przymrozkami. We wrześniu prac jest bez liku zarówno w sadzie, ogrodzie warzywnym, jak i części ozdobnej ogrodu. Sprawdź, co należy zrobić w ogrodzie przed nadejściem kalendarzowej jesieni! 

Prace w ogrodzie – rośliny i trawnik 

Wrzesień to czas, kiedy do gruntu lub donic można sadzić cebule roślin kwitnących wczesną wiosną takich jak szafirki, tulipany czy hiacynty. Do gruntu wsadzaj jedynie cebule bez uszkodzeń mechanicznych czy chorób. Warto także namoczyć je przed posadzeniem w preparacie grzybobójczym, a te cebule, które wkładasz bezpośrednio do gruntu, umieść w specjalnych koszyczkach, które będą stanowić ochronę przed gryzoniami. Te rośliny cebulowe, które nie zimują w gruncie, należy koniecznie wyjąć z ziemi przed przymrozkami. 

Rośliny ozdobne pozbaw przesuszonych kwiatostanów. Wyrwij z ziemi wyschnięte resztki roślin jednorocznych i dwuletnich, które już nie zakwitną. Jeśli niektóre kwiaty doniczkowe masz zamiar przechować do wiosny, przytnij je i przenieś do suchego, chłodnego pomieszczenia. Wrzesień to także ostatni miesiąc, w którym możesz przesadzać dwuletnie rośliny ozdobne (bratki, dzwonki, naparstnice). Pamiętaj także, aby zadbać o piwonie – te mocno rozrośnięte krzewy rozdziel i przesadź. 

Kilka słów o pracach w sadzie

Wrzesień to czas, w którym drzewa i krzewy owocowe owocują najobficiej. To właśnie na początku jesieni zbiera się jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, a także jeżyny, maliny oraz orzechy. Jeśli twój sad wydał bardzo obfite plony, zadbaj o to, by się nie zmarnowały – możesz zrobić z nich dżemy, kompoty czy nalewki. W końcu orzechówka jest świetna na przeziębienie! We wrześniu można dosadzać także nowe drzewa owocowe. 

Warto w dalszym ciągu obserwować uważnie swoje rośliny i reagować na najmniejsze oznaki chorób grzybiczych lub szkodników. Liście i owoce zaatakowane od razu należy spalić lub zakopać głęboko w ziemi, by wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na kolejne drzewa. Jesienią warto także wyeliminować szkodniki, które uaktywniają się dopiero wiosną – takie jak gąsienice owocówki czy pryszczarek malinowiec. 

Zadbaj także o taras

Chociaż w ogrodzie pracy jest co niemiara, nie zapomnij o tarasie i meblach ogrodowych. Przed zimą warto zabezpieczyć drewniane elementy takie jak balustrady, płoty lamelowe czy właśnie meble. Zaimpregnuj je specjalnym preparatem, dopóki powietrze jest na tyle suche, aby drewno mogło wyschnąć. Dzięki temu będzie bardziej odporne na wilgoć, niskie temperatury i choroby grzybicze. 

Zdjęcie główne: Marina Leonova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Roboty koszące Robolinho® – oszczędność czasu w sezonie
Roboty koszące Robolinho® – oszczędność czasu w sezonie
Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Wybieramy hamak ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?
Wybieramy hamak ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?
Hamak ogrodowy może być idealnym miejscem na relaks po ciężkim dniu pracy. Zobacz, jak wybrać odpowiedni hamak.
Kiedy zacząć sadzić rośliny balkonowe?
Kiedy zacząć sadzić rośliny balkonowe?
Kwiaty mogą zdobić balkon przez większą część roku. Aby jednak tak się stało, trzeba dobrze zaplanować terminy sadzenia roślin. Sprawdź nasze kalendarium prac i zainspiruj się przed nowym sezonem.
Ostatnie wpisy