Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonuje się wczesną jesienią?

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonuje się wczesną jesienią?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wrzesień to miesiąc, w którym każdy ogrodnik zaczyna myśleć o zimie. Chociaż dni są jeszcze ciepłe, widmo nadchodzącej chłodnej jesieni zbliża się nieubłaganie. Co zrobić, aby spędzić wrzesień w ogrodzie produktywnie? 

Wrzesień to pracowity miesiąc. Głównie dlatego, że należy spieszyć się przed zimą. Przycinanie i sadzenie roślin musi odbywać się w świadomości, że muszą mieć one czas na zaaklimatyzowanie się przed przymrozkami. We wrześniu prac jest bez liku zarówno w sadzie, ogrodzie warzywnym, jak i części ozdobnej ogrodu. Sprawdź, co należy zrobić w ogrodzie przed nadejściem kalendarzowej jesieni! 

Prace w ogrodzie – rośliny i trawnik 

Wrzesień to czas, kiedy do gruntu lub donic można sadzić cebule roślin kwitnących wczesną wiosną takich jak szafirki, tulipany czy hiacynty. Do gruntu wsadzaj jedynie cebule bez uszkodzeń mechanicznych czy chorób. Warto także namoczyć je przed posadzeniem w preparacie grzybobójczym, a te cebule, które wkładasz bezpośrednio do gruntu, umieść w specjalnych koszyczkach, które będą stanowić ochronę przed gryzoniami. Te rośliny cebulowe, które nie zimują w gruncie, należy koniecznie wyjąć z ziemi przed przymrozkami. 

Rośliny ozdobne pozbaw przesuszonych kwiatostanów. Wyrwij z ziemi wyschnięte resztki roślin jednorocznych i dwuletnich, które już nie zakwitną. Jeśli niektóre kwiaty doniczkowe masz zamiar przechować do wiosny, przytnij je i przenieś do suchego, chłodnego pomieszczenia. Wrzesień to także ostatni miesiąc, w którym możesz przesadzać dwuletnie rośliny ozdobne (bratki, dzwonki, naparstnice). Pamiętaj także, aby zadbać o piwonie – te mocno rozrośnięte krzewy rozdziel i przesadź. 

Kilka słów o pracach w sadzie

Wrzesień to czas, w którym drzewa i krzewy owocowe owocują najobficiej. To właśnie na początku jesieni zbiera się jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, a także jeżyny, maliny oraz orzechy. Jeśli twój sad wydał bardzo obfite plony, zadbaj o to, by się nie zmarnowały – możesz zrobić z nich dżemy, kompoty czy nalewki. W końcu orzechówka jest świetna na przeziębienie! We wrześniu można dosadzać także nowe drzewa owocowe. 

Warto w dalszym ciągu obserwować uważnie swoje rośliny i reagować na najmniejsze oznaki chorób grzybiczych lub szkodników. Liście i owoce zaatakowane od razu należy spalić lub zakopać głęboko w ziemi, by wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na kolejne drzewa. Jesienią warto także wyeliminować szkodniki, które uaktywniają się dopiero wiosną – takie jak gąsienice owocówki czy pryszczarek malinowiec. 

Zadbaj także o taras

Chociaż w ogrodzie pracy jest co niemiara, nie zapomnij o tarasie i meblach ogrodowych. Przed zimą warto zabezpieczyć drewniane elementy takie jak balustrady, płoty lamelowe czy właśnie meble. Zaimpregnuj je specjalnym preparatem, dopóki powietrze jest na tyle suche, aby drewno mogło wyschnąć. Dzięki temu będzie bardziej odporne na wilgoć, niskie temperatury i choroby grzybicze. 

Zdjęcie główne: Marina Leonova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lamele ścienne — czyli szybki sposób na odmianę wnętrza
Lamele ścienne — czyli szybki sposób na odmianę wnętrza
Szukasz pomysłu na szybkie odświeżenie wnętrza bez generalnego remontu? A może zastanawiasz się jakimi dodatkami wykończyć pomieszczenia, by wyglądały modnie i elegancko?
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?
Impregnacja jest jednym z najważniejszych etapów konserwacji elementów wykonanych z drewna. Sprawdź, jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz.
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej z artykułami ogrodniczymi?
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej z artykułami ogrodniczymi?
SEO, pozycjonowanie strony, jak pozycjonować stronę internetową, pozycjonowanie firmy ogrodniczej
Ostatnie wpisy