Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Marzec jest miesiącem, który otwiera sezon ogrodniczy. Jest to odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac ogrodowych. Jakie prace ogrodowe można przeprowadzić w marcu?  

Podstawowe prace ogrodnicze 

Marcowe prace ogrodowe warto rozpocząć od uporządkowania ogrodu po zimie. Należy ocenić stan drzew oraz wygląd krzewów – czy mróz ich nie uszkodził.

Należy usunąć z trawnika niezgrabione, zgniłe liście. Pozostawianie ich może doprowadzić do powstania groźnych chorób grzybowych. 

Zbadanie odczynu gleby jest bardzo ważne do prawidłowego wzrostu roślin. O tym, jak zbadać glebę pisałam w artykule „Ziemia zasadowa czy kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby?”.  

ogrodnik kopie ziemię
Photo from Pixabay.com

Drzewka i krzewy 

Wiosenne cięcie

Wiosenne cięcie krzewów i drzew jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na obfitość kwitnienia i owocowania. Najpierw powinny zostać usunięte suche, martwe, nadłamane konary. Następnym krokiem jest podcinanie zdrowych gałęzi – należy je ciąć po skosie tuż za oczkiem. Do cięcia grubych gałęzi najlepiej używać piły. Większe rany należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Sadzenie drzew i krzewów

Gdy ziemia będzie zamarznięta, to można sadzić już pierwsze drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem i w pojemnikach. Wybierając gatunki do ogrodu, warto zwrócić uwagę na warunki glebowe i stanowisko. Rośliny należy sadzić w znacznej odległości od siebie, aby nie konkurowały ze sobą o wodę i składniki mineralne. Po posadzeniu muszą być obficie podlewane.

ogród warzywny
Photo by Obraz planet_fox from Pixabay.com

Pielęgnacja kwiatów

W marcu można wysiewać do pojemników kwiaty sezonowe np. aksamitkę, groszek pachnący i nagietek. Jeśli rośliny zostały wysiane w lutym, to należy je przepikować do większego pojemnika.

Początek wiosny jest świetnym okresem na rozmrożenie roślin przez podział. Należy podzielić te byliny, które uległy zbytniemu zagęszczeniu. 

W marcu należy sprawdzić stan przechowywanych cebulek kwiatowych np. dalii, mieczyków, tulipanów. Jeśli cebulka jest chora i uschnięta, to należy ją wyrzucić.

Warzywniak

W marcu należy wyrównać grządki w warzywniaku. Następnie przeprowadzić pierwsze nawożenie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Do gruntu można wysiać wczesne odmiany:

 • kapusty,
 • kalafiora,
 • kalarepy,
 • cebuli,
 • pora,
 • szpinaku.

W marcu warto również przygotować w domu rozsady warzyw:

 • sałaty,
 • selera,
 • cebuli,
 • bobu,
 • kalarepy,
 • kapusty czerwonej,
 • brokułu,
 • pora,
 • bakłażana,
 • papryki,
 • pomidora.

Rozsady domowe przesadzane są do gruntu po 15 maja.

Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika po zimie jest zależna tylko od pogody. Do pracy należy przystąpić, gdy  trawie nie zagrażają już wiosenne przymrozki, a gleba jest zamarznięta.

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne trawnika w kilku krokach:

 1. Zgrabienie liści i gałęzi, które są na trawniku.
 2. Skoszenie trawy – im niżej, tym lepiej.
 3. Wertykulacja trawnika – czyli pionowe cięcie darni, które umożliwia usunięcie martwych źdźbeł trawy.
 4. Dosiewanie trawy – jeśli na trawniku pojawią się puste miejsca, to warto w nich dosiać trawę.
 5. Nawożenie trawnika – powinno odbywać się w pochmurny dzień. Gdy trawa nie jest narażona na nadmierne promienie słońca.
ogrodnik z widłami
Photo by Eugene Brennan from Pixabay.com

Czyszczenie kostki brukowej

Aby cieszyć się pięknem kostki brukowej, to wczesną wiosną należy usunąć zabrudzenia i rośliny z jej powierzchni. Można to zrobić za pomocą naturalnych środków i myjki ciśnieniowej. Jeśli wiosenne czyszczenie będzie przeprowadzone dokładnie, to dbanie o kostkę będzie dużo łatwiejsze.

Rośliny doniczkowe

Rośliny balkonowe zimujące w domu należy przyciąć i przesadzić do większych pojemników i rozpocząć regularne podlewanie z nawożeniem.

Marzec jest miesiącem, w którym należy przesadzać rośliny doniczkowe. Jeśli doniczki są zbyt małe, to należy przesadzić rośliny do większych pojemników. Od marca należy również rozpocząć nawożenie domowych roślin doniczkowych.

Prace ogrodnicze związane z trawą ozdobną

Pierwszym krokiem w pielęgnacji traw ozdobnych jest usuwanie okryć zimowych – warto obserwować pogodę, aby rośliny nie przymarzły i nie zostały poparzone przez silne promienie słoneczne. Jeśli po zimie są uszkodzone źdźbła, to należy je przyciąć.

trawy ozdobne w ogrodzie
Photo by Albrecht Fietz from: Pixabay.com

Oczko wodne

Najlepszym terminem na czyszczenie oczka wodnego jest marzec – temp. powietrza musi przekraczać 12°C. Czyszczenie powinniśmy rozpocząć od usunięcia liści, glonów i obumarłych roślin. Nagromadzony na dnie muł należy usunąć za pomocą specjalnego odkurzacza. Warto również sprawdzić dno oraz inne elementy oczka wodnego – może jakieś elementy będą wymagały naprawy lub wymiany na nowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Porozmawiajmy o jak najlepszym oświetleniu- niezależnie od stylu twojego mieszkania. Znalezienie idealnego balansu między funkcjonalnością a estetyką może być kluczowe. Zdobądź wiedzę i zainspiruj się!
Piwonie w ogrodzie – wszystko co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji
Piwonie w ogrodzie – wszystko co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji
Piwonie to zachwycające kwiaty o wyjątkowym wyglądzie. Co więcej - przestrzegając podstawowych zasad dotyczących uprawy możesz sprawić, że będą zakwitać w Twoim ogrodzie przez najbliższe lata. Jak to osiągnąć? Poniżej garść podpowiedzi!
Rośliny zimozielone. Najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu
Rośliny zimozielone. Najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu
Chcesz, aby Twój ogród doskonale wyglądał przez cały rok? Jest na to sposób. Posadź w nim krzewy zimozielone! Zobacz, jakie są najpopularniejsze.
Ostatnie wpisy