Nawozy – ważna pozycja na liście zakupów każdego ogrodnika

Nawozy – ważna pozycja na liście zakupów każdego ogrodnika
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobrej jakości nawozy są niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Nawożenie w przypadku wielu gatunków roślin zaliczane jest do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Obecnie w sklepach takich jak plantet.pl wybór nawozów jest tak duży, że bez problemów znajdziemy produkt odpowiedni dla siebie.

Nawozy do roślin – dlaczego są nam niezbędne

Rzadko zdarza się, że gleba w ogrodzie jest na tyle bogata w składniki odżywcze, żeby zaspokoić wymagania wszystkich roślin. Jest to bardzo trudne także dlatego, że poszczególne gatunki mogą wykazywać różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Umiejętnie dobrany nawóz sprawi, że rośliny zadomowią się w ogrodzie i będą prawidłowo się rozwijać. Dodatkowo staną się bardziej odporne na choroby i ataki szkodników.

Dla współczesnych ogrodników bardzo ważne jest nie tylko, żeby nawóz zapewniał roślinom niezbędne składniki odżywcze. Równie istotne jest, żeby był bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Nawozy – co należy o nich wiedzieć?

Ilość nawozów do roślin jest imponująca. Do wyboru mamy nawozy w płynie, granulkach, nawozy jedno i wieloskładnikowe. Ułatwieniem dla ogrodników, którzy nie wiedzą jakie zapotrzebowanie pokarmowe mają rośliny znajdujące się w ich ogrodzie są nawozy dedykowane specjalnie do roślin dyniowatych, nawozy do roślin kwitnących, nawozy do roślin balkonowych, nawozy przeznaczone do ziół, owoców czy konkretnych warzyw, nawozy do iglaków, trawników, bukszpanów, roślin domowych.

Popularne nawozy do roślin mogą zawierać takie składniki jak potas, azot, mangan, molibden, bor, siarkę, miedź, cynk, magnez, wapń czy żelazo.

Zanim zaczniemy nawożenie roślin, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o ich potrzebach (trzeba zdawać sobie sprawę, że są gatunki roślin, które dobrze czują się w glebie jałowej i nie potrzebują nawożenia).

Zanim zaczniemy nawozić rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. Początkującym ogrodnikom wydaje się niekiedy, że użycie większej ilości nawozu sprawi, że rośliny będą rosły szybciej. Nic bardziej mylnego. Nadmiar składników pokarmowych jest często bardziej niebezpieczny niż ich niedobór (może spowodować zamieranie pożytecznych mikroorganizmów w glebie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia korzeni, co dla rośliny często oznacza śmierć).

Ogromne znaczenie ma także termin nawożenia. Część roślin może potrzebować innych nawozów w różnych porach roku. Drzew i krzewów nie powinno się nawozić późno. Jest to sytuacja niebezpieczna, gdyż ich pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, przez co staną się mniej odporne na przymrozki.

Jak wybrać odpowiedni nawóz do roślin?

Zdecydowanie najbezpieczniej jest kupować nawozy do roślin z oferty renomowanych producentów. Zazwyczaj charakteryzują się one bezpiecznym, dokładnie przebadanym składem. W przydomowych ogrodach często sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe zawierające najpotrzebniejsze mikro i makroelementy.

Rośliny kwitnące potrzebują nawozów zawierających większe ilości fosforu i potasu. Z kolei rośliny o bujnych, dekoracyjnych liściach wykazują duże zapotrzebowanie na azot. Dużym ułatwieniem dla ogrodników uprawiających większą ilość roślin są nawozy wolno działające, które uwalniają składniki odżywcze do gleby stopniowo.

Ciekawą propozycją są także nawozy dolistne. Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosować je dopiero w momencie, gdy zauważymy, że nasze rośliny nie rozwijają się prawidłowo (ich liście żółkną, tracą swój intensywny kolor). Często jest to spowodowane niedostateczną ilością składników odżywczych w glebie. Dzięki nawozom dolistnym możemy je szybko uzupełnić.
Nawozy zamawiaj tylko w sprawdzonych i zaufanych sklepach, takich jak np. Plantet.pl

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepsze narzędzia do pielęgnacji ogrodu?
Jak wybrać najlepsze narzędzia do pielęgnacji ogrodu?
Odkryj wskazówki dla wyboru najefektywniejszych narzędzi ogrodniczych. Dowiedz się, jakie sprzęty sprawdzą się w pielęgnacji Twojego zielonego kącika.
Jak pompy ciepła przyczyniają się do osiągnięcia niezależności energetycznej?
Jak pompy ciepła przyczyniają się do osiągnięcia niezależności energetycznej?
Dowiedz się, jak wykorzystanie pomp ciepła może przyczynić się do zwiększenia autonomii energetycznej Twojego domu.
Jak wybrać koło do pływania dla Twojego dziecka?
Jak wybrać koło do pływania dla Twojego dziecka?
Już czas, by Twoje dziecko nauczyło się podstaw pływania? Warto zaopatrzyć je w kilka pomocnych akcesoriów, dzięki którym jego kariera małego pływaka znacznie przyspieszy.
Ostatnie wpisy