Czym jest agrowłóknina?

Czym jest agrowłóknina?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli zajmujesz się ogrodem lub uprawą warzyw, z pewnością słyszałeś pojęcie agrowłóknina. To syntetyczny materiał o bardzo szerokim i wszechstronnym zastosowaniu, przede wszystkim w ogrodnictwie. Opowiadamy, czym jest agrowłóknina i gdzie znajduje swoje zastosowania.  

Agrowłóknina – co to? 

Agrowłóknina jest materiałem, który produkuje się z włókien polipropylenowych. Charakteryzuje się nieregularną, splątaną strukturą z odciśniętymi rowkami, co zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i przepuszczanie wody. Przy wyborze odpowiedniej włókniny, w zależności od przeznaczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na długość i szerokość rolki. Agrowłóknina dostępna jest w zróżnicowanych gramaturach i kolorach, które też zależą od jej zastosowania. Materiał ten można kupować na zapas, ponieważ przechowywany w suchym i chłodnym pomieszczeniu, zachowuje dobrą jakość przez lata.

Jak kłaść agrowłókninę?  

Sposób układania włókniny uzależniony jest od tego, do czego ma ona służyć. Najwięcej pracy sprawia agrowłóknina do ściółkowania. Najpierw należy dokładnie oczyścić cały teren z chwastów. Następnie agrowłókninę rozkłada się na gruncie, by wyciąć w niej otwory na poszczególne rośliny. Przy układaniu ściółki pod istniejące już nasadzenia, np. agrowłókniny pod tuje, trzeba tak wyciąć otwory, by materiał nie otaczał ściśle pnia rośliny. Po ułożeniu agrowłókniny trzeba ją przymocować do gruntu. Do tego celu służą specjalne akcesoria – kołki, kotwy lub metalowe haczyki do agrowłókniny. Za ich pomocą przypina się materiał  do gruntu w odległości kilku metrów od siebie. Na koniec montażu agrowłókninę można dodatkowo posypać jeszcze warstwą kory..   

Zapobieganie wykwitom chwastów  

Na dużych przestrzeniach, takich jak pole truskawek lub ogórków, nieuniknione są inwazje chwastów. Rozwijające się systemy korzeniowe niepożądanych roślin mogą zagłuszać rozwijające się siewki i sadzonki upraw. Obszerny teren wyklucza możliwość wypielenia ziemi w taki sposób, by odbyło się to bez szkody dla roślin uprawnych. Agrowłóknina hamuje rozwój chwastów i nie pozwala na powstanie ich inwazji, jednocześnie umożliwiając uprawom dostęp do gleby i wszystkich potrzebnych składników. W ten sposób możesz zwiększyć ilość swoich plonów i zmaksymalizować korzyści płynące z uprawy własnego ogrodu.

Wyłożenie podłoża agrowłókniną sprawdza się też fantastycznie na ścieżkach i alejkach ogrodowych, między innymi na tych, wyłożonych kamieniem. Aby uniknąć wykwitów chwastów pomiędzy kostkami na bruku również wykłada się pod nim agrowłókninę. 

Zabezpieczenie przed zimnem  

Zima w ogrodzie bywa bezlitosna i nawet najdokładniejsze owinięcie roślin wieloletnich słomą, może nie wystarczyć. Agrowłóknina, choć dopuszcza dostęp powietrza oraz wody, doskonale zabezpiecza rośliny przed zimnem. Za pomocą tego materiału możesz przygotować doskonałe osłony dla kwiatów i krzewów egzotycznych oraz tych, które są szczególnie narażone na działanie zimna. Wiosną z kolei możesz stosować agrowłókninę w celu dogrzewania młodych warzyw i ochrony siewek przed przymrozkami. Biała tkanina z polipropylenu ma również właściwości chroniące przed słońcem, ochroni więc młode listki warzyw oraz innej zieleni przed palącym letnim słońcem i ciężkim upałem. Dzięki takiej uprawie można przyspieszyć swoje zbiory ogrodowych plonów nawet o trzy tygodnie.

Zdj. główne: Syahrin Seth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety szkła zespolonego
Zalety szkła zespolonego
Zastanawiasz się, czy wstawienie okien wykonanych z szyb zespolonych jest dla Ciebie? Sprawdź ich zalety i zobacz, jak możesz zaoszczędzić na tym wyborze!
Piła do drewna – kiedy warto ją zakupić?
Piła do drewna – kiedy warto ją zakupić?
Zobacz, kiedy powinieneś zakupić piłę do drewna! Czy wiesz, jaka sprawdzi się najlepiej?
Jak wybrać idealne okna i drzwi dla twojego domu?
Jak wybrać idealne okna i drzwi dla twojego domu?
Poradnik, który pomoże Ci podjąć odpowiednie decyzje przy wyborze okien i drzwi do Twojego domu. Dowiedz się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić swojemu domowi komfort, bezpieczeństwo i estetykę.
Ostatnie wpisy