Jak przygotować trawnik na zimę?

RoślinyTrawnik
Jak przygotować trawnik na zimę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet trawnik wymaga szczególnej opieki przed zimą. Bez Twojej pomocy nie zachowa dobrej kondycji na następny sezon. Przeczytaj, jak o niego zadbać.

Jeśli po poprzednim zimowym sezonie trawnik niemiło Cię zaskoczył, nie obawiaj się. Tym razem na pewno nie straci swojej świetności, a po zimie ujrzysz piękną zieloną trawę bez ubytków darni czy nalotów grzybni.

Lekko skoś trawę

Wraz z końcem października poleca się przeprowadzić ostatnie koszenie, najlepiej na wysokość około 4 centymetrów. Jest ono bardzo ważne. Trawa nie rośnie zimą zbyt szybko, a za krótkie podcięcie mogłoby na nią źle wpłynąć. Z kolei całkowite zaniedbanie to proszenie się o rozwój patogenów grzybowych.

Oczyść trawnik

Upewnij się, że na Twoim trawniku nie wyrosły chwasty. W razie potrzeby usuń je delikatnie, aby nie naruszyć zbyt mocno źdźbeł. Gdyby zostały poharatane, mogłoby się okazać, że nie zdążą się zregenerować przed przyjściem zimy. Wyciągnij także obumarłe liście, gałązki, opadłe owoce i inne rośliny. Z czasem mogłyby stać się bowiem siedliskiem szkodników. Dodatkowo zmniejszyłyby dostęp trawy do tlenu i doprowadziły do gnicia trawnika.

Nie zapomnij o nawożeniu

Również trawnik potrzebuje nawożenia. Pozwoli ono poprawić trwałość darni i zabezpieczy ją przed niskimi temperaturami. Jesienią najlepiej jest stosować nawozy bogate w fosfor i potas. Poleca się jednak unikać azotu, gdyż jedynie niepotrzebnie opóźniłby on przejście trawnika w zimowy spoczynek – byłby wtedy szczególnie narażony na silniejsze mrozy. Pamiętaj, żeby skosić trawnik przed nawożeniem, a następnie dobrze go podlać. Poleca się także stosowanie obornika granulowanego, szczególnie jeśli ścinasz trawę kosiarką z pojemnikiem. Najlepiej używać go co 3 lata, około połowy listopada. Jest świetnym uzupełnieniem nawozów mineralnych, którym brakuje wielu cennych składników.

Przeprowadź wapnowanie

Jeśli zdarzało Ci się widywać na swoim trawniku skrzyp lub mech, polecamy zmierzyć przed zimą pH gleby. Jej kwasowość powinna wynosić między 6,0 a 7,0. Warto wykonać wapnowanie, jeśli odczyn jest niższy niż sugerowany. Można do tego użyć nawozów wapniowo-magnezowych. Najlepiej jest zrobić to w okresie jesienno-zimowym. Miej jednak na uwadze, by odczekać kilka tygodni między podawaniem nawozów.

Zabezpiecz przed kretami

Pewnie często zdarzało Ci się zobaczyć trawnik pełen kopców po zimie. Niestety krety są w tym okresie dość aktywne, gdyż mogą w nim bez problemu żerować. Jednym z najpopularniejszych, nieinwazyjnych „odstraszaczy” jest sposób polegający na wsuwaniu prętów w ziemię, a następnie nakładaniu na nie naciętych plastikowych butelek lub puszek. Poruszane przez wiatr wywołują drgania, które docierają do kretów i odstraszają je z terytorium.

Zdj. główne: Kouji Tsuru/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne panele do twojego domu?
Jak wybrać idealne panele do twojego domu?
Poradnik dla osób szukających idealnych paneli do swojego domu. Poznaj rodzaje paneli, dowiedz się na co zwracać uwagę podczas wyboru i jakie panele będą najlepsze dla twojego domu.
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Przeczytaj, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sezonie jesiennym.
Jak efektywnie zaprojektować przestrzeń w domu jednokondygnacyjnym?
Jak efektywnie zaprojektować przestrzeń w domu jednokondygnacyjnym?
Odkryj praktyczne strategie, które pomogą Ci zoptymalizować przestrzeń wewnątrz domu jednokondygnacyjnego. Znajdź idealne rozwiązania na zagospodarowanie pomieszczeń w domu.
Ostatnie wpisy