Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sezon grillowy nastąpi niebawem. Nie zwlekaj z przygotowaniami do ostatniej chwili. Unikniesz niepożądanych niespodzianek. Rzeczy, które trzeba sprawdzić i przygotować, jest sporo.
Czy posiadasz drewniane meble ogrodowe? To doskonały wybór. Będąc materiałem naturalnym drewno sprawdza się w ogrodzie o wiele lepiej niż metal czy plastik. Meble drewniane stwarzają niepowtarzalną atmosferę, której trudno osiągnąć z materiałami alternatywnymi (nawet imitującymi drewno).
Istnieje jedna niedogodność mebli ogrodowych z drewna litego. A jest nią krótsza żywotność w przypadku zaniedbania pielęgnacji. Jeżeli drewniane meble ogrodowe nie przechowujesz po grillowaniu np. w piwnicy czy altanie, to wiosną każdorazowo należy odnowić powłokę ochronną. Dzięki niej meble będą bardziej odporne na wpływy atmosferyczne – nasłonecznienie, deszcz, gradobicie itp. – i w dobrym stanie pozostaje przez wiele lat.
Każdemu się to kiedyś przydarzyło: Przy otwarciu sezonu grillowego wyjmujesz grill chwilę przed imprezą i stwierdzasz, że grill zabrudzony jest tłuszczem i na ruszcie pozostają przypalone resztki z ostatniego jesiennego grillowania.
Takie szybkie sprzątanie zajmie kilkadziesiąt minut. Uniknij stresu w ostatniej chwili i przygotuj grill z wyprzedzeniem. Generalnie pielęgnacja grilla powinna mieć miejsce jesienią, ale czasami spodziewasz się jeszcze kilka imprez, jednak plany pokrzyżuje zła pogoda. Nieświadomie pozostawiasz grill bez odpowiedniej pielęgnacji. Terminowe wiosenne sprawdzenie sprzętu zapobiega niespodziewanym utrudnieniom, jakie mogą mieć miejsce w dniu otwarcia kolejnego sezonu grillowego.
Wiosenne porządki konieczne są również w miejscu grillowania. Zwykle chodzi o powierzchnie utwardzone – najczęściej bruk. Taras musimy pozamiatać. Raz na kilka lat bruk należy oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Będziesz zaskoczony odnowieniem wizerunku powierzchni.
Usuń pajęczyny i inne osady, które nie powinny towarzyszyć nam na tarasie.
W przypadku, że korzystasz z grilla na drewno, to najpóźniej na początku wiosny powinieneś załatwić sobie zapas nowego paliwa. Jeśli ścinasz drzewa we własnym lesie, to pamiętaj, że przeschnięcie drewna zajmie kilka tygodni. W żadnym przypadku nie można grillować potraw na drewnie z drzewa ściętego tylko kilka dni temu.
Również koneserzy, którzy grillują na węglu lub brykiecie drzewnym czy gazie powinni zwrócić uwagę na paliwo. Trzeba uniknąć sytuacji, gdy tuż przed grillowaniem stwierdzasz, że w butli brakuje gazu. Gdzie szybko nabyć nową? Polecamy również zakupić zapas węgla lub brykietu drzewnego. Jeśli latem w ostatniej chwili postanowisz zaprosić przyjaciół na grilla, to nie w każdym sklepie muszą być dostępne zapasy paliwa.
Zima i wiosna stanowią doskonały czas do tego, by przećwiczyć sobie nowe przepisy, którymi latem zachwycisz gości. Trenować można z patelnią. Naucz się rozpoznać, kiedy steak czy burger są odpowiednio przepieczone. Na trening zasługują również sosy i dodatki.
Photo by RODNAE Productions from Pexels.