Jak ciekawie oświetlić ogród z tarasem?

Jak ciekawie oświetlić ogród z tarasem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zaznacz strefy i obszary w swoim tarasie i w ogrodzie, ustawiając zaledwie kilka świateł w dużej odległości od siebie. Daje to tylko wyobrażenie o tym, gdzie zaczynają się i kończą poszczególne obszary Twojej przestrzeni, pomagając jednocześnie kierować ludzi do określonych obszarów bez znacznej przesady.

Mieszaj style

Istnieje wiele różnych stylów i wiele różnych typów oświetlenia do wyboru. Używanie zbyt dużej ilości jednej konkretnej rzeczy może sprawić, że Twoja przestrzeń będzie wyglądać nijako. Mając do wyboru tak wiele różnych wariantów, baw się co najmniej trzema lub czterema różnymi rodzajami oświetlenia, aby nadać ogrodowi pewną różnorodność i nietypową teksturę.

oświetlenie w ogrodzie
Photo by davit85 from Freepik.com

Nadaj ogrodowi nieco koloru

Innym fajnym pomysłem do zabawy jest różnokolorowe oświetlenie. Żarówka LED jest dostępna w różnych kolorach, ale można również użyć kolorowych kloszy ze szkła lub kolorowego papieru, aby nadać światłu różne odcienie.

Znaj umiar

Chociaż jest to sprzeczne z intuicją, ścieżki nie powinny być oświetlone jak choinka lub pas startowy dla samolotu. Oświetlenie wzdłuż chodników powinno być minimalne, tylko na tyle, aby wskazać spacerowiczowi, jak rozwija się ścieżka. Im mniej świateł, tym lepiej, a umiejscowienie jest niezwykle ważne, więc przed postawieniem na jedne układ, przetestuj kilka opcji.

Jeśli nie podoba ci się oświetlenie ścieżki, inną opcją jest całkowite wyeliminowanie go. Zamiast oświetlać ścieżkę, spróbuj oświetlić kilka krzewów i drzew wzdłuż ścieżki. Nie ma potrzeby oświetlania każdego centymetra kwadratowego nieruchomości. Kluczem do dobrego projektowania zewnętrznego jest pozwolenie przestrzeni decydować o tym, gdzie światło jest potrzebne i nigdy nie wymuszać (złego) pomysłu.

kobieta w oświetlonym ogrodzie
Photo by standret from Freepik.com

Nietypowe oświetlenie

Jednym z najfajniejszych sposobów na oświetlenie nieruchomości jest zrobienie tego w taki sposób, aby goście nie byli w stanie zrozumieć, w jaki sposób to robisz. Oświetlenie księżyca uzyskuje się poprzez umieszczenie świateł wysoko na drzewach, aby uzyskać efekt prawdziwego światła naszego naturalnego satelity, a przy tym ukryć oprawy oświetleniowe.

Niebezpośrednie oświetlenie

Oświetlenie ww. “księżyca” pomaga również w miejscach siedzących, gdzie na poziomie oczu nie ma ostrych żarówek, aby rozpraszać gości imprezy. Zwłaszcza w miejscach, w których ludzie mogą się gromadzić, światło to stworzy bardziej intymne, przytulne otoczenie, podczas gdy bezpośrednie oświetlenie może sprawić, że Twoi goście poczują się tak, jakby byli na scenie, zamiast odpoczywać na świeżym powietrzu.

Zrównoważone oświetlenie

Oświetlenie księżycowe tworzy fajną atmosferę na zewnątrz, ale może odgrywać prawdziwą rolę w tle, gdy współgra ze światłami punktowymi i innym jasnym oświetleniem. Podkreśl wszystkie obszary, w których zdecydujesz się użyć chłodnego oświetlenia, ciepłem zestawu świec stołowych umieszczonych w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Chociaż świece powinny być używane jako tymczasowe rozwiązanie oświetleniowe, ich płomienie dodają pewnej intymnej tekstury do ogrodu i patio. A jeśli naprawdę podoba ci się wygląd świec, dostępne są wersje elektryczne, które nadają im bardziej trwały wygląd.

Bezpieczeństwo

Wiele zależy od Ciebie, jeśli chodzi o konfigurację oświetlenia ogrodu, ale kilka rzeczy nie podlega dyskusji – a jednym z nich jest bezpieczeństwo. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Twojego domu i odwiedzającym podczas przemierzania ogrodu, pamiętaj o oświetleniu wszystkich niebezpiecznych obszarów. Obejmuje to chodniki i podjazdy (zwłaszcza schody), krawędzie basenów, granice kwietników i innych działek ogrodowych oraz wszelkie obszary twojego podwórka, które są strome lub nagle opadają.

Oświetlenie wody

Wspomnieliśmy o oświetlaniu krawędzi basenów i stawów ze względów bezpieczeństwa, ale to nie koniec drogi, jeśli chodzi o oświetlenie elementów wodnych w ogrodzie. Umieszczenie światła punktowego pod płynącą fontanną stworzy tańczącą iluminację, która przecina ścianę ogrodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak rozmnażać pelargonie?
Jak rozmnażać pelargonie?
Jakie są metody rozmnażania pelargonii? Proste sposoby na sadzenie kwiatów i cieszenie się pięknie ukwieconym balkonem przez całe lato!
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Śliwy. 10 najlepszych odmian śliwek
Śliwy. 10 najlepszych odmian śliwek
Chcesz posadzić śliwy? Przeczytaj o 10 najlepszych odmianach.
Ostatnie wpisy